Teknoloji

Türk WhatsApp kullanıcılarına şok tehdit!

WhatsApp internet korsanlarının yeni yöntemleri ile kullanıcılarının korkulu rüyalarından biri haline geliyor. Irak ve Suudi Arabistan’da başlayan WhatsApp korsanlarının Türkiye’deki bazı kurumlara da saldırıda bulunduğu tespit edildi. Özellikle askeriye ve kamuya ait diğer yapılara saldırılar yapılan sistemde bireysel kullanıcıların da bilgileri çalınabiliyor.

Her geçen gün kendini daha da geliştiren ve kullanıcı memnuniyetinde sınırları zorlayan WhatsApp kötü niyetli kişilerin de aracı olmaya başladı. İlk etapta sadece olumlu yanı sayılan WhatsApp’ın hackerler tarafından insanların sistemlerine erişerek bu kişilerin bilgilerini kopyalamak için kullandıkları bir araç haline dönüştürüldüğünü ifade edelim. Güneyimizdeki iki ülkede kamu iletişim hatlarına sızılması ile gündeme gelen WhatsApp ile yayılma alanını genişleten Muddy Water Suudi Arabistan’da  tespit edilmişti.

Muddy Water artık Türkiye’ye de sıçradı. MS Office 97-2003 kullananların güncelleme yolunu kullanmalarının zaruri gösterildiği ve linke tıklatılması ile virüsün sisteme yayılması sağlanıyor. Güvenlik uzmanları tarafından Türkiye’deki Whatsapp kullanıcılarının da uyarıldığı ortaya çıktı. 2017 yılında kullanıcıların korkulu rüyası olmuş ve bir müddet sonra ortadan kalmıştı bu yöntem. Ancak 2018 yılının son günlerinde Türkiye başta olmak üzere Bahreyn ve Ürdün’de de tekrar ortaya çıktığı görüldü. Kullanıcıların virüsün yayılmasında etkili olduğu, bilinçli olunduğu taktirde zararlarının asgariye inebileceği ifade edildi. Bilinmeyen ve zorlanan hiç bir linke tıklanmaması konusunda daha dikkatli olunmalı.

E
  • E
    Ersin
  • 27 Aralık 2018
Bu korsanların amacı nedir acaba ? Yoksa kaşıkçı cinayetinden dolayı bir ceza vermek mi istiyorlar: )
E