Teknoloji

Teknolojinin Olumsuz Etkileri

Bugün toplumumuz teknoloji tarafından yönlendiriliyor ve bazıları beni anti-teknoloji uzmanı olmakla suçluyor. Son 30 yılda Bilişim Teknolojileri sektörüne aktif olarak katıldığınızda, bunun doğru olmadığını garanti edebilirim. Yıllar boyunca birçok farklı teknolojik gelişmeye tanık oldum, ancak beni en çok ilgilendiren şey bizi sosyal olarak nasıl etkilediğidir.

Teknolojinin, herhangi bir pratik uygulamanın aksine bir moda ifadesi olarak satın alındığına inanıyorum. Sonuç olarak, teknolojiyi yetersiz kullanma ya da kötüye kullanma eğilimindeyiz ve böylece şirketlere milyonlarca dolara mal oluyor. Onun yerine “Hazır, Amaç, Ateş,” insanlar eğilimindedir, “Ateş, Amaç, Hazır.” Başka bir deyişle, insanlar ne olduğunu veya hangi iş gereksiniminin hizmet ettiğini tam olarak anlamadan önce en son teknolojiyi uygulama eğilimindedir. Bana göre bu, arabayı atın önüne koyuyor.

Teknolojinin Olumsuz Etkileri

Belki de 20. yüzyıl ile 21. yüzyıl arasındaki en büyük fark, teknolojinin hayatımızın hızını nasıl değiştirdiğidir. Şimdi, gezegen üzerindeki herhangi biriyle günler değil saniyeler içinde iletişim kurmayı bekliyoruz. Bilgileri parmaklarımızın ucunda bekliyoruz. Kalça veya diz protezinden kısa bir süre sonra ayağa kalkıp yürümeyi bekliyoruz. Temel olarak, çok şey alıyoruz. Ancak bu çılgın hız, iş yapma ve yaşamlarımızı yaşama şeklimizi de değiştirdi.

Açıklamak gerekirse, sorunları hemen çözmek istiyoruz ve uzun vadeli çözümler için sabrımız yok. Sonuç olarak, gerçek problemleri ele almak yerine semptomlara saldırma ve gerçekten ihtiyaç duyulan turnikelerin aksine anı sakinleştirmek için Band-Aids uygulama eğilimindeyiz. Büyük zorlukların üstesinden gelmek yerine küçük sorunları çözmekten kolayca memnunuz. Şahsen, yarını planlamanın aksine bugün yaşamak eğilimindeyiz. Bu zihniyet beni çok endişelendiriyor.

 

Ya birisi teknolojimizin fişini çekerse? Mühendisler hala ürünlerin taslağını nasıl çizeceklerini biliyorlar mı?

Bir ürünü nasıl göndereceğimizi veya bir siparişi nasıl işleme koyacağımızı hala biliyor muyuz? Finansal işlemlerimiz durur mu? İş durur mu? Cevap maalesef Evet. Bu, teknolojimize geliştirdiğimiz açık adanmışlığı vurgular ve alarma neden olur. Diğer yönden tersine teknoloji tarafından yönlendiriliyoruz. Teknolojimizi fişten çekerek insanı fişten çekiyoruz. Yanlış olduğumu mu düşünüyorsun? Ofisinizde veya evinizde gücün bir dahaki çıkışında neler olacağını izleyin.

 

Teknolojinin hakimiyeti nedeniyle insanlar sosyalleşme becerilerinin kaymasına izin verdiler. Ortak nezaket, görünüm ve başkalarıyla ağ kurma yeteneğimiz gibi küçük şeylerin hepsi işyerinde bozulmuştur. Elektronik iletişimde etkili olabiliriz, ancak sosyal iletişimde tam başarısızlıklar haline geliyoruz. Kitap boyunca insanların algılara doğru ya da yanlış nasıl davrandıklarından bahsediyorum. Bu algılar büyük ölçüde sözlü veya yazılı olarak ilettiğimiz mesajlar, görünüşümüz, beden dilimiz ve başkalarına nasıl davrandığımız gibi iletişim yeteneğimize dayanmaktadır. Bu kapasitede etkili bir şekilde iletişim kuramazsak, hiçbir teknoloji iş arkadaşlarımızın, yöneticilerimizin, müşterilerimizin, tedarikçilerimizin veya arkadaşlarımızın ve ailemizin algılarını değiştiremez.