17 - 25'E FİLM GİBİ İDDİANAME - Ahmet Alp HAN

ahze21

0
İyinet Üyesi
Katılım
26 Nisan 2008
Mesajlar
14
Reaction score
1
17 ve 25 Aralık operasyonlarının AKP’ye karşı darbe girişimi olduğunu ispatlamak için, Savcı İsmail Uçar dünya ve insanlık tarihindeki olayları tek tek delil olarak koymuş. Eee, dile kolay 1453 gibi manidar bir sayıyı yakalayıp, "işte bakın bizim Fatih, yapıp eylediklerimiz de bir Fetih'dir" algısı oluşturabilmek için Hititler, Lidyalılar, Orhun Kitabeleri, Habil ile Kabil’in olayı, Yüzüklerin Efendisi ve Frodo iddianamedeki kanıtlar arasına girebilmeli ve sayfalar artmalıydı.

Tahşiye ve 17 ve 25 Aralık soruşturmasını yürüten polisler hakkında hazırlanan hukuk dilinden olabildiğince uzak İddianame, sizler gibi bu "Fakir"e de artık bu kadarına da "pes" dedirtti. Şaşırdık mı, yani biraz. Ama Holywood'un meşhur yönetmenleri, benim filmimin neden adı geçmiyor diye üzülmüş de olabilirler.

Sadece Fethin tarihi olan 1453 değil Kurtuluş savaşımızın da bahsi Şu anki Cumhurbaşkanımızın dilinden ("Şu an bir kurtuluş savaşı vermekteyiz.”) defalarca yansımış iddianameye.

İddianame, iyiyle kötünün mücadelesi olarak gösterilince anmadan geçemeyeceğimiz Habil ve Kabil isimleri de bir yolunu bulup girivermişler. Arkadan vurulmayı en güzel anlatan cümle durur mu, "Sen de mi Brütüs?" Sezar'ın dilinden yazılmış savcımız tarafından.


İstanbul'umuzu dünya harikası olarak tanımlayan savcımız, 1453 sayfalık iddianamenin 700 sayfalık bölümü tarihi olaylar ve komplo teorileriyle renklendirmiş. "Ama yetmez!" diyerek bu müthiş ve dehşet afaki ve hayali darbe senaryosuna neler neler eklenmiş. Daha neler mi var: Hititler, Dört Halife Dönemi, Osmanlı Dönemi, Antik Çağ’dan Orta Çağ’a kadar birçok olay ve kişi.

Aşağıda görecekleriniz de bir fil senayosundan değil, tamamen iddianameden...

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 17 Aralık’tan sonra gazeteci Fehmi Koru’yu Fethullah Gülen Hocaefendi ile görüşmeye göndermesi de iddianameye konu olmuş. Daha sonra Gülen’in Gül’e gönderdiği mektubu Savcı Uçar darbe delili olarak şöyle gösterdi ve:
“İmparator Sezar’a karşı da suikast yapacakları esnada suikastçılar kendisine mektup okutmak istemişlerdi. Fethullah Gülen bu mektubuyla barış havası estirerek bu boşlukta darbe planlarının daha rahat işlemesine yönelik bir girişim de bulunduğu anlaşılmaktadır.” dedi.


Hızını alamayan savcımız bir kuru bir yaş diyerek mi yoksa gözünden kaçtığı için mi bilinmez yanlış insanları da iddianameye sokuvermiş. 12 ilde Tahşiye örgütüne yönelik operasyonlara da yer vererek soruşturmalara katılan yargı ve emniyet mensupları ‘paralel yapılanma” ile irtibatlı olarak gösterdi.

İşte burada bir gariplik var! Bu isimler arasında 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını kapatan ve operasyonları gerçekleştiren polisleri tutuklatarak terfi alan İstanbul Başsavcı Vekili İsmail Uçar’ın da olması garip değil mi? Gözden kaçmış sanırım. Tahşiye iddianamesini yazan Uçar, bu iddianamede paralelci ilan edildiğinden şikayetçi olur mu bilinmez ama 17 Aralık sonrasında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Halis Böğürcü de, paralel ilan edilen isimler arasında kendini buldu.

Bu kadar mı? Yetmemiş olacak ki 2010’daki Tahşiye örgütü soruşturmasında Sanık Ali Zeki Kaya'da Paralel ilan edilenlerden. Kendisini tutuklayarak mağdur ettikleri gerekçesiyle dönemin Aksaray Savcısı İsmail Uçar ile Emniyet Müdürü Halis Böğürcü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.


Peki sayın Savcımız delil adına bir şeyler de koyabilmiş mi? Mesela Bombalar nerede? Cevap yok. Bombaları koyduğu iddia edilen polisler nerede? Savcılığa ifade veren bu polisler mahkemeye bile çıkmadan hemen serbest bırakıldılar. Dizilerden de bahsetmeden geçmeyelim, hani şu Fethullah Gülen Hocaefendi'nin emirlerini dizi senaryosuyla gönderdiği iddia edilen diziler. İddianemede darbeci olarak nitelendirilen polislerin ve yargıçların "Tek Türkiye" ve "Şefkat tepe" dizilerini izlediklerine dair bir ufak delil bile konamamış maalesef.


Sonuç olarak iddianemede popüler diziler, fantastik filimler, tarihi olaylar, masallar ve efsaneler var. Peki delil ve kanıt adına ne var, "Fakir" bulamadı...

Nihayi Kelam:

İddianamede de yer alan Sabah gazetesi editörü Ferhat Ünlü’nün Yüzüklerin Efendisi filmi ve filmin kahramanlarından Frodo’yu örnek gösterdiği yazısında sarf ettiği şu kelam bence de nihayi kelamdır: “Ama şunu unutuyorlar: ...rol çalmaya çalışanlar (Yani Frodo'nun yüzüğünü ele geçirmeyi hedefleyen Smeagollar) hep hüsrana uğradılar. Bakalım son savaşın, Armageddon'un galibi kim olacak?”

Ahmet Alp HAN
GlobalHaber TV
Twitter: @AhmetAlpHANN
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
pubg mobile uc
Üst