Bilim

Türkiye’nin siber güvenlik üssü açılıyor

Yalnızca bireylere yönelik olmayan siber saldırı gerek insanları gerek ise internet hayatını fazlasınca etkilemektedir. Çoğu zaman ülkelere ve saldırılara yönelik saldırılar olduğundan ötürü saldırılardan korunmak gerekiyor. Türkiye de siber güvenlik üssü diyebileceğimiz  Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), 10 Şubat günü gündeme gelecek ve açılacak.

Türkiye’nin siber güvenlik üssü için geri sayım

Tamamen yerli imkanlar ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen AVCI, AZAD ve KASIRGA gibi siber güvenlik yazılımlarının kullanılacağı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Şubat tarihinde yapılacak.

Siber saldırılar, siber uzayda günden güne daha karmaşık etki seviyesi artan, küresel ölçekli faaliyetler yürütmeye devam ediyor. Bu durum bireylerin, kurumların, hatta aynı anda birden fazla ülkenin etkilenmesine neden olabilir.

Hem küresel hem de ulusal ölçekte bu denli önemli hale gelen siber tehditler karşısında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, Türkiye’nin siber sınırlarını 7 gün 24 saat korumaktadır.

Yıldızlar keşfediliyor

Siber Yıldız yarışması ilk defa 2017 yılında düzenlenmişti. Yoğun bir katılımın sağlandığı yarışmanın ikincisi ise 2019 yılında 3.174 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Siber yıldız yarışmalarına mezuniyet şartı aramaksızın katılımcılar kabul edildi. Söz konusu yarışmalarda başarılı olanların bir kısmı da USOM’da istihdam edilmektedir.

Bunun yanı sıra güvenlik eğitimleri ile kritik sektörlerde faaliyet gösteren güvenlik uzmanlarının yetenekleri siber olaylara hazırlık kapasitesi geliştiriliyor. BTK bünyesinde kurulan BTK Akademi ile tamamen ücretsiz olarak verilen eğitimler ile 4.500’ün üzerinde katılımcı kapsamlı bir siber güvenlik eğitimine başlandı.