Akıllı Telefon

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Her geçen zaman ülkemizde yaşanan ekonomi nedenlerden zam gerçekleşiyor. Durum böyle olunca da vatandaşlar yurtdışından telefon alım ve satım gerçekleştiriyor. Ancak yurtdışı telefon kayıt sorunu karşısına çıkıyor. Telefon kaydettirme yalnızca ülkemizde olan bir durum olurken, vergilendirmelerden dolayı kullanıcılar bu sorunu aşmak için Vergi Dairesi’nde ödeme yapmak zorunda kalıyor. Yurtdışı telefon kayıt ücreti 2020 yılında hiç beklenmeyen zam ile karşılaşırken, bu durumda tüketici ve satıcılar da etkilenmiştir.

Bu durumda birçok kişi yurtdışından telefon almakta ya da birçok tanıdıkları vasıtasıyla kendilerine yurt dışından telefon hediye edilmektedir. Peki, yurt dışı telefon kaydı nasıl yapılır ve kullanıma nasıl açılır? Bunun için bu telefonların vergi ve kayıt işlemlerinin yapılması, Türkiye’de kullanılabilmesi açısından yasal olarak mecburidir. Bu yüzden bir şekilde yurt dışından temin edilen telefonların kendilerine tanına yasal süre içerisinde cep telefonu harçlarının ödenmesi ve IMEI numara kayıtlarının yapılması gerekmektedir. Şimdi sizlere adım adım telefon kaydı nasıl yapılır onu anlatalım.

 

Adım Adım Yurtdışı Telefon Kaydı

  • Öncelikle yurt dışı telefon kayıt işlemleri için size tanınan yasal süre 120 gün olmaktadır.
  • Bu işlem için gerekli bütün adımları e-Devlet şifreniz ile tek seferde gerçekleştirebilirsiniz. Şayet bir e-Devlet şifreniz bulunmuyorsa size en yakın herhangi bir PTT şubesinden edinebilirsiniz.
  • Şifrenizi aldıktan sonra e-Devlet uygulamasına T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Buradaki menüden cep telefonu harcı uygulamasını seçiniz ve sonradan herhangi bir fiyat artışı olmadı ise, ortalama 618 TL olan vergiyi ödeyeceksiniz. Bunun haricinde ödemeleri ister mobil şubenizden, ister vergi dairesinden isterseniz de bankalardan da ödeme yapabilirsiniz.
  • Bundan sonra pasaport sahibinin T.C. kimlik numarası ad-soyadı ve telefon bilgilerini giriniz. Bu işlemi e-Devlet üzerinden yine doğrudan da yapabilmektesiniz. Böylece yurt dışı telefon kaydı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlere anlatmış olduk.

Kayıt olup olmadığından emin olmak için, e-Devlet sistemi üzerinden IMEI sorgulama işlemi ile telefonunuza ait 15 haneli IMEI numarasını girerek de kaydını sorgulayabilirsiniz. Eğer bir hata ile karşılaşırsanız Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile irtibata geçmeniz yeterlidir.