Teknoloji

Türk E-Ticaret devi Sahibinden.com satılıyor

Türkiye’nin en büyük yerli E-Ticaret sitesi Sahibinden.com satılacak mı? Satış için İngiliz Marks & Mann’in yerli firmaya 4.8 Milyar TL teklif ettiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Eğer Sahibinden.com satılırsa, bu alanda yapılmış en yüksek meblağlı satış olacak.

Sahibinden.com sadece bir siste olarak görülmemeli Türkiye’nin en büyük ekonomik değeri haline gelmesinin yanında ülkedeki birçok alanda da piyasa belirleme özelliğine sahip. 2. El otomobil satışları ve emlak ilanları ile bu alanda tekel olmakla da eleştirilse de 45 milyona yaklaşan üyesi ile Türkiye’deki en fazla üyesi olan sitesi olarak öne çıkıyor.

Sahibinden.com satılırsa ne olur?

Türkiye için kritik öneme sahip bir site olan sahibinden.com’un yabancıların eline geçmesinin hem otomobil piyasasının hem de emlak piyasasının belirleyicilerinin artık yabancılar olması anlamına gelebilir. İlan yayınlama şartlarında yapılacak çok küçük bir fiyat değişikliğinin bile emlak ve otomobil fiyatlarını etkileyebileceği konuşuluyor.  

İngiliz Marks & Mann’in ile Sahibinden.com yetkilileri arasında görüşmelerin devam ettiği ancak büyük bir ihtimalle satışın gerçekleşeceği yönünde duyumlar var. Geçtiğimiz yıllarda Yemeksepeti.com da yabancılar tarafından satın alınmıştı. Alanında marka olan ve rakiplerinin neredeyse rekabet gücünün olmadığı yemeksepeti.com Delivery Hero’ya 589 milyon karşılığında satılmıştı.

Sahibinden.com değeri ne kadar?
Sahibinden.com ofisinden bir görüntü

Sahibinden.com ile ilgili önemli bilgiler

Üye sayısı: 45 milyon

2018 yılında sayfa görüntüleme sayısı: 25 milyar

Üyeler arası mesaj gönderimi: 220 milyon

2018 yılı içinde yaklaşık 2 milyon satılık ev ilanı verildi

Toplam ilan sayısı: 5,5 milyondan fazla

Dünyada en çok ziyaret edilen 500 site arasında olan sahibinden.com Türkiye’nin en en çok ziyaret edilen yerli sitesi konumunda.