Genel

Sitenizden İçerik Çalınmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Hemen hemen hepimiz, özgün içerikler üretebilmek için bilgisayar başında gözümüzü ve zihnimizi yorarız. Bizim verdiğimiz emeklerle ürettiğimiz içerikleri gelir birileri alır ve aldığını kaynak bile belirtmez. Bu durum kul hakkı olmasınında yanı sıra emek hırsızlığına girer. İşin en kötü yanıda ne biliyor musunuz? Sizin yazdığınız yazıyı biri alır, aldığı yazıyı yayınlayacağı site eğer sizden tiraj bakımından yüksek ise google botları öncelikle onu indexleyeceğinden dolayı asıl içerik sahibine hırsız damgası vurulmakta. Sizde bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için okumaya devam edin.

Örneğin, bugün yeni bir site açtınız. Önceden hazırladığınız 100 Özgün makaleyi girdiniz. Tabi site yeni olduğu için içerikler tam anlamıyla oturmamış olacağından ötürü güncel sitelerden hele hele pagerankı olan sitelerden biri gelip, 100 özgün makaleyi sizden kopyalarsa, siz google gözünde hırsız olacaksınız. Onuda geçtim, arama sonuçlarında hep o site sıralamayı alacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya gelerek hırsız damgası yiyen pek çok arkadaşımız oldu. Bizde bu soruna çözüm getirmek için bu yazıyı yazdık.

İçeriğinizi Koruyun

İçeriğinizi Koruyun
İçeriğinizi Koruyun

İçeriğinizi koruma adına sağ tık engeli ya da kopyalama engeli gibi engelleme yöntemlerine başvursanız da çalacak olan her türlü çalıyor. Bu çalıntı olaylarını engellemek için biraz daha profesyonel yolları düşünmeniz gerekiyor. DMCA adı verilen platform, sitenizi ücretsiz olarakn koruyan bir web platformudur. Ücretsiz, lisans sağlayan bu web sitesi sayesinde sitenizdeki içerikleri bir nevi sigortalatabilirsiniz. DMCA’ya kayıt olup lisans edindikten sonra içerik çalınması, izinsiz kopyalanması gibi eylemleri DMCA’ya bildirebilirsiniz. Siz bunu bildirdikten sonra da Google, Yandex, Bing vb. arama motorlarında çalan siteyi bir nevi bloke etme yetkisine sahiptir. DMCA’ya kayıt olmak için siteye girmeniz gerekiyor. Kayıt olmak için tıklayınız. Ayrıca bu web platformunun wordpress sistemini kullanan kişiler içinde eklentisi mevcuttur.

İçeriklerinizi Google’dan Sildirin

İçeriklerinizi Google'dan Sildirin
İçeriklerinizi Google’dan Sildirin

DMCA’ya şikayetinizi bildirdiniz fakat google size bizzat kendisine şikayet etmeniz gerektiğini söylemiş olabilir. Bizzat google’nin kendisine de şikayette bulunabilirsiniz. Sizde buraya tıklayarak, gideceğiniz adreste, gerekli alanları doldurarak google’dan sildirme, sandbox’a girmesi gibi sonuçlarla karşılaşmasına yol açabilirsiniz. Sizde çalınan içeriklerinizi Google’a Şikayet etmek için Tıklayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sanallaştırma Nedir ve Nasıl Çalışır?