Genel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Uyardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan koronavirüs uyarıları gelmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi twitter hesabı üzerinden:

 “TEMASLI KİŞİLERİN POZİTİF VAKAYA DÖNÜŞME ORANLARI Mayıs ayına kıyasla Türkiye genelinde 1,3 KAT ARTTI. İller bazında artış örnekleri: Şanlıurfa 1,7, Ankara 1,6, Diyarbakır 1,4, Gaziantep 1,3 kat. Bu verilerden çıkarmanız gereken sonuç; maske, mesafe, temizlik uyarısıdır.” ifadelerini kullandı.

Daha Önceki Açıklamalar

Sağlık Bakanı Koca’nın daha önceki açıklamaları şu şekilde:

“Tedbire ihtiyaç var: Günlük yeni hasta sayımız 1.000 sınırında. Bu sayının altına inmek için 33 gün süren bir çabamız olmuştu. Yeni hasta sayılarının artış eğiliminde olduğu iller: Ankara, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Konya. 36 ilimizde ise 3 gündür yeni ağır hastamız olmadı.”

İkinci Dalga Beklentisi!

Dünyada önümüzdeki dönemde ikinci dalga beklentisinin olduğunu hepimiz görüyoruz. Özellikle de infiluenza’nın devreye girmesiyle koronayla karıştırılması ve üst üste gelmesiyle farklı daha etkili , yoğun bakım hastane yükü, vefat edenlerin artışıyla sonuçlanabilecek bir beklenti içerisinde olunduğunu biliyoruz. Burada özellikle ben konuşmamın içeriğinde de bahsettim. Şu günlerde bu döneme daha iyi bir geçiş yapmamız gerekiyor. Bu günleri bizim çok iyi değerlendirmemiz, olabildiğince bu salgını ve yayılımı önleme çabası içinde olmalıyız. Her zaman söylediğimiz, hayatın devam ettiğini, kontrollü sosyal hayat dediğimiz, ve sadece mesafe, maske, hijyen ile orantılı kuralları olan bu kuralları yerine getirdiğimizde sonuç alabileceğimiz bir tedbirden bahsediyoruz. 83 milyondan isteğimiz bu dönemin bittiğine inanmayalım. Risklerin devam ettiğinden emin olalım.

Her gün açıklanan rakamlarda görüyorsunuz, yoğun bakım, ağır hastaların artığını görüyoruz. Vefat sayıları düşüyor olsa da, sağlık alt yapımızın güçlülüğüyle, evet vefat oranlarımızın dünyaya göre düştüğünü biliyoruz. Hastaneye yatan, yoğun bakıma giren hastalarımızda artış olduğunu görüyoruz. Riskin geçmediğini, kuralların mutlak uyulması gerektiğini söylüyoruz. Kurban Bayramı bu konuda çok önemli. Ramazan’da olduğu gibi gönüllü tedbirlerin devreye girdiği ve sonuç aldığımız bir bayram olmasını temenni ediyoruz. Türkiye’nin ikinci dalga içinde olduğunu söyleyemeyiz. Birinci dalganın etkisi hala devam ediyor. İzmir, İstanbul gibi illerde pik tamamlandı, Orta anadolu, Doğu ve Güneydoğu’da pik’in yeni başladığını ve arttığını görüyoruz.

Gibi ifadelerle karşılaştık. Yeni açıklamalar olduğu takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.