İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ebu Zer el-Gıfârî Kimdir?

marasli-baskan

Onaylı Üye
Reaction score
32
Cündeb bin Cünâde bin Süfyân, lakabı Ebu Zer, Ebu Zer el-Gıfârî, İslam'ı ilk kabul eden sahabilerden biriydi. İslam peygamberi Muhammed kendisine Abdullah adını vermiştir. Beni Gifar kabilesindendi. Doğum tarihi bilinmemektedir. 652 yılında, Medine çölü yakınlarındaki El-Rabaza kentinde ölmüştür. Vikipedi

Sahabelerden dikkatimi hep çekmeyi başarmış iki kişiden biri. Diğeri HZ. Ömer.

Ebu Zerr'i anlamak için Ebu Zerr gibi yaşamak gerekir. Bildiğimiz minimalist yaşam felsefesinin en doruğundadır. Ona göre İslam'da biriktirmek, zengin olmak diye bir kavram yoktur, sadece paylaşmak vardır. Günümüz Müslümanların anlayamayacağı şeylerdir bunlar. Gerçi zamanında da anlayanların işine gelmemişti. Eğer anlasalardı sahabenin sahabeyi kırdığı Kerbela yaşanmazdı. Hz. Ali ile HZ. Aişe karşı karşıya gelmezdi.

Hz. Ömer'i ise adil olma noktasında hayranlık duyuyorum. Devlet başkanı olup hiçbir şeyi olmayan, hiddetinden korkulsa da Allah kanunlarının bir mikron dışına taşmayan bir adam.

Ebu Zerr ve HZ. Ömer felsefi olarak birbirinin tamamlayıcısıdır. Bu felsefe; kim olursa olsun adil olmak, ne olursa olsun mütevazı yaşamak. Üzülerek ifade edeyim; Ortadoğu Müslüman coğrafyasında bu felsefeye yüz çevirdiğimiz için elimiz yüzümüz kan revan içinde.

KaRNeC

İyinet Üyesi
Reaction score
260
Hayatı örnek alınası bir mübarek insan.
İyi ki şu zamanda yaşamıyor. Hz. Osman ve Muaviye döneminde bile haksızlıklar karşısında tepkisini dile getirince toplum içinde yaşayamayıp çok tenha bir yerde hayatını geçiriyor.
Peygamberimizin Ebu Zer Gıffarî hakkındaki sözü şudur: "O yalnız yaşar, yalnız ölür ve yalnız haşrolur"

ŞeMSi

Empatik
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
112
Hz. Ömer'i ise adil olma noktasında hayranlık duyuyorum. Devlet başkanı olup hiçbir şeyi olmayan, hiddetinden korkulsa da Allah kanunlarının bir mikron dışına taşmayan bir adam.
Özellikle hayatımda büyük iz bırakan, harika bir İslam halifesidir. Rabbim bizleri onların izinden ayırmasın. Amin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5