Sosyal Medya

Whatsapp, İnstagram ve Facebook’a erişim kesildi

14 Nisan 2019 günü Mark Zuckerberg’i korkutan bir durum yaşandı. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın içinde olduğu teknoloji blogunda genel bir bağlantı kopması yaşandı. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarındaki ani erişim sorunu Türkiye’de de yaşandı. Dünya genelinde yaşanan bu durumun ne zaman düzeleceği ile ilgili bilgi bulmaya çalışan kullanıcılar sosyal medya hesaplarından yaşadıkları tedirginliği dile getirdiler.

Instagram, Facebook ve WhatsApp geçtiğimiz haftalarda da yine erişim sıkıntısı ile gündeme gelmiş ve bu platformları kullananlar bir anda farklı platformlara yönelmişti. Telegram kullanıcıları 3 milyon artmış ve cinsel içerikli video sitelerine girenlerde de gözle görülür bir artış yaşanmıştı.

Sosyal medya bağlantı sorunu yaşayanları sevindiren haber 16:10 civarında geldi. WhatsApp kullanıcılarının özellikle daha fazla etkilendiği bu erişim sorununun en fazla Avrupa devletlerini etkilediği öğrenildi. Daha önceki erişim sorununda da bağlantılardaki hataların gösterildiği bir harita yayımlanmış ve burada da Avrupa’nın en çok etkilenen bölge olduğu görülmüştü.

16:30’da üç önemli sosyal medya platformuna da erişimin açılmasına rağmen kopma ile ilgili şirketlerden bir açıklama gelmedi. Mark Zuckerberg’in erişimin yeniden açılması ile rahat bir nefes aldığını, sosyal medya müdavimlerinin de sörfe kaldıkları yerden devam ettiklerini düşünüyoruz.