Genel

Tırnak Mantarı Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Tırnak mantarı, mevcut olan tüm tırnak hastalıklarının %50′lik dilimini oluşturmaktadır. Tırnak mantarı temelde, dermatofit organizmaları tarafından meydana gelmektedir. Tırnak mantarını tespit etmek çok zor değildir. Tırnak mantarı oluşan kişilerde öncelikle tırnak renginde değişiklik meydana gelir. Bu renkler sarı, kahverengi veya yeşil olabilmektedir. Tırnakların altında kontrol dışı kir oluşumu, tırnakların parçalar halinde dökülmesi, ayaklarda oluşan pis koku ve tırnaklarda temas halinde ya da temas olmadan oluşan acı hissiyatı, hastalığın meydana geldiğini gösteren durumlardır.

Tırnak Mantarı Nedenleri

Tırnaklara zarar veren her şey mantarın içeriye girmesini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Yanlış tırnak kesimi, uç kısmı dar ayakkabılar giymek, darbeyle tırnakların zedelenmesi bunlardan bazılarıdır. Dolayısı ile bu etkenlere mutlaka dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra tırnak mantarı bulaşıcı olduğundan ortak kullanım alanlarında temizliğinden emin olunan yerlerde bulunulmalı, özellikle kuaförlerde kullanılan malzemelerin steril olduğundan emin olunmalıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle bilinmesi gereken, tırnak mantarının kendiliğinden iyileşemeyeceğidir. Mutlaka doktor kontrolünde uygulanan tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Başarıya ulaşmanın tek yolu budur. Mantar tedavisinde uygulanan bazı yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Temeli tırnak çekimi ve bunun gibi yöntemlere dayanan cerrahi uygulamalar.
  • Ayakkabıların, çorapların içine sıkılmak suretiyle kullanılan spreyler veya deriye harici olarak uygulanan kremler.
  • Ağızdan periyodik olarak alınmak suretiyle kullanılacak olan ilaçlar.
  • Uzmanlar tarafından en etkili tedavi yöntemi olarak görülen lazer tedavisi.

Eğer bu mantar elde meydana geldiyse tedavi süreci iki aya kadar, ayaklarda meydana geldiyse üç aya kadar sürebilmektedir. Fakat önceden de belirttiğimiz gibi dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutlaka doktora başvurulması gerektiğidir.

Tırnak Mantarından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayaklar mutlaka temiz tutulmalıdır, tırnaklar ayağın uç kısmından fazla olmayacak şekilde düz olarak kesilmelidir, ayak havluları mutlaka kişiye özel olmalıdır, umuma açık alanlarda terlik kullanılmalıdır, gün içerisinde ayakkabının içerisinde ayaklarda çok terleme oluyorsa, çorap mutlaka değiştirilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnstagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir?