Teknoloji

Planet Çocuk Neden Kapalı?

Dünyada belki binlerce çocuk, belgesel ve eğlence kanalları mevcut. Evlerimizde, iş yerlerimizde ve daha birçok yerde televizyon ile karşılaşmak mümkün. Televizyon kültürü hem bizlere hem de çocuklarımıza artı ve de eksi yönde etkiler bırakmakta ve çoğu kez bağımlı hale gelmektedir. Biz teknolojiyi bir simge araç olarak kullanmaktayız. Bunların en önemli örneklerinden biri ise bebeklerimizi ya da çocuklarımızı oyalamak için televizyon karşısına geçiriyoruz. Tabi ki bu uygulamayı neredeyse yapmayan ebeveyn yoktur. Anne – çocuk ilişkilerinde hatta anne – bebek ilişkisinde bu uygulamanın yan etkileri görülmektedir. Peki, Planet Çocuk Neden Kapalı? 

Çizgi Filmin Başlangıcı

Çizgi film sektörünün öncülerinden ve eğlence sektöründe ki kanallardan bir kaçı şu şekildedir.

1928’de Walt Disney dünya çapında bir iş başararak bu sektörün öncüsü olmuş ve Mickey Mouse karakterini dünyaya tanıtmıştır. Yine 1940 yılında William Hanna ve Joseph Barbera tarafından büyük bir serüven ile devam edecek Tom ve Jerry karakterleri dünya ile tanıştırılmış ve çocukların ve hatta büyüklerin bile izlediği bir seri haline gelmiştir. Çizgi filmler iki boyutlu renkli görsel anlatımlar ya da sanatlar olarak bilinir. Hareket edebilen animasyonlar şeklindedir.

Türkiye de Çizgi Film

Türkiye’de çizgi filmler ve animasyonlar 2000’li yıllardan sonra bir sektör ve eğlence kaynağına dönüşmüş ve bilişim sektörüyle beraber de gelişme sağlamıştır. Şu anda Türkçe yayın yapan birçok çizgi film kanalı bulunmaktadır. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) çizgi film ve animasyon alanında Türkiye’de öncü konuma ulaşmış ve yayın hayatında eğlence ve çocukların eğitim ve görsel hafızalarına etki edebilecek birçok kanal ortaya çıkarmıştır. TRT Çocuk kanalı bunların başını çekmektedir.

Planet Grubu Hakkında 

Planet kanallar grubu yani Amerika üzerinden yapım ve dağıtım yapan Japon şirketler grubu Sony Pictures Television Türkiye’deki kanallarını 2016 yılından itibaren (Planet Çocuk, Planet Türk, Planet Mutfak) yayın hayatına kapatmıştır. Mali olarak sıkıntılı bir sürecin içerisinde olduğu bilinen Sony Pictures Television grubu bu davranışıyla izleyenlerini üzmüştür. Türksat ve DigiTürk uydu platformları da haklı olarak SONY’den kaynaklanan mali durumlardan ötürü kanalları yayından kaldırmışlardır.

Belirli bir kitlesi ve reyting oranı bulunan bu kanalların ne zaman açılacağı ise halen konuşulmaktadır. Bir Japon devi olan SONY ‘in animasyon ve çizgi film sektöründe neden başarılı olamadığı konuşulmakta ve Türkiye tarafı olan Planet grubunun tekrar yayın hayatına başlaması istenilmektedir. İlerleyen günlerde bu sürecin bir an önce olumlu bir şekilde sonuçlanarak hayata geçirilmesi düşünülmektedir. Buna en çok küçük yaramazlar ve siz değerli ebeveynler sevinecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Site Hızı SEO Ayarlarını Nasıl Etkiler?