İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Biraz karışık sanırsam :p

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
2 bilgisayar düşünün. Bunun biri masaüstü diğeri laptop. Biri modemden gelen kablo ile diğeride wireless ile internete ve ağa bağlanıyor.
Fakat bu iki bilgisayar arasında dosya transferi yaparken sıkıntı yaşıyorum. Laptoptaki wireless hız desteği 54 mbps olunca kanser ediyor adamı.

Bende diyorum ki, laptopta boşta bulunan ağ kablosu ile pc ye 2.ci bir ethernet girişi satın alıyım ve böylece 2 sini direk birbirine bağlıyım? Bu mümkünmüdür? switch vs. kullanmaya gerek var mıdır? Çünkü aksi halde boşta fena olmayan bir pc var. Onu tekrar sunucu gibi yapıcam ama kurması ayarları bana zaman kaybettirecek. Kolayca çözüm olsun istedim, mümkünse tabi. Ona göre hemen kablo çaktırıyım bi tane.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
mümkündür, switch e gerek yoktur. cross bir kablo ile pcdeki 2. ethernet kartından data aktarmanız münkündür. Sadece 2. ethernet kartına ve laptopa statik IP vermeniz yeterlidir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
süper, tamamdır o zaman dostum cevap için teşekkürler.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bence başka problemlerin var senin, wireless ile çok yavaş bir dosya transferi söz konusu değil, tabiiki direkt kablo bağlantısı ile 2 kat hızlı bir data transferi sağlansada buna ihtiyaç varmı yada ne için ihtiyaç var düşünmek gerek.
Sonuçta wireless ile her dakika 100gb data transferi yapacak değilsiniz, normal dosya transferini çok rahatlıkla yapacağınızı sanıyorum fakat bazen bazı güvenlik yazılımları vs. dosya transferleri konusunda yavaşlığa neden olabiliyor. Ayrıca 5400rpm olan bir hdd de dosya kopyalama işlemi bile nasıl olacağı belli, bence öncelikle şu anki donanımınızla bir deneyin muhtemelen istediğiniz sonucu kablo ile alamayacaksınız. Sonuç olarak benim anladığım kadarıyla ihtiyaç farklı.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Bence başka problemlerin var senin, wireless ile çok yavaş bir dosya transferi söz konusu değil, tabiiki direkt kablo bağlantısı ile 2 kat hızlı bir data transferi sağlansada buna ihtiyaç varmı yada ne için ihtiyaç var düşünmek gerek.
Sonuçta wireless ile her dakika 100gb data transferi yapacak değilsiniz, normal dosya transferini çok rahatlıkla yapacağınızı sanıyorum fakat bazen bazı güvenlik yazılımları vs. dosya transferleri konusunda yavaşlığa neden olabiliyor. Ayrıca 5400rpm olan bir hdd de dosya kopyalama işlemi bile nasıl olacağı belli, bence öncelikle şu anki donanımınızla bir deneyin muhtemelen istediğiniz sonucu kablo ile alamayacaksınız. Sonuç olarak benim anladığım kadarıyla ihtiyaç farklı.

Hocam lütfen varsayımda bulunmak yerine konuya konstre olun :D
Ben 3-5 jpeg dosyasını taşımaktan bahsetmiyorum, min. 6-7gb olan dosyaların transferlerinden bahsediyorum. Mutlaka notebook üzerindeki hdd in etkisi var ancak sayısal verilere baktıgımız zaman bile cevap görünüyor zaten değil mi? Biri 54 diğeri 100mbps...Tabi ki her dakika 100mbps transfer yapmayacağım ancak günde bir kaç kez bu tekrar oluyor ki sıkıntı duydum. Her transferi ben 45-50 dakika boyunca beklemek istemiyorum konunun özü budur...

Kısacası işin o kısmını bana bırakın siz ;)

Scap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Wireless teknolojisi half dublex çalışır yani sen 54 mbit bağlandığında max 20 mbit dosya transferi yaparsın. Ama kabloda Gbit cross bir kablo ile 100 mbyte/saniyeye kadar yazarsın (Disk performansınada bağlı)

Gbit cross kablo daha değişik yapılıyor netten bir ara

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5