Genel

RFID Teknolojisi Nedir? Radyo Frekansı Tanımlama

İngilizce tanımı ‘’ Radio Frequency IDentification ‘’ olan RFID, radyo dalgaları ile dijital verilen bir okuyucu tarafından cevap verildiği teknolojiyi ifade eder. Minik bir çip ve anteni olan küçük devrelere sahip elektronik bir cihazdır. RFID teknolojisi, radyo frekansı ile canlı ya da cansız nesneleri tanıma, okuma yöntemidir. RFID, teknoloji sözlüğünde ‘’ Radyo Frekansı Tanımla ‘’ olarak karşılık bulur.

Radar teknolojisi ile ikinci dünya savaşında yer alan RFID, bugün 1000 den fazla etiket okuyabiliyor. Sayısız çiple çalışıp, bilgi alabiliyor. Algılama gücü ise yüzlerce metre uzaktan.

RFID Teknolojisi Nasıl Çalışır?

 RFID Teknolojisi, AIDC olarak isimlendirilen teknolojik bir şirket tarafından yürütülür. Önce nesneleri otomatik olarak tanımlar, her nesnenin verileri toplanır, radyo dalgalarından yararlanarak, insan müdahalesi olmaksızın ya da çok az müdahale edilmiş bir şekilde bilgisayar sistemlerine aktarır. Bu teknolojiyi bir sistemde aktif edebilmek için; RFID etiket, RFID anten, yazıcı, programlayıcı, okuyucu ve denetleyiciye ihtiyaç vardır.

RFID Teknolojisi, oluşumunda bir etiket ve okuyucusu bulunan, her bir çipin kimlik kodu olan bilgi kaydedici programlamadır. AIDC tarafından çalıştırılan bu uygulama ile nesne takibe alınır ve bilgileri depolanır. İstenilirse çipe yüksek hafıza kapasitesi sağlanabilir. Güvenlik önlemleri alınan çiplerin kopyalanması güçtür. Güvenlik önlemi gerektirecek bir durumda çip erişimi engellenebilir, kendini kilitleyebilir veya kullanılmaz hale getirilir.

Nerelerde RFID Teknolojisi Kullanılır?

Birçok sektörde kullanılan RFID Teknolojisi, özellikle şirketler tarafından insan iş gücü maliyetini en aza indirmek için kullanılır. Böylelikle işleri en kısa sürede tamamlayan şirketler seri ve doğru şekilde ihtiyaç duyulan raporlara ulaşır.

 RFID Teknolojisi sayesinde monte edilerek yapılan canlı veya cansız nesne takip edilerek, yönetilir. Okullar, müzeler, reklam, lojistik, giriş-çıkış takipleri, insan implantları, turizm, bankacılık, tarım ve spor dalları gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Bunların dışında dünyada pek çok insanın cildinde RFID mikroçip yerleştirilmiş durumda. Yani zamanın bilim kurgu filmleri gerçek oldu. İngiliz bilim adamı Kevin Warwick 1998 yılında ilk RFID mikroçip takan insan oldu. Dünyada aktif olarak kullanılan bu harika gelişmiş teknoloji ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.