Teknoloji

Playstation 5 Özellikleri ve Beklenen Fiyatı

-Playstation günümüzde çoğu insanın evinde bulunmaktadır. Son zamanlarda haberlerinin yapılmasının sebebi ise 7 sene sonra yeni serisinin çıkacak olmasıdır. En son Sony playstationun 4. serisini 2013 de çıkarmıştır. Buna ek olarak playstationa gelen 4k özellik ile pro sürümüne yükseltilmiştir. Pronun çıkış serisi ise 2016 senesidir.

Playstationun bu kadar sevilmesinin nedeni bir hazır sistem olarak gelmesi ve TV ye tak çalıştır şeklinde aktifleştirilmesidir. Bunun yanında Sony playstationa özel birçok oyun çıkarmıştır. Bunlardan örnek vermek gerekirse God of war, Horizon zero down, Last of us ve Marvel Spiderman sayılabilir. Türkiye’de dolar kuru ne kadar yüksek olsa da Avrupa’da ve Amerika’da ucuz fiyatlara denk gelmesi çok fazla satılmasına neden olmaktadır.

Playstation 5 Özellikleri

Playstation 5 iki farklı şekilde piyasaya çıkmaya hazırlanmaktadır. Genel olarak aynı özellikte olsalar da birisinde disk girişi bulunmakta diğeri ise dijital olarak çalışmaktadır. Disk okuyucu özelliği olan bir tık daha pahalı fiyata çıkacaktır.

PS, bu sürümünde AMD’yi tercih ederek, bu şirketin 8 çekirdekli ve 3.5 ghz hızında çalışan işlemcisini kullanmaktadır. Grafik kartı olarak ise yine AMD’nin RDNA 2 adlı kartını tercih etmektedirler. Işın hızlandırma desteği ile 2.23 ghz frekanslarına kadar ulaşan bu kart PS’yi yeterince besleyecektir.

Ram kısmında ise cimri davranmayan Sony yeni çıkan GDDR6 serisi 16GB ram tercih etmektedir. Depolama kısmında 825 GB SSD tercih eden Sony, SSD’nin hızlı olması konusunda gözünü kırpmamıştır. Bu SSD saniyede 5.5 GB okuma yapmaktadır. Bu hız da oyunlarda neredeyse bekleme ekranını iptal etmiş olacaktır. Sony sırf bu SSD’ye ve hızına özel oyunlar da düşünmektedir.

Ses desteği olarak Tempest 3D kullanılmıştır. Bu özellik aynı anda binlerce sesi oyuncuya ulaştıracaktır. Video çıkışı olarak 4k 120hz ve 8k özellikleri ile net bir görüntü aktarmaktadır. Oyun diski olarak da 100 GB diske kadar Ultra HD Blu-ray kullanılmıştır.

PS’nin kol tercihinde ise beyaz ağırlıklı, siyah tuşlu bir tasarım seçtiği görünüyor. Duel sense özelliği ile titreşim seviyesini oyunlardaki duruma göre ayarlamaktadır. Bu sayede oyuna daha fazla adapte olunabilir. Bunun yanında kulaklık olmadan oyuncunun arkadaşları ile iletişim kurma özelliği de bu kollarda mevcut olacaktır.

Playstation 5’in Fiyatı

PS5 in fiyat aralığı değişkenlik göstermekle beraber disk bulunan sürümü 499 Euro, dijital sürümü ise 399 Euro’dan piyasaya çıkacaktır. Türkiye fiyatı ise dolar kurundan ve vergilerden dolayı 7000 lira olarak tahmin edilmektedir. Oyun fiyatları ise yine dolar kuru üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Genel olarak 60 dolardan çıkan oyunlar, Türkiye fiyatı olarak 400 küsur liraya denk gelmektedir. Özelliklerine ek olarak PS5, eski sürümlerdeki oyunları da çalıştıracaktır.

Playstation 5 Çıkış Tarihi

Sony’nin açıklamalarına göre PS5, 20 Kasım 2020 tarihinde piyasaya sürülecektir.