Sosyal Medya

Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları Netleşti!

Sosyal medya düzenlemesi uzun zamandır gündemimizde yer almakta. Sosyal medya düzenlemesinin tüm ayrıntıları belli oldu. Tüm detaylar haberimizde yer alıyor. Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları Netleşti! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyanın düzene girdirilmesi gerektiğini belirtmişti. Sosyal medya düzenlemesinin tüm ayrıntıları belli oldu. İşte, tüm detaylar…

Sosyal Medya Düzenlemesinin Detayları Netleşti!

AK Parti grubu tarafından hazırlanan teklif Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. 11 Maddeden oluşması beklenen sosyal medya düzenlemesinin meclis tatile girmeden yasallaşması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı’nın sosyal medyaya tepkisi hem siyasiler hem de vatandaşlar tarafından hoş karşılanmamıştı. Bu açıklamalarla ilgili rahatsızlıklarını sosyal medya aracılığıyla paylaşan kişilere vatandaşlar da katıldı. Vatandaşların bir kısmı bu görüşü desteklerken bir kısmı da açıklamalara şiddetle karşı çıkarak sosyal medyanın kapatılmaması gerektiğini savundu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği yasal düzenlemenin detayları ortaya çıktı.

Sosyal Medya Düzenlemesinde Neler Var?

  • Sosyal medya denetimini artırmak için 5651 ve 5809 sayılı kanunlarda değişikliğe gidilecek, BTK’ya geniş yetkiler tanınacak.
  • BTK, kamu yararını gerekçe göstererek Netflix, WhatsApp, Telegram gibi uygulamaları “şebekeler üstü hizmet” uygulamalarını engelleyebilecek.
  • BTK, isterse jandarma eşliğinde sosyal medya sitelerinin Türkiye ofislerinde denetim yapabilecek.
  • Tüm sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilecek. 30 gün içinde temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bant genişliği %50 daraltılacak. Eğer yine temsilcilik açılmaz ise ilgili site Türkiye’de tamamen kapatılacak.
  • Kullanıcı bilgilerinin Türkiye’de tutulması zorunlu olacak.
  • Uyarılan içerikler silinmezse sosyal medya şirketlerine ceza verilecek, içeriğe erişim engellenecek.
  • Sosyal medya kullanıcıları da içerik kaldırma talebinde bulunabilecek. Kullanıcı talebini reddeden platformlara para cezası uygulanacak.
  •  Facebook, Twitter ve Instagram gibi şirketlere getirilecek temsilci zorunluluğu.