Kişisel Gelişim

Uyku Sorunu Yaşamanıza Neden Olan Gıdalar

Deliksiz uyku çekmek herkesin istediği bir şeydir. Uzun soluklu olarak uyumak, hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Yeni bir güne dinç bir şekilde başlayıp pozitif olabilmek için uykunun kaliteli olması oldukça önemlidir. Uyku sorunu olan insanların birçok anlamda sorun yaşaması mümkündür. Uyku sorunu yaşamanız bazen herhangi bir ruhsal veya biyolojik rahatsızlıktan meydana gelse de bazen de tamamen dengesiz ve sağlıksız beslenmekten de kaynaklanabilmektedir.

Bazı gıdalar vardır ki sizlerin gece rahat ve deliksiz bir şekilde uyumasını engellemektedir. Uykunuzun kaçmasına sebep olabilmektedir. Uyku sorunu yaşamanıza neden olan gıdalar:

Hamburger ve Patates Kızartması

Kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Tükettikten sonra sizlere bir uyku tadı verse de biraz daha süre geçtikten sonra uykunuzun kaçmasına neden olabilmektedir.

Kahve Uyku Sorunu Yapar

Kahve içerisinde bol miktarda kafein barındırdığı için uyku sorunuzu yaşamanız da baş aktör olarak karşınıza çıkabilir. Sabahları veya gün içerisinde kahve tüketmek sizlere enerji verse de gece uyumadan önce içilen kahve kesinlikle deliksiz bir uyku çekmenize engel olacaktır.

Enerji İçecekleri

Enerji içecekleri içerisinde bulunan maddeler sayesinde uykunuzun gelmesini engeller. Daha enerjik ve daha dinç olmanıza yardımcı olur. Gece uyumadan veya akşam saatlerinde içilen bir enerji içeceği veya asitli içecekler uykunuzu almada sizlere engel olacaktır.

Baharatlar

Baharatlar mide de yanma ve ağrı yaptığı için geceleri fazla kaçırılan baharatı yoğun bir yemek veya gıdalar uykunuzu almanız da size engel olacaktır. Midenizde bir ağrı hissedecek ve rahat bir şekilde uyumanızı zor hale getirecektir. Sarımsak da aynı etkiyi göstereceği için akşamları sarımsak tüketimi de uykunuzun kaçmasına neden olabilmektedir.

Bu ve bunun gibi pek çok gıda uyku düzeni bozukluğuna ve rahat uyumamanıza neden olabilir. Bu besinleri az tüketmeli ve uyku düzeninizi bozmamanız gerekiyor.