İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

10 bin doları ver; KPSS sorularını al!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

simsir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
Kopya skandalına karışan adaylar soruları 10 bin dolar karşılığı günler öncesinden aldı. Ancak bu miktar sınava az bir süre kala düşürüldü. Sınava bir saat kala soruları alan bir aday, şebeke üyelerine bin 500 dolar ödeme yaptı.

İSTANBUL - KPSS’de kopya çekildiği iddialarının ardından gerçek gün yüzüne çıktı. YÖK Denetleme Kurulu, Devlet Denetleme Kurulu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın üç koldan yürüttüğü soruşturmada KPSS sorularının ÖSYM içinden sızdırıldığı bilgisine ulaşıldı.

YÖK, Devlet Denetleme Kurulu ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı, KPSS sorularını ÖSYM’nin içinden sızdıran bir şebekenin adaylara 10 bin dolara sattığını belirledi.

Star Gazetesi'nin haberine göre; 10-11 Temmuz’da yapılan sınav sorularının tamamı veya tamamına yakınını doğru yanıtlayan adayların teknik takibi sonrası bazı adayların sınavdan günler öncesinde sorulara para karşılığı ulaştığı belirlendi.

BİR SAAT KALA BİN 500 DOLAR
Kopya skandalına karışan adaylar KPSS sorularını 10 bin dolar karşılığı günler öncesinden edinirken, bu miktarın sınava az bir süre kala düşürüldüğü tespit edildi. Sınava bir saat kala soruları alan bir adayın şebeke üyelerine bin 500 dolar ödeme yaptığı öğrenildi.

Kopya şebekesinin çok farklı illerde adaylara soruları ulaştırdığı tespit edilirken, kaç adayın şebeke ile yasadışı alışverişe girdiği halen araştırılıyor.

Savcı, soru bankasını oluşturan üyelerin bilgisayarlarını ve telefonlarını hâlâ inceliyor.

ATAMALAR KASIM AYINDA
Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS’deki kopya skandalı nedeniyle ertelenen öğretmen atamalarını sınavın kısmen iptali durumunda bir ay içinde yapmayı planlıyor. Ancak kopya skandalına karışan aday sayısının binlere ulaşması ve sınavın tamamen iptali durumunda ise kısa bir süre içinde sınavın yapılması için harekete geçilecek. Bu durumda da atamaların kasım ayına sarkabileceği ifade edildi.

ÖSYM'DE BİRDEN FAZLA GÜVENLİK AÇIĞI
2010 KPSS’de kopya skandalı ile çalkalanan ÖSYM’de çok sayıda güvenlik açığı tespit edildi.

KPSS ile ilgili YÖK Denetleme Kurulu’nun hazırladığı raporda, sınav sorularının güvenliğinin yeterli derecede olmadığı tespiti yapıldı. Özellikle "kurum çalışanlarının dışarı ile bağlantılarının sınavlar açısından güvenlik açığı oluşturduğu" tespiti YÖK Denetleme Kurulu raporunda yer aldı.

Raporda güvenlik zafiyetinin tek tek görevli isimler üzerinden, somut örneklerle tespitlerinin yapılması ve birden fazla noktada güvenlik zaafiyeti olduğunun belirlenmesi sonrasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamalarını erteleme kararı aldığı öğrenildi.

TÜM BÖLÜMLERİN SORULARI SIZDIRILDI
Sınavda şebeke tarafından dışarı çıkartılan soruların sadece Eğitim Bilimleri’ni kapsamadığı, Genel Yetenek ve Genel Kültür Olmak üzere sınavın başka bölümlerinde de soruların sızdırıldığı belirlendi.

ntvmsnbc

R

RadoyNet

Misafir
soruları kimlerin çaldığı da muallak :) kimlere dağıtıldığı hangi kesime....

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bizde yedik:D 35 milyon tl den fazla para aldı şebeke yani ölemi...Bariz dağıtılmış işte.Ben yinede onlara acıyorum.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
İşte soruları sızdıran Berat

Berat'ın CHP karşıtı gruplara üye olduğu ve Gülen cemaatiyle ilgili sayfaları izlediği saptandı.
beratkosucu001.jpg

KPSS’yle ilgili soruşturmada ham soruları sızdıran Berat Koşucu’nun bir sosyal paylaşım sitesindeki yazışmalarında CHP karşıtı gruplara üye olduğu ve Gülen cemaatiyle ilgili sayfaları izlediği saptandı.

KPSS sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada, ham soruları Baki Saçı’nın e-posta adresine gönderdiği öne sürülen kişinin Berat Koşucu olduğu anlaşıldı.

Polis, savcılık talimatıyla kimlik belgeleri belirlenen Koşucu’nun, Yenimahalle’de işyeri olarak gösterilen adresine gitti ancak Koşucu’yu bulamadı.

Daha sonra Berat Koşucu adı, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin “bilgi işlem sorumlusu” olarak haber merkezlerine yansıdı. Derneğin internet sitesinde de Koşucu’nun bu sıfatla görev yaptığını gösteren bilgiler yer aldı.

Koşucu’nun, “Soruları Berat gönderdi” diye ifade veren Saçı gibi Yalvaçlı olduğu ve Saçı’yla aynı liseyi bitirdikleri ortaya çıktı.

Adreste bulunamadı

Yenimahalle’deki bir işyerinde çalıştığı bilgileri üzerine belirtilen adrese giden polis, Koşucu’yu bulamadı.

Koşucu’nun, Saçı’yla birlikte Yalvaç Atatürk Lisesi’ni 2004’te bitirdikleri anlaşıldı. Savcılığın Koşucu’nun, 10-11 Temmuz’daki KPSS’den önceki, HTS olarak bilinen telefon görüşme kayıtlarını ve e-posta trafiğini araştırdığı bildirildi.

Koşucu’nun bir sosyal paylaşım sitesinde CHP karşıtı gruplara üye olduğu ve Gülen cemaatiyle ilgili sayfaları izlediği de saptandı.

Aramalar sona erdi

Mahkeme kararıyla ÖSYM Genel Merkezi’nde 3 gündür süren aramalar dün sona erdi. Sınav komisyonu üyelerinin 6 bilgisayarı üzerinde çalışma yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Bürosu uzmanları, komisyonun çalışmaları ile bazı sınavlardaki soruların saklandığı ana sunucuların kopyalarını aldı.

Uzmanlar, sunucuların bulunduğu ve herkesin girme yetkisi olmayan “kozmik oda”da inceleme yaparken, elde edilen veriler ve içindeki “log dosyaları” incelenecek.

Bazı veriler ise ÖSYM dışına çıkarılamadı. İlerleyen günlerde yapılacak KPDS, ÜDS, TUS dahil 12 sınavın sorularına ilişkin veriler özel mühürlü bir kasaya konuldu. Özel mühürlü kasanın anahtarları Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan ve YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak tarafından muhafaza ediliyor.

Başta 26 Eylül’de yapılacak KPSS-B grubu sınavı olmak üzere çeşitli sınavlarda kullanılmak üzere ana sunucularda barındırılan sorular inceleme nedeniyle bundan sonra kullanılmayacak.

Koncuk: Haklı çıktık

KPSS testlerindeki tüm soruların sızma olasılığının Savcılık ve YÖK Denetleme Kurulu tarafından incelendiği belirtildi. ÖSYM yetkilileri sınavın iptal edilmesi görüşünü savunurken, YÖK yetkilileri, sınavın iptalinin gündemde olduğunu da dile getirdi.
Baki Saçı’yla ilgili iddiaları gündeme getiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “YÖK Başkanı, Baki Saçı’yı masum göstermeye çalıştı, ama sonunda her şey ortaya çıktı” dedi.

http://www.gercekgundem.com/?p=310320

benim yorumum şu,

ösym başkanı, bizde sızma yok demişti,

kastettiği sızma ise "SIZMA ZEYTİNYAĞI"ydı :p

0nur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
böyle bir şey başka bir ülkede olsa bir kaç kişi istifa etmişti heralde bizimkiler pişkin pişkin yok öyle bir şey diyorlar. Bir piyonun başı yanacak diğerleri kurtaracaklar kendilerini

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
konu büyük ihtimalle ilgili makamlarca çözülmüştür, fakat birkaç günah keçisi bulunup cezalandırılıp üzeri kapatılır mı yoksa elde edilen veriler dikkate alınarak bu işe karışan herkes mi cezalandırılır bunu zaman gösterecek.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
10.000 doları hangi memur verebilir? Zaten 10.000doları gözden çıkarabilecek gücü olsa o adamlar memuriyet için uğraşmazlarki...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
10.000 doları hangi memur verebilir? Zaten 10.000doları gözden çıkarabilecek gücü olsa o adamlar memuriyet için uğraşmazlarki...

Verirler vermesine 2 bine yakın para alıyor bi öğretmen ek dersti falandı 2 kişilik bi ailede 4000 tl demek aylık 4 aylık gelire demek.Ama saçma olan bukadar kişi zaten belli bide okadar daha var ki para verdiği bişeyi kimse günahı olsa dağıtmaz...Belliki dağıtılmış bi kaç kişide gidip parayla satmış ...

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
15 yıldır bende oss'yi neden kazanamıyordum diyorum :)

Konu kpss ile ilgili aslında ama kpss'de bunu yapan oss'de de yapmıştır.

Keşke haberimiz olsaydı oss sorularını alırdık, 5 yıl dershane ücreti zaten 10.000$'ı geçiyor :) birde kazanmak garanti :)

Soruları pazarlayan şirketin adresini bilen varmı ? :p

---
Egemen

Armandos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yeni kpss ve uzamanlık kpss birde ortaöğretim mezunlarının kpss si ertelendimi

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29

Bu ülkede sırf işe girebilmek için oradaki yüksek mertebeli kişiye rüşvet verenler bile var. Mesela sen 2.000 TL maaşlı A firmasına gireceksin ama adam torpil istiyor sende oradaki şefe 5.000 TL rüşvet verip işe giriyorsun.:D Çok duydum böyle şeyleri.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5