İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

10 Adımda Nasıl Daha İyi Blogcu Olunur?

Blow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok eğlenceli, doyurucu, eşsiz makalelerin olduğu faydalı bir blog sahibi olabilirsiniz. Ama sitenizi kimse ziyaret etmezse, yaptığınız her şey boşa gider. Blog oluştururken ilk hedefiniz siteniz için yeterli trafiği sağlamak olmalıdır. Bunun zaman alacağını unutmayın. Sitenize yeterince trafik çekmek zor olmakla beraber asla imkansız değildir. Sitenize ziyaretçi çekmek ve gelen ziyaretçinin bir kez daha gelmesi için iyi bir blogcu olmalısınız. Aşağıda ki adımlar size yol gösterebilir.

Eğer bloglar hakkında yeterince fikriniz yoksa blog nedir başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Az çok fikriniz var ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız şu yazımı okuyabilirsiniz.Yeni başlayanlar için blog oluşturmak.

1. Adım: Bir blog açın

Eğer bir blog sahibi değilseniz hemen bir blog açın. Ancak öncelikle karar vermeniz gereken nokta, açacağınız blog ücretli mi olacak, yoksa ücretsiz mi? Ücretsiz blog açmak isterseniz, blogger yada wordpress kullanmanızı öneririm. Rakiplerine karşı bir çok avantajı olan bu iki servis, başlangıç seviyesi için idealdir. Hayır profesyonel bir blog açacağım derseniz, alan adı ve hosting alarak wordpress tabanlı bir blog açabilirsiniz.

2. Adım: İnsanların Okumaktan Keyif Alacağı Bir Konu Seçin

Harika bir fikriniz mi var? Yada insanların merak ettiği bir şey hakkında doğru bilgilere mi sahipsiniz? Hiç bir yerde bu konular hakkında bir bilgi bulamadınız mı? O zaman bir blog açarak bunu dünyaya duyurun. Çoğu olay insanların umurunda olmaz. Nedeni konu hakkında hiç bir bilgileri olmamasıdır. İnsanların ilgi duyacağı, merak edeceği ve faydalanacağı şeyler hakkında yazılar yazın. Mesela bir ufo gördünüz. Bunu blogunuzda yazın. Eğer resim çektiyseniz konu içerisine görselleri eklemeyi unutmayın. Bu yazınızın gerçek olduğunu kanıtlayacak en önemli delildir ve iyi bir blogcu olmak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken kısımdır.

3. Adım: Arama Motoru Optimizasyonu Hakkında Bilgi Edinin

Temel olarak siteniz için temel anahtar kelimelerin ne olduğunu bilmelisiniz. İnsanlar genellikle bir siteyi bulmak için arama motorlarını kullanırlar. Arama motorlarının ilgili yerine aramak istedikleri kelimeleri yazarlar. Bunun sonucunda aramalarda en alakalı siteler sıralanır. Bu şekilde bir analiz yaparak, siteniz ile alakalı anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Rekabeti yüksek olan, yani bir çok site tarafından tercih edilen anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmak zor olacağı için, başlarda rekabeti daha az kelimeler seçmek daha mantıklıdır.

4. Adım: Belirlediğiniz Anahtar Kelimeler Üzerine Yoğunlaşın

Arama motorlarının siteler için önemi yadsınamaz. Bir önce ki maddede değindiğimiz gibi arama motorları, anahtar kelimeler yardımı ile çalışır. Daha önce belirlediğiniz anahtar kelimelerde, arama motorlarında üst sıralara çıkmak için çalışmalar yapmanız gerekiyor.3 yada 4 adet anahtar kelimeden farklı kombinasyonlar üretmeye çalışın. Bunların hepsi benzer olmalı ve anlamlarını kaybetmemeli. Bundan sonra sitenizde yayınlamak için yazacağınız her makalede bu anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Her mesajınızda farklı kombinasyonlar deneyerek sitenizin her yerinde bu anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Tabi bunu yaparken de yazacağınız makaleler anlamlarını kaybetmemeli, ziyaretçiler için faydalı olmalıdır. Bu sayede hedeflediğiniz anahtar kelimelere sıkıca odaklanarak, arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Unutmayın. Ne kadar iyi bir blogcu olursanız olun, sitenizi kimse ziyaret etmezse kimseye bir faydanız dokunmaz. Sitenize ziyaretçi çekmenin en etkili yolu da arama motorlarından geçer.

5. Adım: Her Mesajda Sitenize Bağlantı Vermeyi Unutmayın

Arama motorları sıralamanızı belirleyen etkili faktörlerden bir tanesi sitenize gelen bağlantılardır. Dizin sitelerine makale gönderirken mutlaka sitenize bağlantı vermeyi unutmayın. Diğer yüksek trafikli sitelere konuk yazar olarak yazılar yazabilir,sosyal ağları kullanabilir,sosyal imleme sitelerine bağlantı verebilirsin. Bu sayede sitenize gelen bağlantı yolları çeşitlenir ve gerek arama motorlarının tarafından gerekse okuyucular tarafından dikkat çekebilirsiniz.

6. Adım: Tutarlı Bir Blogcu Olun. Doğru Yazılar Yazın

Gelişen teknoloji artık bize bir çok şeyi önceden söylüyor. Google’ın sağladığı ücretsiz servislerden faydalanarak daha iyi bir blogcu olabilirsiniz. Google’ın ücretsiz analiz servisi olan Analytics sayesinde, sitenize gelen ziyaretçilerin yaşını, bölgesini ve hatta ilgi alanlarını bile takip edebilirsiniz. İyi blogcuların amacı, ziyaretçilerine fayda sağlamaktır. Sizde bu bilgiler yardımı ile okuyucularınıza faydalı bilgiler sunabilirsiniz. Amaç, insanlara en iyi deneyimi yaşatmak. Bu sayede daha iyi bir blogcu olabilir, insanların ve arama motorlarının gözünde yükselebilirsiniz.

7. Adım: Belirli Bir Konu Hakkında Yazmak

Bir çok blogcunun yaptığı hataların başında gelir. Belirli bir konu ile başlayıp, zamanla içerik sıkıntısı çekeler ve farklı konular hakkında yazarak blogun konusunu değiştirirler.Bu çok yanlıştır. Müzik ile ilgili bir blogunuz varsa insanlar sitenizi müzik için ziyaret ederler.Eğer zamanla müzik konusundan saparsanız, ziyaretçilerin site hakkında düşünceleri değişecektir. Bunun sonucunda ziyaretçiler sitenizi terk edecektir.

8. Adım: Mesajlarınız Benzersiz Olsun

Yazacağınız mesajların benzersiz olmasına özen gösterin. Özgün yazılar yazmadan iyi blogcu olamazsınız. Yazılarınızın diğer blogcular tarafından alınmadığına emin olun. En azından kaynak göstermelerini sağlayın. Aynı şey sizin için de geçerli, beğendiğiniz bir içeriği olduğu gibi sitenizde paylaşmak yerine küçük güncellemeler yapabilir, yada yazının sonuna kaynak belirtebilirsiniz. Bu sayede kaynaklarınızı çoğaltarak daha iyi bir blog sahibi olabilirsiniz.

Yolladığınız içeriklerin her zaman benzersiz olmasına özen gösterin. Bu sizi hem daha iyi bir blogcu yapar hemde insanların sitenize tekrar gelmesini sağlar. Bu sayede insanların sizi sevmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ücretsiz kampanyalar düzenleyebilir, anlaştığın sponsorlar ile hediye yarışması düzenleyebilirsiniz. Bir kez bunu başardıktan sonra, blogunuzun gücüne sizde şaşıracaksınız.
9. Adım: Blogunuzu Tanıtın

Blog oluşturdunuz ve yazmaya başladınız. Peki ama bunu kim biliyor. Ben cevap vereyim. Sadece siz. Belki bir kaç yakınınız daha. İlk zamanlarda hemen sitenizin tanıtımını yapmayın. 15 yada 20 adet yazıya ulaştıktan sonra tanıtım çalışmalarına başlamak mantıklıdır. Daha erken yapılacak tanıtım çalışmaları sonucunda, gelen ziyaretçi yeterince doygun bir site göremezse blogunuz hakkında kötü düşünebilir. Kesinlikle spam yapmayın. Blogunuzun tanıtımı yapmak için sayısız yol vardır.

Yazılarınıza mutlaka etiket ekleyin. Bu google gibi arama motorlarının sitenizin konusunu farketmesini sağlayacaktır.
Bir çok forum sitesinde imza kısmı vardır. Yazdığınız mesajların alt kısmında gözükür. Buralara bağlantı verebilirsiniz. Forum ile blogunuzun konusu aynı ise etkisi çok fazladır.
Diğer siteler ile link değişimi yapabilirsiniz. Farklı sitelerden bağlantı satın alabilirsiniz.
Sosyal ağları etkin kullanabilirsiniz.
Google Adwords’e reklam verebilirsiniz.
Twitter çalışması yapabilirsiniz.
Video hazırlayıp sitenize bağlantı verebilirsiniz.
Bunun gibi sayısız yol deneyebilirsiniz. Yukarıda ki seçeceklerin hepsi uzun dönemde yararını görebileceğiniz yöntemlerdir. Sitenizin konusuna, gelen ziyaretçinin profiline göre, sizde kendinize özel tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz.

10. Adım: Kendinize Zaman Ayırın

Her şeyi bir günde halletmeye çalışmayın. Kendinize bir program hazırlayın ve buna sadık kalın. Çoğu kişinin yaptığı gibi tüm gününüzü bilgisayar karşısında geçirmeyin. Bu size zarardan başka bir faydası olmaz. Kapatın bilgisayarı, kendinize zaman ayırın. Her hafta mutlaka bir mola gününüz olsun. Siz blogcusunuz. Özgür çalışıyorsunuz. Tadını çıkarın…

Kaynak: www.parakazandiranis.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5