Teknoloji

Teamviewer Nedir Nasıl Kullanılır

Her ne kadar son yıllarda bilgisayar kullanımı herkes tarafından yaygın bir hale gelse de, bilgisayarda yer alan bazı sorunlar herkes tarafından çözüme ulaşamıyor öyle değil mi? Bu durumda da konuyu bilen ve sorunu ortadan kaldırabilecek kişilerden destek almak istiyorsunuz. İşte sizlere uzaktan yardım programı hakkında bilgiler vererek yardımcı olacağız.

Uzaktan Bağlantı Nedir? Ne İşe Yarar?

Uzaktan bağlantı, arkadaşınızın, eşinizin, dostunuzun bilgisayarından, sizin bilgisayarınıza bağlanarak yapmak istediklerinizi yapmanıza olanak tanıyan bir yazılım hizmetidir. Bu yazılım kodlaması tüm Windows bilgisayarlarında oluğu gibi Linux ve Unix gibi işletim sistemlerinde de yer almaktadır. Yani şöyle bir örnek verelim. Siz bilgisayar üzerinden her hangi bir programı kuramadınız. Yanınızda sizlere destek verebilecek her hangi bir yakınınız yok. İşte bahsedeceğimiz programı bilgisayarlarınıza kurarak, oluşturulan IP ve şifre ile birlikte, başka bir kişinin de bu programı kurarak kendi bilgisayarınızı yönetmesine izin vererek sorunu çözmesini sağlayabilirsiniz. Bu program ise, teamviewer uzaktan yardım programı olarak bilinmektedir.

Nedir ve Kullanım Nasıldır? Faydaları Nelerdir?

Aslında teamviewer nedir nasıl kullanılır dediğimizde, ne olduğunu kısaca yukarıda bahsetmiştik. Kısaca kullanım hakkında bilgiler vermek gerekirse, şunlardan bahsedebiliriz.

İnternetinizin bağlı olmasından sonra, programı kurunuz ve başlatınız. Karşınızda açılan program penceresinin sol kısmında yer alan id ve şifre ile başka bir kişi bilgisayarınıza bağlantı gerçekleştirebilecektir. Karşıda ki kişide de bu program kurulu olacak şekilde, ilk olarak sağ kısımda sizlerin ID’nizi girmesi gerekmektedir. Daha sonra onay verildikten sonra şifre sorulacak ve sizlerin şifreyi karşıya vermeniz gerekmektedir. Şifre de girilerek, artık yönetim karşıda ki kişide olacaktır. Güvenmediğiniz kişiler ile şifre ve ID paylaşımını kesinlikle yapmamanız önerilir.