İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Host, Domain alım satım vs nasıl faturalandırılabilir?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hosting, Domain vs alım satım yaparken nasıl faturalandırılabilir? Hangi yöntemler kullanılıyor. Giriş faturası olmadığı için nasıl yapılacağı konusunda muhasebecim de işin içinden çıkamadı.

Bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinirim.

ufukaykut

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Bütün fatularımıza "hosting hizmet ücreti" olarak yazıyoruz. Benim babam muhasebeci o yüzden bu yönden rahatım ama istersen ayrıntılı olarak sorarım.

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biz "Web E1 - Aylık" şeklinde yazıyoruz.

Domainler için de xxx.xxx 1 Yıl Kayıt Ücreti diyoruz.

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bütün fatularımıza "hosting hizmet ücreti" olarak yazıyoruz. Benim babam muhasebeci o yüzden bu yönden rahatım ama istersen ayrıntılı olarak sorarım.

Hizmet faturası olduğunda kdv'si daha yüksek değil miydi yoksa ben öyle hatırlıyorum?

Bir firma da faturaları internet hizmetleri kdv'den muaftır şeklinde fatura kesiyor onu da öğrenemedim.

Bazı büyük firmalar hizmet karşılığı fatura istiyor gider göstermek için tabii ki doğal olarak onun için nasıl yapıldığını tam olarak öğrenmek lazım.

Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim, hem bu durum herkesi ilgilendiriyor.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Hizmet faturası olduğunda kdv'si daha yüksek değil miydi yoksa ben öyle hatırlıyorum?

Bir firma da faturaları internet hizmetleri kdv'den muaftır şeklinde fatura kesiyor onu da öğrenemedim.

Bazı büyük firmalar hizmet karşılığı fatura istiyor gider göstermek için tabii ki doğal olarak onun için nasıl yapıldığını tam olarak öğrenmek lazım.

Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim, hem bu durum herkesi ilgilendiriyor.

turkticaret.net oyle kesiyor fakat yeni açtığı şirkette domain kaydı yaparken kdv alıyor fatura keserken kdv eklemiyor

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hizmet falan farketmiyor.KDV %18 Zaten KDV'yi müşteriden tahsil ediyorsunuz.Sorun vergide başlıyor.Normalde %20 civarı olan vergi,girişiniz olmadığı için %30 gibi yüksek rakamlardan hesaplanıyor.

Tam rakamları bilmiyorum.Ama 100 YTL+KDV ürün satışında 118 YTL tahsilat yapıyorsunuz.Bunun 18 YTL'si zaten KDV,direk devlete gidiyor.Kalan 100 YTL'den de yaklaşık 30 YTL gelir vergisi ödüyorsunuz.Size 70 YTL civarı bir rakam kalıyor.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Hizmet falan farketmiyor.KDV %18 Zaten KDV'yi müşteriden tahsil ediyorsunuz.Sorun vergide başlıyor.Normalde %20 civarı olan vergi,girişiniz olmadığı için %30 gibi yüksek rakamlardan hesaplanıyor.

Tam rakamları bilmiyorum.Ama 100 YTL+KDV ürün satışında 118 YTL tahsilat yapıyorsunuz.Bunun 18 YTL'si zaten KDV,direk devlete gidiyor.Kalan 100 YTL'den de yaklaşık 30 YTL gelir vergisi ödüyorsunuz.Size 70 YTL civarı bir rakam kalıyor.

yanlış biliyorsun abi şimdi şöyle siz bir ürünü satın aldınız fatura karşılığında diyelimki 100 ytl ye sattığınız bir ürünün firmanıza girişi 70 ytl satışınız 100 ytl
siz satarken 100 ytl + kdv olarak 118 ytl alıyorsunuz
devlete ödediğin vergi şu şekilde hesaplanıyor 100 ytl ye sattığın üründen ne kadar kar etmişsin 30 ytl bu 30 ytl den ödüyorsun gelir vergisini 100 ytl den değil zaten adı üstünde gelir vergisi haraç değil :p

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yanlış biliyorsun abi şimdi şöyle siz bir ürünü satın aldınız fatura karşılığında diyelimki 100 ytl ye sattığınız bir ürünün firmanıza girişi 70 ytl satışınız 100 ytl
devlete ödediğin vergi şu şekilde hesaplanıyor 100 ytl ye sattığın üründen ne kadar kar etmişsin 30 ytl bu 30 ytl den ödüyorsun gelir vergisini 100 ytl den değil zaten adı üstünde gelir vergisi haraç değil :p

O doğru.Ancak gelen ürünün faturası olmayınca 100 YTL'nin tamamından hesaplanıyor. :)

Haa LT,FDC v.b. dc'lerin yolladığı "Invoice" yani fatura mailleri de geçerli.Ancak onları yeminli bir tercümana çevirtmek gerekli.Bu durumda astarı yüzünden pahalıya geliyor. ;)

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

Güzel açıklama ama devletin aldığı vergiler haraçtan bile fazla değil mi. Nerdeyse sadece hava için vergi ödenmiyor. :Ç)

Evet konuya ne kadar yabancı olduğumu anlayın. Şimdi ben domain aldım ve satarken fatura kesersem %30'unu vergi olarak ödeyeceksem o zaman direk zarar ediyor olmuyor muyum?

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel açıklama ama devletin aldığı vergiler haraçtan bile fazla değil mi. Nerdeyse sadece hava için vergi ödenmiyor. :Ç)

Evet konuya ne kadar yabancı olduğumu anlayın. Şimdi ben domain aldım ve satarken fatura kesersem %30'unu vergi olarak ödeyeceksem o zaman direk zarar ediyor olmuyor muyum?

Fatura kesiyorsanız fiyatları çok dikkatli belirlemeniz lazım.Mesela bana MSN'den sık sık soruyorlar info domainler Direct-i'de 1.49.Siz neden 5 YTL'ye satıyorsunuz diye..

Fatura kesince direk 1.49$'ın YTL karşılığından satılamıyor işte.5 YTL bile kar bırakmıyor aslında.Vergi,fatura kağıdı,zarf,posta ücreti v.s. işin içine girince başa baş çıkıyor.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Müşterilerinize yönelik bir hizmet yapıyorsanız yurt içi firmaları tercih ederseniz bu problem ortadan kalkar, hem daha kaliteli hizmet vermiş olursunuz hemde başkalarının adına vergi ödemek zorunda kalmazsınız bence...
Yani yurt dışında 10 liraya aldığınız bir sunucuyu yurt içinde 13 liraya alırsanız siz karlı çıkarsınız eğer ufak iş yapıyorsanızda zaten yurt içi firmaları tercih edip bu derttende kurtulabilirsiniz hizmetten değil ettiğiniz kâr dan ödersiniz vergiyi...

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Müşterilerinize yönelik bir hizmet yapıyorsanız yurt içi firmaları tercih ederseniz bu problem ortadan kalkar, hem daha kaliteli hizmet vermiş olursunuz hemde başkalarının adına vergi ödemek zorunda kalmazsınız bence...
Yani yurt dışında 10 liraya aldığınız bir sunucuyu yurt içinde 13 liraya alırsanız siz karlı çıkarsınız eğer ufak iş yapıyorsanızda zaten yurt içi firmaları tercih edip bu derttende kurtulabilirsiniz hizmetten değil ettiğiniz kâr dan ödersiniz vergiyi...

Yurt içinde sözde en güvenilir firma ile çalışıyordum gerisini sormayın. Güvenlik ve kalite konusunda yabancılar daha iyidir benim düşünceme göre.

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0

yurtiçinden istediğiniz trafikteki bir makineyi almanız zor, aldınız ödemeniz zor :D

Carpediem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Vergi sıkıntısı aynen bizdede var.. Şirket internet üzerine hizmet yaptığı için ay içinde gider faturası gösteremiyoruz. Çünkü alınan hizmette yurt dışından olduğu için faturası yok.. ve her satışımız faturalı olduğu için K.D.V ödemesini eritmek imkansız hale geliyor. Ben hosting faturalarını İnternet Alan adı barındırma hizmet bedeli olarak kesiyorum ve %18 kdv ekliyorum.. Teknoloji geliştirme ve internet teknoloji hizmetlerindeki vergi ödememe olayı şu şekilde oluyor.. Eğer firmanız bir teknoloji geliştirme bölgelerinde ( Teknoparklarda ) ise burada uygulanan vergisel teşviklerden faydalanabiliyorsunuz.. Bu teşvikler sigortadan, vergiye kadar geniş kapsamlı olmaktadır. Bu konu ile ilgili http://www.muhasebetr.com/ozelbolum/007/ bu linki incelemenizi tavsiye edelim.. Aldığı sağlam bir duyuma görede 2007 yılı sonunda hazırlanan bir kanun ile bu teşvikler daha da genişletilecekmiş.. Unutmayın bu teşviklerden yararlanan firmalardan biriside Mynet'tir..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5