chat ege.net sohbet

1 Mayıs İşçi Bayramı Nedir?

Filmatinesi

Onaylı Üye
Katılım
20 Eyl 2010
Mesajlar
206
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI NEDİR?

ABD'nin Chicago şehrinde çalışan işçilerin 1 Mayıs 1886'dan itibaren günlük işin 8 saat olması için uğraştıklarıı mücadele 1889'da "Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı"nın Paris Kongresi'nde " çalışan işçilerin ortak bayramı" olarak kabul edilmiştir.

ABD'li işçi ve emektarların, 8 saatlik mesai gününü kabul ettirmek uğrundaki mücadelesi 1884'te başlamıştı. Chicago'da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886'dan sonra normal kabul gören iş gününün 8 saat olarak devam etmesini karar kılmışlardır. 1 Mayıs 1886'da ABD'nin kalabalık kentlerinde beş altı binden fazla grev başladı. Bu grevler sonucunda polisle grevciler çatışmaya başladı ve çatışmalarda bir işçi öldü, çok fazla sayıda işçi de yaralandı. Üç gün devam eden gösterilerin akabinde sendikacılardan 4'ü idam edilirken, 4'ü de ağır hapis cezası aldı.

"Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının" 1889 da Paris Kongresi oturumunda (II. Enternasyonalin 1. kongresi), işçilerin kendi aralarındaki birlik ve dayanışma amacıyla senede bir günün genel bayram ilan edilmesi karara bağlandı. Amerika'da yaşayan sendikacıların teklifi ile bu gün “1 Mayıs” olarak kararlaştırıldı.

Ankara'da bu durum Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri üzerinden, 1 Mayıs 1922 yılında işçi bayramı olarak kutlandı.

Cumhuriyet'in ilan edilmesinin akabinden 27 Mayıs 1935'te "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun" maddesi çerçevesinde 1 Mayıs "Bahar Bayramı" olarak kabul edilmiştir. Bu sürecin üzerinden epey bir zaman sonra (yaklaşık 50 yıl aradan sonra) ilk defa açık alanda 1 Mayıs kutlaması, 1975 senesinde İstanbul Tepebaşı mevkiinde bir gazino ortamında yapılmıştır.

Tarihler 12 Eylül'ü gösterdiğinde 1 Mayıs resmi tatil olmaktan çıkarılmıştır. Bu zaman aralığından sonra yaklaşık 30 yıl sonra, Nisan 2009 senesinde "Emek ve Dayanışma Günü" ilk defa resmi tatil ilan edildi.

Kaynak: Hürriyet
 

ŞeMSi

Empatik
Onaylı Üye
Katılım
2 Haz 2016
Mesajlar
789
Konum
Hatay
Tüm işçi ve emektar kardeşlerimizin "1 Mayıs işçi Bayramı"nı canı gönülden kutlarız.
 

Ustad46

Onaylı Üye
Sms Onaylı
Katılım
16 Kas 2008
Mesajlar
1,166
1977 yılının 1 Mayıs gününde Taksim’de gizli bir el tarafından öldürülen 34 kişiyi saygıyla anıyoruz. Şu ülkede insanlar arasına kin tohumları ekenler umarım kendi kazdıkları çukura düşerler.
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst