GenelTeknoloji

Reklam nedir? Reklamcılık Nedir?

Geçmişten günümüze kadar var olan ve var olmaya devam edecek meslekler vardır. Reklamcılıkta bu mesleklerde en önemlileri arasında yer almaktadır. Peki, Reklamcılık nedir? Reklamın TDK da belirtildiği üzere Bir şeyi halka tanıtmak, beğendirmek ve böylelikle sürümünü sağlamak için denenen her türlü yol diye açıklanmaktadır. Bu konuyu biraz daha açarsak Reklam; bir ürünün ve ya hizmetin insanlar tarafından alınması için hiç bir zorlama olmadan ikna edilme yöntemlerine denir. Bu yöntemler;

  • Televizyon,
  • Masa,
  • Broşür,
  • Sergi,
  • Pankart,
  • Fuar,
  • Sosyal medya gibi yöntemler kullanılır.

İnsanlar Reklamcılığı kolay bir iş gibi görmektedirler. Aksine oldukça zor ve emek isteyen bir meslektir. Ürünü tanıtmak, Ürün ve ya firma hakkında farkındalık oluşturmak, Ürünün nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermek, Ürünün ihtiyaçları karşıladığını göstermek, Markalaşmak, Ürünün imajını sürdürmek gibi birçok konuda soruların cevaplanması gerekmektedir.

Reklam ve Reklamcılık Neden Gereklidir?

Neden Reklam Yapılmalı?

Şirketlerin ya da markaların tanıtımını yaparak firma ve ya ürünün; Bilinirliğini attırmak, Markayı kullanmasını sağlamak, Markanın talebini artırmak, Ürünü daha görmeden alınmasına karar vermesini sağlamak için gereklidir. Bir başka değişle çarşının pazarın canlanmasını ve bu sayede insanların evlerine ekmek götürebilmesini sağlayan yine reklamcılıktır. Reklamcılığın olmadığını, hiç bir tanıtım yapılmadığını düşünelim şuan kullanılan temizlik malzemelerini, içtiğimiz meşrubatları vb. birçok ürünün var olduğundan haberimiz olmazdı. İnsanların yaşamaları zorlaşırdı ve ürünün satışını yapan başta esnaf olmak üzere firmalar zor durumda kalırdı. Geçmişten günümüze gelen firmalar ticari faaliyetlerini uzun yıllar sürdüremezlerdi. Sürdürseler bile sadece bölgesel bilinilirliği olurdu.

Reklam ve Dijital Reklamcılık Nedir?

İnternet’in yaygınlaşması ile beraber artık her evde bir İnternet bulunmaktadır hatta ceplerimize kadar girmiştir. Tek tıklamayla birçok bilgi belge ve reklam kullanıcılara ulaşmaktadır. Bunun için firmalar ve markaları tanıtabilmek ve daha çok insana ulaşabilmek amacıyla dijital reklamcılık yapılmaktadır. Sosyal medya, haber siteleri, reklam siteleri gibi ortamlarda kullanılan Dijital reklamcılık birçok sitede kendini göstermektedir. Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Sayesinde dijital ortamı en iyi şekilde kullanan firmalar ve markalar ürünlerini çok kısa bir sürede daha çok kitleye ulaştırabilmekteler. Sosyal medyada, haber sitelerinde ve videoların arasında bile günümüz de reklamcılık yapılmaktadır. Televizyon, Tabela, Sergi gibi alanlarda yapılan reklamların bütçeleri oldukça maliyetli olduğundan genellikle dijital reklamcılık tercih edilmektedir. Reklam bütçesi bakımından da ucuz ve güvenilir olduğundan çok tercih edilen ve çok hızlı bir şekilde insanlara ulaşmasından dolayı ayrıca eş zamanlı ve efektif bir biçimde kullanıldığında başarı katlanarak artmakta olduğundan tercih edilmektedir.