İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Algoritma Yeteneği

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
İyi bir yazılımcı iyi bir algoritma yeteneğine sahip olmalıdır. Algoritma nedir denildiği zaman akla ilk gelen çeşitli çizimler, baklava şekilleri olsa da, algoritma aslında “bir problemi çözebilmek için sıralı mantıksal adımların tümüne denir”. O baklava şekilleri vs. ise algoritmanın görsel gösterimidir.

Algoritma yeteneğinin arttırılması yazılımı öğrenme aşamasında önemlidir. Algoritma yeteneğini arttırmadan direk programlama dilini öğrenmeye çalışmak yanlıştır. Bu nedenle yapılması gereken en önemli şey ilk aşamada algoritma yeteneğinin arttırılmasıdır. Bu yetenek ilk başlarda kazanılmamışsa ilerileyen aşamada yazılımcı sıklıkla kodlama sorunları ile karşılaşacaktır.

Algoritma yeteneği internetten video izlemekle, kitap okumakla, ders dinlemekle arttırılmaz. Algoritma yeteneğini arttırmanın yolu bol bol alıştırmalar yapmaktır.

Algoritmanın anlaşılması için günlük hayattan şöyle bir örnek verebiliriz;

Kek Yapımı Algoritması

1. Kek yapımı için gerekli malzemeleri hazırla.
2. Şeker ve yumurtayı bir kapta çırp.
3. Yağını ekle tekrar çırp ve kontrol et.
a) kıvamlı ise 4.adıma devam et
b) kıvamlı değilse 3.adıma dön
4. Diğer malzemleri ekle ve çırp.
5. Karışımı kek kalıbına dök.
6. Önceden ısıtılmış fırına koy.
7. Pişti mi diye kontrol et.
a) pişmişse 8.adıma geç
b) pişmemişse 6.adımla devam et.
8. Keki fırından çıkar.
9. Kekin soğumasını bekle
10. Keki servise sun.

Günlük hayattan verilen bu örnek algoritmanın anlaşılması açısından önemlidir. Bu örnekteki gibi algoritmayı oluşturmadan önce bazı kurallara dikkat etmeliyiz. Adımlar son derece belirleyici olmalıdır, belirli adım sonunda algoritma sonlandırılmalıdır, tüm ihtimaller gözönüne alınmalıdır, belirsizlik olmamalıdır.

Bilgisayarda bir sorunu çözmeden önce bir algoritma belirlemeliyiz. İlk başlarda bunu yazarak yaparsak zamanla bu yeteneğimiz gelişecek ve daha hızlı düşünmeye başlayacağız.

Bir algoritma genellikle 3 adımdan oluşur.

- Giriş ve ilk işlemlerin yapıldığı bölüm.
- Döngüsel bir bölümün olduğu, iterasyonlarla bir işlemin sürekli tekrar edilerek sonuca ulaşmayı sağlayan bölüm.
- Son işlemlerin yapıldığı bölüm. (elde edilen sonuçların ekrana yazılmasını sağlayan bölüm)

[Onay]Eif[/Onay]

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Hayatımda gördüğüm ilk algoritma, 2 sene önce derste, makarna yapımıydı:)

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Hayatımda gördüğüm ilk algoritma 1 hafta önceydi.Kek ve makarna yapmayı bilmeyenler için ideal :)
1) BAŞLA
2)Birinci Sayıyı (A) Gir.
3)İkinci Sayıyı (B) Gir.
4)C=A+B işlemini yap.
5)Sonucu (C) yaz.
6)SON

Bolu Beyi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Hayatımda gördüğüm ilk algoritma 1 hafta önceydi.Kek ve makarna yapmayı bilmeyenler için ideal :)
1) BAŞLA
2)Birinci Sayıyı (A) Gir.
3)İkinci Sayıyı (B) Gir.
4)C=A+B işlemini yap.
5)Sonucu (C) yaz.
6)SON

Ben o algoritma sayesinde makarnayı öğrendim:) Henüz uygulamaya geçmedim ama olsun:)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5