Sosyal Medya

WhatsApp’da Karanlık Moda Nasıl Geçilir?

WhatsApp artık günümüzde en sık kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından birisi. Bunun yanı sıra kullanıcılar da özellikle gece vakitlerinde veya karanlık ortamlarda bulunurken daha az göz yoracak temaları birçok uygulamada kullanmaya başladı. WhatsApp’ın mobil uygulamasında ve WhatsApp Web üstünden karanlık moda geçmek için birçok yöntem bulunuyor. Bunları güvenlikli ve güvenliksiz yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz. WhatsApp’da Karanlık Moda Nasıl Geçilir?  sorunuzun cevabını verelim.

WhatsApp’da Karanlık Moda Nasıl Geçilir?

WhatsApp Plus her ne kadar silinen mesajları görme, görüldü özelliğini kapatma veya çeşitli temalar gibi güzel özelliklere sahip olsa da, uygulama mağazalarından indirilememesi, uygulamadaki verilerinizi Google Drive hesabınızda depolayamaması gibi daha birçok sebepten dolayı güvenlik açısından pek de sağlam durmuyor. Dolayısıyla WhatsApp Plus karanlık mod için bir yöntem olsa da güvenlik ve veri yedeği alma açısından bir o kadar da sıkıntılı bir uygulama. Fakat bunlara rağmen indirecek olanlar için bir tavsiye olarak: cihazınızdaki uygulama verilerini düzenli olarak başka bir cihaza yedekleyebilirsiniz. Böylece uygulama bozulduğu zaman veya cihazınızı sıfırlamanız gerektiği zaman yedeklediğiniz verileri daha kolay bir şekilde geri yükleyebilirsiniz.

WhatsApp Karanlık Mod

WhatsApp Plus kadar çeşitli özelliklere sahip olmasa da WhatsApp’ın orijinal ve son sürümünde de yakın zamanda karanlık mod özelliği getirildi. Karanlık moda geçmek için uygulamanın ana ekranından sağ üstteki menü içinde şu yolu takip etmeniz gerekiyor.

“Ayarlar > Sohbetler > Tema”

Bu kısımda koyu veya açık olarak iki seçeneğimiz bulunuyor. WhatsApp’da tema kısmı görünmeyenler uygulama mağazası üstünden son sürümü indirebilirler.

WhatsApp Web Karanlık Mod

WhatsApp Web üstünde karanlık moda geçiş ayarlar üstünden o kadar basit bir şekilde yapılamıyor olsa da bunun için bir yöntem bulunuyor. WhatsApp Web sitesine girdikten sonra ekranda herhangi bir yere sağ tıklayıp, incele (bazı tarayıcılarda öğeyi denetle) butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede “web” bölümünü bulduktan sonra çift tıklayıp yanına “dark” yazısını ekliyoruz. Ayrıca o bölümü hızlıca bulmak için “ctrl + f” kombinasyonunu yaptıktan sonra oraya aradığınız kelimeyi yazabilirsiniz.

 

Bu yaptığımız işlem tarayıcı kapanana kadar geçerli olacağı için bunu sürekli yapmak yerine çeşitli tarayıcı eklentileriyle bir kez yapıp kalıcı hale getirebilirsiniz fakat üçüncü parti yazılım olduğu için her eklentiyi de tarayıcıya kurmamak da güvenlik açısından faydalı olacaktır.