Genel

TikTok’un Yeni Rakibi Reels Nedir?

Instagram, TikTok’u tarihe gömmeye hazırlanıyor. Yeni uygulama sayesinde Tiktok geride bırakılacak ve TikTok’un yerini Reels alacak. Bir çok ülkede satışa sunulacak olan TikTok’un Yeni Rakibi Reels Nedir?

Reels Nedir?

ABD Başkanı Donald Trump’un TikTok’u yasaklama tehdidi uzun zamandır haberlerde gündeme gelmektedir. Henüz bir anlaşma yapılmamış olsa dahi Instagram, TikTok’u ele geçirmeyi amaçlayan kendi video paylaşım platformunu ortaya çıkarmak için hazırlanıyor.

Reels olarak bilinen bu platform kısa süre önce Brezilya da piyasaya sürüldü. Fakat şimdilerde şirket, Instagram uygulamasında çalışacağını duyurdu. Bu özellik, kullanıcıların 15 saniyelik çok klipli videoları ses, efektler ve yeni yaratıcı araçlarla kaydetmesine ve düzenlemesine olanak tanıyacak. Özellik 50 ülkede kullanıma sunulacak.

Reels, tüm arayüzün elden geçirildiği sol üst köşedeki düğme olan Instagram Kamerasında bulunuyor. Şimdilik düzenleme için birkaç araç bulunduruyor. Bu araçlar, yapmak istediğiniz tüm eğlenceli danslar için Ses, AR Efektleri, Zamanlayıcı ve Geri Sayım gibi seçeneklerden oluşuyor.

Kullanıcılar tarafından çekilen bu videolar anlık olarak ya da canlı yayın olarak paylaşılabiliyor. Fakat videoların konumlandırılacağı profilde gizlilik ayarlarını ayarlama şansınız bulunmaktadır. Alternatif olarak da gizlilik ayarlarını özel olarak belirlediğinizde paylaştığınız videoları yalnızca takipçileriniz görebilecektir.

Yayınlamadan önce Reels videonuzu taslak kaydetme seçeneğiniz de var. Kapak resmi de değiştirilebiliyor ve bir video yayınlarken oynamaya gelen tüm diğer özellikler de hali hazırda düzenlenebiliyor.