Genel

Wikipedia Yeniden Açılıyor!

2017 Yılından bu ana dek ülkemizde erişim engeli olan Wikipedia için Anayasa Mahkemesinin aldığı karar sonrasında erişim engelinin hemen kalkması beklendi. Ancak, aradan geçen üç haftanın ardından Wikipedia hala engelli. Acaba, Wikipedia Yeniden Mi Açılıyor! 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yapılan açıklama da AYM’nin gerekçeli kararı açıklamasının beklendiği duyurulmuştu. İnternet ansiklopedisinin erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararın gerekçesi resmi gazete de!

Wikipedia açılıyor! AYM gerekçeli kararı açıkladı!

Özgür internet ansiklopedisinin ülkemizde erişime açılması konusunda herhangi bir engel kalmamış oldu. Resmî Gazetede yayınlanan bu karar aynı zamanda Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine gönderildi.

Oy çokluğu ve 6 üyenin oy yazısıyla alınan bu kararın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilmesi ile erişim engeli kalkacak. Beklentiler erişim engelinin gün içerisinde kalkacağı yönünde olsa da hala net bir açıklama yapılmamıştır.

Wikipedia çoğu siteden daha net bilgiler verdiğinden ötürü sitenin açılması çoğu kişi için önem arz ediyordu. Anayasa Mahkemesinin kararlarında geçen ifadelerden aşağıda bahsettik. Sizde inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kararlar sonucu sitenin tekrar açılması için bazı kararların netleştirilmesi beklenmekte.

AYM’nin kararında şu ifadelere yer veriliyor;

– Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir.

– Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.

– Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Instagram Kullanıcı Sayısı Giderek Düşüyor!