sohbet odaları

10 Adımda İyi Bir Web Site İçeriği Oluşturmak

sefagedik

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
1 Mayıs 2012
Mesajlar
89
Reaksiyon
1
Puanları
0
Şube
İstanbul
139 Aydır Üye
10 Adımda İyi Bir Web Site İçeriği Oluşturmak

Web sitenizin içeriğini geliştirmenin yollarını mı arıyorsunuz? Potansiyel ziyaretçilerinizi bulmanıza ve sitede uzun süre vakit geçirmelerine yardımcı olacak muhteşem içerikler mi oluşturmak istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Bu içerikte sizlere web siteniz için en iyi içerikleri nasıl oluşturabileceğinizi anlatacağız.


Kısa başlıklar;
 • Rakiplerinizin İçeriğini Analiz Edin
 • Hedef Kitlenizi Belirleyin
 • Anahtar Kelime Araştırması Yapın
 • Alıntılar Yapın/Kaynaklardan Faydalanın
 • Harekete Geçirici Mesajlar Verin
 • İçerik Dönüşümünü Takip Edin
 • Yazım ve Dil Bilgisine Dikkat Edin
 • SEO Optimizasyonunu Sağlayın
 • Görsel ve Video ile Destekleyin
 • Güncel Olun
1. Rakiplerinizin İçeriğini Analiz Edin

Rakiplerinizden bir farkınız olmalı, oluşturacağınız içerik rakiplerinizin içeriğine benzer olmamalı. Ziyaretçilerin sizi tercih etmeleri için bir fark oluşturmalısınız Bu farkı da bu içerikte yer alan maddeleri uygulayarak yapabilirsiniz.


2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Ziyaretçilerinizi anlamaya çalışın, empati kurun. Şikayetleri ve önerileri dikkate alın. Hedef kitlenizin bulunabileceği konuları veya alanları değerlendirin. Adwords hedef kitle belirlemede ve bunu değerlendirmede çok etkili bir araçtır. Bunu değerlendirebilirsiniz.


3. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Oluşturacağınız içeriğin kelime yoğunluğuna göre içerisinde anahtar kelimelere yer vermelisiniz. Ancak bunu abartmadan yapmanızda fayda var. İçeriğinizde anahtar kelimelerinizi kısıtlamayın, ziyaretçilerinizin o konuyu bulmasını sağlayacak benzer anahtar kelimelerde kullanabilirsiniz. Bu maddeyi de rakip analizi ile entegreli çalışabilirsiniz.


4. Alıntılar Yapın/Kaynaklardan Faydalanın

Güvenilir web sitelerinden, kaynaklardan veya videolardan alıntılar yapın. Bu şekilde içeriğinizi daha zengin yapabilirsiniz.


5. Harekete Geçirici Mesajlar Verin

İlk paragraflar çok önemlidir. İlk cümlelerde ziyaretçiyi tutamazsanız devamını okumayacaktır. Harekete geçirici, merak uyandırıcı cümleler ile başlayabilirsiniz.


6. İçerik Dönüşümünü Takip Edin

Ziyaretçilerin sayfanıza girdiği gibi sayfada ne kadar süre kaldığı, o sayfadan direkt mi çıktı yoksa başka sayfaları da ziyaret etti mi gibi verilerde çok önemlidir. Ziyaretçiyi olabildiğince web sitemizde tutmak için hem içerik olarak hem de web site olarak donanımlı olmak gerekir.


7. Yazım ve Dil Bilgisine Dikkat Edin

Dil bilgisi kurallarına aykırı yazımlar ziyaretçilerin dikkatini çekebilir. Yazılarınızı kısa paragraflara ayırarak daha okunaklı yapmanızda fayda var.


8. SEO Optimizasyonunu Sağlayın

Olmazsa olmazdır, bunun için kitaplar yazılmakta, özel seminerler verilmekte. Tek bir cümleye sığdırılamayacak kadar kapsamlı bir çalışma. Olabildiğince SEO kurallarına dikkat ederek makalemizi oluşturalım.


9. Görsel ve Video ile Destekleyin

İçeriğin zengin olmasını istiyorsa olabildiğince görsel ve video kullanmalıyız. Konuyu destekleyen stok görseller ve konu anlatımlı videolar.


10. Güncel Olun

Yazıyı yazdıktan sonra, belli zaman aralıklarıyla yazıyı güncellemek, güncel kalmak önemlidir. Yorum kısmının açık olması ve ziyaretçilerin yorum yazması güncel kalmaya fayda sağlayacaktır.

Doğal olun, oyunu kuralına göre oynayın. Arama motorları için değil insanlara faydalı olmak için içerik oluşturun.

Yazar: Sefa GEDİK

Kaynak: 10 Adımda İyi Bir Web Site İçeriği Oluşturmak
 

poltergeist

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
21 Ağustos 2016
Mesajlar
12
Reaksiyon
1
Puanları
0
Yaş
30
86 Aydır Üye
teşekkürler harika bir yazı olmuş
 

Fatihaydin1903

İyinet Üyesi
Bilgiler
Katılım
2 Ekim 2020
Mesajlar
11
Reaksiyon
0
Puanları
0
Yaş
35
Şube
İstanbul
36 Aydır Üye
Ayrıntılı ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.
 
 • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst