Akıllı Telefon

Samsung ilk katlanabilir telefonu yaptı! İşte görüntüleri

Samsung’un ilk katlanabilir akıllı telefonu Samsung Galaxy F bugüne kadar en çok konuşulan cihaz. Ancak Samsung, bu yıl katlanabilir akıllı cihazı piyasaya süren tek firma olmayacak. Çin’de katlanabilir cihazların piyasaya sürüldüğü yönünde görüntüler paylaşılıyor.

Samsung’un; Apple, Microsoft, Huawei, LG ve diğer Çin merkezli OEM’lerin de dahil olduğu en büyük rakiplerinin hepsinin kendi katlanabilir telefon cihazları üzerinde çalıştığını söylemeye gerek yok. Yeni bir iddia da gündemde. Xiaomi’nin ilk katlanabilir telefonu yapıldı ve piyasaya sürüldü.  Bu konuda Xiaomi bir açıklama yapmadı ancak iddialara göre Samsung’un Galaxy F modelinden daha da heyecanlı bir tasarım sunabilecek bir cihaz Xiaomi tarafından çoktan yapıldı.

Samsung, kasım ayı başlarında katlanabilir telefon prototipini gösterdi, ancak telefonun tasarımı hantal olduğundan detaylı bilgi verilmemişti. Yukarıdaki videoda yer alan cihazı, içeride bir birincil ekranın yanı sıra dışta ikinci bir ekrana sahip; böylece cihaz katlandığında da bu cihazı kapalı tutabilirsiniz.

Xiaomi’nin yukarıdaki videoda gösterilen ve Twitter’da paylaşılan Evan “@evleaks” Blass’ın tabletinde, bir menteşeden ziyade iki menteşeye sahip farklı bir tasarımı var. Samsung’un telefonu, iç kısmı, ekranı olan bir cüzdan gibi ikiye katlanıyor. Xiaomi’nin henüz adı bile konmayan telefonu ise dışta, solda ve sağda geriye doğru katlanan ekranı olan üç parçadan oluşuyor. Katlandığında eğri kenarları olan orta bölüm, cihaz telefon modundayken etkin halde olabiliyor.

Blass, videodaki cihazın meşru olup olmadığı ve Xiaomi’nin gerçekten yapılıp yapılmadığı açıklamadı. Gerçek olan şu ki; cihazın Android çalıştırdığı ve dilin Çince olarak ayarlandığı. Video, tablet ve akıllı telefon modunda ekranın oldukça duyarlı olduğunu ve hiçbir şekilde gecikme olmadığını gösteriyor.

Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda Samsung’tan beklentilerimiz yüksek. Şirket, yaklaşmakta olan telefon için yeni bir kullanıcı arayüzü sunmakla kalmadı, Samsung, katlanabilir ekranlar için Android’i optimize etmek için Google ile çalışıyor. Xiaomi gelince, videodaki cihaz onların olmasa bile, Çinli akıllı telefon üreticisi bölgedeki Android üreticilerinden biri ve bu yıl katlanabilir telefonları piyasaya sürmesi beklenen Samsung Galaxy F cihazından bile daha ucuz olması gereken cihazlardan biri.