Genel

Reklam Mesajlarına Yeni Düzenleme Geliyor!

Resmî gazetede yayınlanan bir kanun değişikliği ile ticari elektronik ileti gönderimine yeni düzenleme geldi. Bu düzenlemeyle beraber insanları bıkıp usandıran reklam mesajlarına yenilik gelecek gibi gözüküyor. Reklam Mesajlarına Yeni Düzenleme Geliyor! İşte yapılan yeni düzenlemeler…

Reklam Mesajlarına Yeni Düzenleme

Son yıllarda insanları bezip usandıran SMS, e-posta ve sesli aramalara yeni düzenleme geldi. Bu düzenlemeyle bu tarz iletişimde bulunmak isteyen şirketler bunu sadece Ticari Elektronik İleti Yöntemi Sistemi İYS’ye kayıtlı numaraları arayacak şekilde yapabilecek. Bu yeni düzenlemenin yurt dışından SMS gönderen ya da sahte arama yapan ve 0212 9.. ile başlayan numaraların aramalarını engelleyip engellemeyeceği bilinmiyor. Yeni yapılacak olan düzenlemeyle, istenmeyen tüm reklamlar ve gelen reklam mesajları engellenecek.

Ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi İYS’ye kayıt olacak, sistem üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti kesinlikle gönderemeyecek. Bu düzenleme çoğu insanı mutlu etmeyi başardı.

Bu konuyla ilgili yayılan haberlere göre, Ticaret Bakanlığının Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlülüğe girdi. Buna yasaya göre, ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler İYS’ye kaydolacak. Söz konusu sistem üzerinde onayı bulunmayan alıcılara da ticari elektronik ileti gönderilemeyecek.

İYS üzerinden eğer onay alınmazsa, onayın alındığına ilişkin ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcısına ait olacak. İYS üzerinden alınmayan onaylar, hizmet sağlayıcı tarafından 3 iş günü içerisinde İYS üzerine kaydedilecek. İYS’ye kaydedilmeden onaylar da geçersiz kabul edilecek.

Sesli Aramaya da Düzenleme Geldi!

Sesli arama içeriğinde, tacirler için ticaret unvanına, esnaf için de adı ve soyadına yer verilecek. Hizmet sağlayıcı, bunlara ek olarak marka ya da işletme adı gibi kendisini tanıtan diğer bilgilere yer verebilecek. Bu düzenleme yönetmeliğin yayınlandığı tarihten itibaren geçerli hale gelecektir.

Hizmet sağlayıcı, kendisine iletilen ret bildirimlerini 3 veya 5 iş günü içerisinde İYS’ye bildirecek, alıcı reddetme hakkını da İYS üzerinden kullanabilecektir. Şikayet başvuruları da öncelikle İYS üzerinden ön incelemeye tabi tutulacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sitenizden İçerik Çalınmaması İçin Yapmanız Gerekenler