İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

16 Yaşındaki Ruby Steam'i hekledi Ve Kendi Oyununu Yayınladı

Dksy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
BPGZ9D.jpg

16 yaşında araştırmalar yaparak sistemlerde olan açıkları bulmaya çalışan genç, bu kez Steam'in kapısını çaldı.

Steam'i hekleyerek kendi oyunlarını ekleyen bu kişi, "Ruby" isminde ve bu isim ile deneme yaptı.
Ruby adlı bu kişi, Steam'ın önce oyun ekleme sistemini kontrol ediyor ve Steam geliştirici aletleriyle Steam platformuna kendi oyununu eklemeye çalışıyor.

3Lg9aO.png

Oyun tamamlanmasının akabinde oyununu Steam platformunda yayınlama aşamasına gelen Ruby, bu aşamada yayınlanma ID'sini değiştirerek mağazada oyununun çıkmasını sağladı fakat bununla da bitmiyor. Valve'nin bundan haberi olması gerekiyor elbette, bu noktada da kendini Valve çalışanı olarak gösteriyor. Valve yetkilileri bu duruma uyanmamış.

Oyunun ismini merak edenler olabilir hemen nakledeyim, "Watch Paint Dry" adlı oyun Steam'da yayınlanıyor ve yetkililerinde hiçbir şeyden haberi olmadığını söylemeliyim. Daha sonra, Ruby yaptığı açıklamada bu açıkların Valve yetkililerine iletmesine rağmen bir geri dönüşün olmadığını da söylemiş. Bu gencin yaptığı tek iş oyununu yayınlamak olsa da, para kazanabilmesi de iyi bir tanıtım ile mümkündü.
Neden tanıtımı diyorum? Çünkü; oyunda yapılan tek şey ıslak boyayın kurumasını görmek ve duvarı izlemek.

BPGZ69.png

Bu genç 11 yaşından beri güvenlik üzerine çalışmalar yaptığını da açıkladı. Şimdiye kadar yüzlerce açık bulmuş ve bu açıkların içerisinde popüler isimleri de duymak mümkün; Corsair, Microsoft gibi.

8ZXl2V.jpg

Valve bu olaydan sonra sadece oyunu kaldırmış. Ayrıca Ruby açıkları Youtube kanalında belirtmesinden ötürü, kanalının banlanmasını da ek olarak açıkladı.

Arşiv İçin Buraya TIKLAYIN

Saygılarımla / Dksy

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi