Eğitim

Yanlış Hesaba Yatırılan Para İçin Ne Yapılabilir?

Her gün binlerce hatta milyonlarca kişi banka veya kredi hesaplarından para transfer işlemi gerçekleştirmekte. Kimi zaman bu işlemlerde bazı karışıklıklar olabiliyor. Özellikle sizin göndereceğiniz hesaptan farklı bir hesaba para aktarımı söz konusu olduğunda insanlar ne yapacağını bilmiyor. Bu sorunu yaşayan kişiler tarafından Yanlış hesaba yatırılan para için ne yapılabilir? Yanlış Hesaba yatan para geri alınır mı? Gibi soruların cevabını aramakta.

Bankalar tarafından müşterilerine, maaş hesabı, yatırım hesabı, döviz hesabı, kredi kartı hesabı gibi pek çok hesap çeşidi vardır. Bankalara göre hesap numaralarının olduğu rakamların hane sayısı da farklılık gösterebiliyor. Durum böyle olunca insanlar bazen yanlış hesaplara para yaptırabiliyorlar. Özellikle bankaların hesap numaraları birbirine çok benzer rakamlardan oluşmakta. Hesap numaralarının bir tanesi bile yanlış yazıldığı takdirde göndermek istediğiniz hesaba değil de farklı bir hesaba para göndermiş olursunuz.

Yanlış hesaba yatan para nasıl geri alınır?

Eğer, hesaba bir miktar para yatırma işleminizi ATM üzerinden gerçekleştirdiyseniz ve mesai saatleri içerisindeyseniz eğer şubeden itirazınızı yapabilirsiniz. Ancak işleminizi mobil bir ATM’den yapmışsanız en iyi çözüm müşteri temsilciliğine ulaşmaktır. Müşteri hizmetleri tarafından sizlere sorulacak olan sorulara doğru cevabı verdikten sonra olay, bankanın incelemesine bırakılır. Yapılacak tüm bu işlemler için tahmini olarak 72 saat geçmesi gerekir.

Sizde yanlış bir hesaba yönelik işlem yapmak istemiyorsanız, hesabına havale yapacağınız kişinin ismi, bankası gibi bilgilere dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Eğer bu konularda bir uyumsuzluk var ise, onayla butonuna basmayın. Kısaca yanlış hesaba yatan para için üzülmenize gerek yok. Biraz vakit ayırdıktan sonra paranız size geri dönecektir.

Yanlış hesaba giden paralara ne olur?

Farklı olan bir hesaba belli bir miktar atılınca ilk akla gelen paranızın gideceği olmakta. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. Eğer para yatırma işlemi için banka şubesini kullandıysanız hiç korkmayın. Şube personeli eğer isterse bu durumu kısa süre içerisinde düzeltebilme hakkına sahiptir. Hesabına para yatan kişiden onay alınması biraz uğraştırıcı olsa da sizin için çözüm niteliği taşımakta.

Eğer siz de böyle bir problemle karşı karşıya kalırsanız fazla vakit kaybetmeden müşteri hizmetlerini arayıp, çözüm önerisi alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sitenizden İçerik Çalınmaması İçin Yapmanız Gerekenler