Bilim

Saç Ekimi Cerrahisi – 2019 Yılında Bilmeniz Gerekenler

Saç dökülmesi her yıl dünyadaki milyonlarca erkek ve kadını etkiliyor. Toplumsal bozulmaya neden olmasının yanı sıra, saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda düşük özgüven ile ilişkilendirilebilir.

Son 30 yılda, bu sorunlara kalıcı bir çözüm geliştirme yolunda büyük adımlar atılmıştır. Etkili, çok yönlü bir çözüm arayışı yetersiz kalsa da, başarılı bir gelişme saç ekimi ameliyatları şeklinde geldi.

1. Saç Ekimi Cerrahisi Nedir?

Saç ekimi kalıcı olarak saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan cerrahi bir işlemdir. ‘Donör bölge’ olarak adlandırılan saç derisinin bir bölümünden saç taşıyan derinin alınmasını ve derinin, ‘alıcı bölge’ olarak adlandırılan saç derisinin kel veya kel bir kısmına aşılanmasını içerir.

Verici bölge genellikle kafanın alt tarafıdır, alıcı bölge ise genellikle kafanın üst veya ön kısmıdır. İşlem lokal anestezi altında tıbbi bir odada yapılır .

2. Saç Ekimi Cerrahisi Erkek Tipi Kellik İçin Bir Tedavi midir?

Hayır. İşlemin başarılı olduğu şey saç derisini saç greftleriyle kaplamak, fakat burada bazı önemli koruma kürleri uygulanmaz ise saç dökülmesi devam edecektir.

3. Saç Ekimi Cerrahisi İçin İyi Bir Aday Kimdir?

Bir kişi, saç dökülmesine maruz kalan bölgeyi ve gelecekte saç kaybedebilecek bölgeleri kapsayacak kadar donör saç kaynağı sağlamışsa saç ekimi için iyi bir aday olarak kabul edilir.

Otuz yaşın üzerindeki hastalar genellikle saç nakli için en iyi adaylardır, çünkü genç hastalara kıyasla iyi kurulmuş bir saçsızlığa sahiptirler. Diğer iyi adaylar:

 • İncelmiş saç veya bölgesel kellik olan kadınlar;
 • Erkek tipi kellik olarak bilinen androgenetik alopesi olan erkekler;
 • Yüz germe gibi cerrahi bir işlemden sonra saç dökülmesi yaşayan herkes;
 • Yanıklardan veya başka bir kafa derisi yaralanmasından kaynaklanan saç dökülmesi olan herhangi biri;
 • Saç çizgisinin şeklini değiştirmek isteyen erkekler ve kadınlar.

Prosedür şunun için iyi bir seçenek değildir:

 • Kemoterapi gibi bazı ilaçların ve tedavilerin kullanılması sürecinde saçlarını kaybeden insanlar;
 • Ameliyattan sonra kalın ve bazen lifli yara izleri oluşturan insanlar;
 • Kafa derisinin kel alanlarını kaplayabilecek donör bölgeleri olmayan insanlar;
 • Saç derisi boyunca çok yaygın saç dökülmesi olan insanlar, özellikle kadınlar.

4. Saç Ekimi Cerrahisi Buna Değer Mi?

Yıllar içinde geliştirilen birçok saç uzatma tedavisi vardır, ancak bu tedavilerin hiçbirinin kalıcı ve doğal bir çözüm sunmadığı bulunmuştur. Giderek daha fazla sayıda hasta saç nakli ameliyatına yöneliyor çünkü diğer tedavilere kıyasla daha iyi sonuçlar veriyor.

Ulusal Tıp kütüphanesinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre , saç ekimi hem kadınlara hem de erkeklere önemli estetik faydalar sunmaktadır. Saç protezi ameliyatı o kadar gelişti ki, minigraft ve mikrograftın bir kombinasyonu sağlık pratisyenlerinin donör kılını kullanmak için daha etkili yollar bulmasına neden oldu.

Teknolojideki düzelme, saç ekim işleminde daha fazla kıllanma oranına yol açan kıllar oluşturma ve yerleştirme yöntemlerini geliştirmiştir. Saç ekiminin diğer faydaları şunlardır:

 • Cerrahi işlem ağrısızdır ve sadece lokal anestezi gerektirir. İşlemden sonra yaşanan rahatsızlık genellikle tolere edilebilir ve ayakta tedavi olarak tedavi edilebilirsiniz.
 • Ameliyat şaşırtıcı duygusal faydalar getiriyor. Hastalar kendilerini daha güvenli ve kendinden emin hissettiren bir görünüme kavuşurlar.
 • Günümüzün ileri teknolojisi sayesinde sonuçlar daha hızlı, daha güvenli ve daha hoş bir şekilde elde edilir.

5. Saç Ekimi Ameliyatına Girmeden Önce Düşünmeniz Gerekenler

Kafa derinizi neşterin altına almaya karar vermeden önce, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli husus vardır:

 • Gerçekçi beklentileriniz var .Bir saç ekiminin, özellikle çok fazla seans yaptırmazsanız, tam bir saç başı vermesi pek mümkün değildir. Sonuçlar genel olarak, kalan kılların kalınlığına ve yoğunluğuna bağlıdır. Dünya çapında başarısız nakil girişimleri raporları olmuştur. Bazen, transplantasyon başarılı olmadan önce, üç kez ameliyat olmak zorundadır.
 • Maliyet – Transplantasyon maliyetleri , kullanılan tekniğe, saç dökülmesinin derecesine, doktorun ününe ve diğer faktörlerin uzmanlığına bağlıdır. Medicare ve özel sağlık sigortacıları için kozmetik cerrahiyi geri ödemelerin dışında bırakmak yaygın bir uygulamadır. Bununla birlikte, yanıklardan veya travmadan kaynaklanan saçların yenilenmesi rekonstrüktif bir tedavi olarak kabul edilir ve maddi destek için uygun olabilir.
 • Saç ekimi erkek kellik için bir tedavi değildir. Aşılı saçlar kel saç derisini kaplar ancak daha fazla saç dökülmesinden koruyamaz.
 • İlaçlar – Vitaminler gibi reçetesiz satılan takviyeler dahil, düzenli olarak kullandığınız veya yakın zamanda kullandığınız ilaçları belirtmeniz önerilir.
 • Anında sonuç vermez – aşılanmış saç köklerinin gözle görülür iyileşmesi ve dolgunlaşması 9 ay sürebilir
 • Ameliyattan sonra bazı komplikasyonlar / yan etkiler yaşayabilirsiniz . Ayrıca, özellikle sigara içme gibi komplikasyon riskini arttırdığı tespit edilen bazı alışkanlıklar vardır.
 • Ameliyattan sonra, belli bir süre devam eden tıbbi tedaviye maruz kalabilirsiniz.

6. Kadınlar İçin Saç Ekimi Cerrahisi

Amerikan Saç Dökülmesi Derneği , erkeklerde kel olanların yaklaşık% 90’ının saç nakli için iyi bir aday olduğunu ama çok az kadının iyi bir olabileceğini belirtti. Bunun iki ana nedeni var:

 • Kadınların çoğunda dağınık saç dökülmesi vardır, bu da saç derisinin tüm alanlarında, saç greftlerinin sıkça toplandığı başın alt tarafı da dahil olmak üzere genel bir saç incelmesi yaşar. Bu, kadınlarda donör bölgesinin dengesiz olduğu ve ameliyattan hemen sonra düşmeden başarılı bir şekilde nakledilen sağlıklı saç greftleri sağlama konusunda güvenilemediği anlamına gelir. Aslında, dengesiz bir donör bölgesinden saç ekmeye çalışan herhangi bir doktor etik dışı olarak kabul edilir ve sadece hastanın maddi avantajından yararlanır.
 • Erkeklerin aksine, kadınlar genellikle başın üstünde ve arkasında saçlarını kaybeder ancak ön saç çizgisini hala sağlam tutmaktadırlar . Bu nedenle, çoğu kadın yüz görünümlerinden endişe duymaz ve genel olarak saç hacminden endişe duyarlar. Ne yazık ki, saç ekimi saç hacmini artırmak için fazla bir şey yapmaz. Saç ekimi büyük ölçüde saçları bir parçadan diğerine taşımayı başarır.

Uzmanlar, saç nakli için potansiyel aday olan tek kadının:

 • Yanıklar, kazalar veya başka bir travma şekli nedeniyle kaybedilen saçlardan muzdarip kadınlar;
 • Belirgin bir saç biçimine sahip kadınlar, erkeklerdekine benzer bir şekilde olanlar. Bu, verteks inceltme, kılcal durgunluk ve androgenetik alopesiden etkilenmeyen bir donör bölgeye sahip olmayı;
 • Mekanik veya hormonal olmayan alopesi nedeniyle saçlarını kaybeden kadınlar;
 • Alopesi marginalisin muzdarip kadınlar, alopesi traksiyonuna benzer özelliklere sahip bir durumdur .

7. Saç Ekimi Cerrahisi Çeşitleri

Saç köklerinin toplanması için iki ana teknik vardır ve her yöntemin kendine özgü avantajları ve zorlukları vardır. Bunlar:

 • Foliküler ünite nakli (FUT)
 • Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE)
 • (Ayrıca eski tip saç tapaları var. )

Kullanılan teknik ne olursa olsun, kafa derisi şampuanlanır ve lokal anestezi ile enjekte edilir. Ek olarak, kafa derisi, enfeksiyonları uzak tutmak için antibakteriyel bir madde ile tedavi edilmelidir. Şimdi her tekniğe detaylıca bakıyoruz:

Foliküler Ünite Nakli

Yaygın olarak şerit toplaması olarak bilinen bu yöntem, genellikle arka kafa derisi olmak üzere, donör bölgesinden bir cilt şeridinin toplanmasını içerir. Verici alanın etrafındaki tüyler başlangıçta yaklaşık 2 mm uzunluğunda tutulur.

Donör bölgesi uyuşuktur, bir doktor saç derisinin ‘şeritlerini’ çıkarmak için bir neşter kullanır. Her bir şerit, 30 cm boyutunda 1.5 cm olabilir. Donör bölgesi daha sonra derhal kapatılır ve dikkatlice, çıkarılan kıl taşıyıcı şeritlere kaydırılır.

Mikroskobik görselleştirme altında, doktor veya yardımcı teknisyenler kaldırılan dokuyu bireysel foliküler ünite greftlerine ayırır. Aşırı yağlı veya lifli dokular bu noktada çıkarılırken, ince, tek saçlı greftlerin zarar görmesini önler. Amaç, sağlıklı ve doğal bir görünüme sahip greftler üretmektir.

Cerrah, küçük bıçakları kullanarak daha sonra gerçekçi bir saç modeli oluşturmak için kafa derisini önceden belirlenmiş bir düzende deler. Greftler daha sonra dikkatlice yerine yerleştirilir. Bu prosedür, donör alanında tamamen iyileşmesi iki hafta kadar sürebilen doğrusal bir iz bırakır.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu

Foliküler ünite ekstraksiyonu bireysel foliküler ünitelerin toplanmasını içerir. Her birim 1 ila 4 kıl içerir. Doktor, kafa derisi üzerinde 0.5 mm ile 1.0 mm arasında küçük delikler yapar. Daha sonra, alıcı alanlar çok küçük bıçaklar veya ince iğneler kullanılarak delinir.

Greftler daha sonra önceden belirlenmiş bir düzende ve yoğunlukta yerine konur. Cerrah, yaraları gerçekçi bir saç modeli oluşturmak üzere tutarlı bir şekilde açılı tutar. Prosedürden iyileşme 7 günden az sürer.

Foliküler ünite çıkarma işlemi, cerrahın uzmanlığına, saç dökülmesinin derecesine ve hasat hızına bağlı olarak gerçek zaman miktarıyla, şerit cerrahisine kıyasla daha fazla zaman harcar.

Bu prosedürün sonuçları, özellikle ihmal edilebilir yara izlerinin gerisinde kaldığı için, FUT’a kıyasla daha doğal görünmektedir . Bununla birlikte, teknik daha fazla uzmanlık gerektirir ve sadece birkaç cerrah prosedürü gerçekleştirme becerisine sahiptir.

8. FUT Vs FUE: Hangisi Daha İyi?

Her iki yöntemin de kendine özgü avantajları ve zorlukları vardır. Belki de bir karar vermeden önce iki teknik arasındaki farkları özetlemek en iyisidir:

Foliküler ünite nakli (FUT)

Bir cerrah donör bölgesinden bir şerit greft saçını toplamak için bir neşter kullanır.Teknisyenler çıkarma yapabilir

Ana kaynak, hastanın saçının en kalın olduğu orta-arka kafa derisidir

5-7 saat sürer

Dikişler / dikişler kullanılır

2 haftaya kadar iyileşme başlar

Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE)

Mikrocerrahi aletler, saç bölgesinden tekil kökleri donör bölgesinden çıkarmak için kullanılır. Yasalar genellikle ameliyat yapmak için lisans almamış bireylerin çıkarma işlemini gerçekleştirmelerini yasaklar.

Kafa derisindeki herhangi bir alan

Çoklu seans imkanı dahil daha uzun zaman alır

Dikiş / dikiş kullanılmıyor

7 güne kadar iyileşme başlar

İhmal edilebilir yara izi kalabilir

Genel olarak, çoğu insan FUT’u FUE’ye tercih etmesinin birkaç nedeni var:

 • Saç greftlerinde daha az hasar: Her iki teknikte de foliküler hasar görülür. Bununla birlikte, FUT tekniğinde, hasat edilen şeritten kılların çıkarılması, sağlıklı foliküllerin güvenli şekilde çıkarılma şansını artıran bir mikroskop altında yapılır.
 • Ameliyat daha az zaman alır: FUT tekniği, cerrahın kafa derisi üzerinde kalan yaraları örterken, toplanan şeritten folikül ekstraksiyonu yapabilen teknisyenler ile birlikte ameliyat gerçekleştirmesini sağlar. Bu şekilde, ekip lisanssız kişilerden yardım almaya izin verilmeyen FUE cerrahından daha hızlı çalışır.
 • Uygun fiyat: FUE’nin sadece uzmanlar tarafından yapılabilmesi gerçeği, maliyetin FUT’e kıyasla daha yüksek olacağı anlamına gelir.
 • Daha az travmatize: FUT, kafa derisine daha az travma sağlar çünkü greftler bir şerit halinde çıkarılır. FUE’de, cerrah tekil folikülleri çıkarmak için kafa derisi üzerinde birden fazla iğne ile işlem yapıyor. Çoklu zımbalar kafaya daha fazla travmatize edicidir.

Buna rağmen maliyeti, FUE’ye göre daha iyi bir seçenek olabilir çünkü FUT’dan daha az acı vericidir. Ayrıca, dikiş gerektirmediğinden ve kafa derisi üzerinde doğrusal bir iz bırakmadığından bu tekniği tercih edebilirsiniz. Saç çizgisi restorasyon tekniği seçerken göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörler şunlardır:

 • Ameliyat yapılacak ülke
 • Evinizden veya yaşam alanınızdan seçtiğiniz kliniğe olan mesafe. Ameliyatınızın yakınında bir klinik seçmeniz önerilir çünkü ameliyat sonrası bakımı daha uygun hale getirir.

İki teknik arasında seçim yapmak zor olabilir.

Bununla birlikte, yapılacak en iyi şey, kaybedilen saç miktarını, inceltme alanının boyutunu ve mevcut donör saç miktarını dikkate alarak sizin için en iyi tekniği belirleyebilecek bir doktordan profesyonel danışma almaktır.

9. Saç Ekimi Cerrahisi Komplikasyonları

Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre saç nakli, idiyopatik veya cerrahi nedenlerden dolayı verici veya alıcı alandaki postoperatif komplikasyonlarla ilişkilidir. Bu komplikasyonlar şunları içerir:

 • Kanama: Kanama nadir olmasına rağmen, basit basınçla durdurulabilir ve genellikle ek dikişlerle çözülür.
 • Uyuşukluk: donör bölgesi 18 haftaya kadar geçici uyuşukluk yaşayabilir, ancak genellikle sıkıntılı değildir ve zarar vermeden ortadan kalkar
 • Hıçkırıklar: Saç ekimi hastalarının yaklaşık% 5’i ameliyattan sonra birkaç saat sürebilen hıçkırıklara maruz kalmaktadır.
 • Enfeksiyon: Bu, bin vakadan sadece birisinde olur ve antibiyotik kullanılarak çözülebilir.
 • Donör bölgesinde bir kabuk oluşabilir.
 • Kaşıntı
 • Kafa derisinin şişmesi
 • Kafa derisi gevşekliği yani gevşek kafa derisi
 • Doğal olmayan saç tutamları

10. Saç Ekimi Cerrahisi Sonrası Öz Bakım

 • Doktorunuz tarafından size verilen tüm talimatları izlemeniz tavsiye edilir. Yaralara bakmak için öngörülen yönergeleri izleyin.
 • Herhangi bir şiddetli ağrı, kanama veya başka bir semptom bildirmekten çekinmemelisiniz.
 • Cerrahlar kan basıncınızdaki dalgalanmalara neden olabilecek zorlayıcı faaliyetlerden uzak durmanızı tavsiye eder bu da kanamanızı önler. Benzer sebeplerden ötürü seksten 10 güne kadar sakınmak da gerekli olabilir.

11. Saç Ekimi Maliyetleri

Birçok insan için, saç ekimi yaptırıp yaptırmamaya karar verirken göz önünde bulundurdukları en önemli faktörlerden biri maliyettir. FUT ve FUE saç restorasyon ameliyatını çok etkili hale getirmiş olsa da, maliyet önemsiz değildir. Saç ekiminiz için hazırlık, finansal bütçelemeyi içermelidir.

Bununla birlikte, iyi haber şu ki, ortalama restorasyon maliyetinin rekabet nedeniyle önemli ölçüde azaldığı. Maliyetin kendisi aşağıdaki faktörlerden etkilenir:

 1. Gerekli olan greft sayısı: Maliyet, hastanın ihtiyaç duyduğu greft sayısından büyük ölçüde etkilenir. Greft sayısı saç dökülmesinin derecesinden etkilenir. Daha fazla greft daha fazla para anlamına gelir ve bunun tersi de geçerlidir.
 2. Cerrahın itibarı: Mükemmel üne sahip cerrahlar genellikle daha fazla ücret alırlar, ancak hizmet düzeylerinin olağanüstü olması muhtemeldir.
 3. Cerrahın yeri: Maliyet yere göre değişir. Yaşam maliyeti yüksek olan ülkelerde yaşayan cerrahlar genellikle daha fazla ücret almaktadır. Örneğin Hindistan’ın Mumbai kentindeki saç nakli maliyetinin ABD’deki Vegas’taki maliyetten daha düşük olması muhtemeldir.
 4. Cerrahi teknik: FUT ve FUE’nin farklı maliyetleri var
 5. Gerekli seans sayısı: Bazı klinikler saç nakli ameliyatlarını greft sayısına göre fiyatlandırırken, bazıları, özellikle kullanılan teknik FUE ise, ihtiyacınız olan seans sayısını düşünür.
 6. Bakım sonrası maliyetler: Ameliyattan sonra muhtemelen size özel bir şampuan veya antibakteriyel madde verilecek. Bu eşyalar ameliyat maliyetini daha da artıracaktır.

T
 • T
  Teknodede
 • 22 Mart 2019
Saç ekimi konusunda acele etmeyin derim . saç ekimine gerek kalmadan, başka saç çıkaran yöntemlerle bu işi halledebilirsiniz bence :)
T