Otomobil

Türkiye’de Otomotiv Üretimi Durdu!

Korona virüs salgını nedeniyle geçici olarak kepenk indiren yerli otomobil üreticilerine Hyundai Assan da katıldı. Türkiye de Otomotiv Üretimi Durdu! 

Koca koca firmaların üretimini bu denli durdurması, bu denli sorunlar olması korona virüstan ötürü olduğu aşikar. Peki bu durum ne kadar zaman sürecek? Ne zaman bitecek?  Tüm bu soruların cevabı ileri ki günlerde yapılacak açıklamalarla verilecektir.

Türkiye’de Otomotiv Üretimi Durdu!

Hyundai Assan, küresel bir salgın haline gelmiş olan koronavirüs salgınının Türkiye’yi etkilemesinden sonra çalışanlarına yönelik gereken tedbirleri aldığını duyurdu. Bu nedenle 1 Nisan tarihi olarak planlanan üretime ara verilmesinin salgın riski nedeniyle öne çekerek 27 Mart 2020 ile 13 Nisan 2020 tarihleri arasında ara verileceğini bildirdi.

Hyundai Assan’ın ilerleyen dönemlerde de mevcut olan durumları değerlendirerek gerekli tüm önlemleri almaya devam edeceği aktarıldı. Yani gerekli görüldüğü takdirde üretime ara verilme süreci uzatılabilir. Zira, Mercedes Benz de 23 Nisan ile 5 Nisan tarihleri arasında üretime ara vereceğini duyurmuş ve bu süreyi 20 Nisan 2020 tarihine kadar uzatma kararı aldığını bildirdi.

Hyundai Assan’ın da katılmasıyla beraber Türkiye de otomotiv sanayisi tamamen durmuş durumda. Önce Toyota, Honda, Renault, Ford, Isuzu, Otokar ve Türk Traktör de üretime geçici olarak ara verme kararını duyurmuştu. Tofaş da üretim miktarını azaltma ve mesafe kuralı gibi tedbirler almaya devam ediyor. Ama hala üretim yapılıyor.

Türkiye’de Otomotiv Üretimi Durdu!

Henüz bu tedbirlerin yeterli olmadığını söylemeli ve daha fazla tedbir alınması gerektiğini bildirmemiz gerekmektedir. Tofaş’ın da aldığı tedbirler her ne kadar üst düzeyde olsa da yeterli olduğu söylenemez. Fabrika’nın bu süreç içerisinde kapanmasının her daim en doğru olduğu ve gereken istihdamın sağlanması gerektiği daha doğru olacaktır. Yeni gelişmeler olduğu takdirde sizlere bilgi vermeye çalışacak ve çalışanların mağdur kalmaması açısından gelişmeleri takip edeceğiz. Fabrikalar kapandı çalışanlar işsiz kaldı olarak düşünmeyin. Elbette herkese gereken istihdam sağlanacak ve mağdur olmaması için gereken yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Huawei P40 Pro ve Pro Plus, Samsung’a Meydan Okuyor!