Otomobil

Yanlış Lastik Basıncının Etkileri

Aracınızın, sızıntılardan dış hava sıcaklığına kadar olan her şey, lastiklerinizdeki basıncı zamanla azaltabilir. Aslında, sıcaklıktaki her 10 derece düşüş için, lastiklerinizdeki hava bir PSI düşer. Bu nedenle, her otomobil sahibinin lastiklerini sıklıkla kontrol etmesi önemlidir – yaklaşık bir ayda bir – düşük lastik basıncı aracınızda tehlikeli ve pahalı olabilecek bazı ilginç etkilere sahiptir.Yanlış lastik basıncının etkileri ayrıntılarına bir bakalım.

Yanlış Lastik Basıncının Etkileri

  1. Gaz Km göstergesi

Ulusal bir araştırma, çoğu insanın lastiklerini tavsiye edilen basıncın yaklaşık% 80’inde tuttuğunu tespit etmiştir. Önerilen miktarda sadece altı PSI’lık bir lastik basıncı, toplam yakıt ekonominizi yüzde beş oranında azaltabilir. Düzgün şekilde şişirilmiş lastikler, yalnızca genel kilometre alanınızı arttırmakla kalmaz aynı zamanda daha iyi taşıt performansı ve kullanımı sağlarlar.

  1. Durma Zamanı

Yetersiz şişirilmiş lastikler, özellikle ıslak yollarda, durmak için zorlanır. Birçok uzman, SUV devrilme aracının ana nedeni az şişirilmiş lastikler olduğuna inanıyor. Düşük lastikler hem buzlu hem de ıslak yollarda daha kolay kayabilir, ancak kuru kaldırımlarda daha da kayabilirler.

  1. Emisyonlar

İndirilmiş yakıt ekonomisi ile açıkça daha fazla emisyon gelir; zira yakıt tüketiminiz azaltılır daha sık doldurulur. Yetersiz şişirilmiş lastikler arabayı tam hareket ettirmek için daha fazla enerji aldığından, süreçte daha fazla egzoz gazı oluşur.

  1. Lastik Ömrü

Yetersiz şişirilmiş lastikler, lastik sırtı ömrünü yüzde 25’e kadar düşürebilir. Aracınızdaki lastikleri değiştirmeniz, aile bütçenizde ek bir masrafa neden olur. Yanlış lastik basıncının etkileri, lastik ömrünü azaltır.

  1. Lastik Arızası

En kötü senaryoda, düşük lastik basıncı, lastiklerin tamamen arızalanmasına neden olabilir. Yol yüzeyine çok fazla temas sürtünmeyi arttırır ve bu ısı sırtın ayrılmasına, lastiklerin üflenmesine ve muhtemelen kötü bir kazaya neden olabilir. Düşük şişirilmiş bir lastik, neyse ki sık sık sadece bir lastik pompası ile giderilebilen bir sorundur. Lastiklerinizi tekrar doldururken, lastiklerinizin dışındaki belirli boyutları için önerilen PSI’ya danışın. Çok yüksek şişirmeden mümkün olduğunca bu sınıra yakın kalın. Aşırı şişirilmiş lastikler, yanlış lastik basıncının etkileri kadar sorunludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medya Ebeveynliği