Genel

Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek İçin Bilinmesi Gerekenler

Hayatımızın en önemli anları şüphesiz çocuk sahibi olarak anne-baba olduğumuz zamanlardır. Dünyaya gelen her çocuğun en iyi şekilde yetiştirilmesi gerekmektedir çünkü vatanına milletine sahip olan bir birey olması lazımdır. Bunu yapabilecek en önemli kişiler ise anne ve babalardır. Peki bir anne-baba olan bireylerin çocuk yetiştirmek için bilmesi gereken bilgiler nelerdir? Şimdi onlara güzel bir şekilde bakalım.

Çocuğu Tanımak

Bir birey yetiştirilmeye başlanmadan önce onun en iyi şekilde tanınması gerekmektedir çünkü her birey dünyaya farklı bir birey olarak gelir. Bunun farkında olması gereken anne-baba bu doğrultuda çocukları ile ilgilenmeleri gerekmekte ve gerçek bir birey yetiştirmek için doğru anne-baba üyeleri olduklarını göstermelidirler.

Sağlık Kontrol Testi Yaptırmak

Bireyin doğduğu andan itibaren sağlıklı bir şekilde doğduğu ve anne rahminde bulunduğu dokuz ay boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmadığıyla ilgili sağlık testi yaptırmak. Bu testi çocukları için yaptırmak ve herhangi bir sağlık sorununun bulunması halinde hemen gerekli doktorlara başvurmak gerekmektedir.

Gelişim Psikolojisi Bilimi Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Gelişim Psikoloji, insanların doğumundan ölümüne kadar geçirdiği evreler ve yaşa bağlı olarak yaşanan durumları açıklayan bilim dalıdır. Günümüzde bu bilim dalının aile bireyleri tarafından bilinmesinin gerekliliğinin önemi artmıştır çünkü bireyler çocuklarının hemen bütün gelişim adımlarını gerçekleştirmesini beklemektedir ve yapmadığı takdirde sorunlu bir çocuk olduğunu düşünmektedir.

Çocuğumuzu Desteklediğimizi Göstermek

Birey, hangi yaşta olursa olsun her zaman sevildiğini ve ilgilenildiğini hissetmektedir. Çocuğumuz 1. Yaşında veya 2. Yaşında olsun fark etmeksizin her zaman ilgi istemektedir ve tamamen onun etrafında olmanızı talep etmektedir. Bu durumu sizlere şiddet, ağlama yöntemlerini kullanarak anlatmaya çalışmaktadır bu aşamada anne-baba bireylerinin çocukları ile ilgilenmeleri ve onun geçireceği evrelerin doğru bir şekilde gerçekleştiğini bilmelidirler.

Sağlıklı Çocuk Yetişmesine Katkı Sağlayan Diğer Adımlar

İleride sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için bilinmesi, yapılması gerekenler;

  • Doğru Beslenme Yöntemini Uygulamak.
  • Anne Sütünü En Az 2 Yaşına Kadar Vermek.
  • Sağlıklı Yürüyüş ve Spor Yaptırmak.