İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

200 Sene Önce Yaşamış Müştak Baba, Esat'ın Gidiş Tarihine İşaret Ediyor

teknosayfam

0
Onaylı Üye
Reaction score
86
Bundan 200 sene önce yaşamış olan Müştak Baba, yazmış olduğu şiirlerini ebced hesabına göre yazmıştır. Bu şiirlerinde çok farklı bir anlatım üslubuyla tarihe bazı notlar düşmektedir. Örnek bir şiirini ele almak gerekirse bazı mısralarını inceleyip ip uçlarını görmeye çalışalım.

Olmuş iki firak ile eyyam Küre-i Şam

Şimdi bu şiiri düz okursanız bir şey anlayamazsınız. Bu şiiri kim yazmış ne zaman yazmış, bir de bu açıdan bakınca işler değişiyor. Bu şiiri Müştak baba bundan 200 yıl önce yazmıştır. İşte bu noktadan bakınca şiir bir anlam kazanıyor.

Yani olmuş iki ayrılık yılları Suriye ve Lübnan'ın demek istiyor. Bu şiir yazıldığında bahsedilen yerler Osmanlı Devleti sınırları içerisinde yer alıyor ve ayrılmamışlardır.

Peki bu şiire bir de ebced değeriyle bakalım. Firak ve - Eyyam kelimelerinin hicri hesap değeri : 1337 yapıyor. Bu da Tam olarak Suriye'nin bizden ayrıldığı 1918 yılına tekabul ediyor. Ebced hesabına göre şiirde iki kelimesi geçtiği için, tarihler iki defa hesaplanır -Eyyam ebced olarak bakıldığında, 2021 tarihine denk geliyor.

İki defa ayrılık ve iki defa birleşmeden bahsediyor. Yani ilk birleşme 2021 tarihini görüyoruz. Yani açıkçası 2021 yılında SuriyeTürkiye'nin farklı bir şekilde himayesine girip eskiden olduğu gibi, yine Türklerin sınırları içerisinde olabilir. Tabi her şeyi en iyi Allah bilir. Bu sadece bir tahmindir. Kesin böyle olacak demiyorum. Sadece yapılan ebced hesabına bazı tarihler var onu belirttim.

Mehdinin geleceği tarih ve diğer konular için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5