İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

2008'de 24 bin öğretmen atanacak

badisaba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıl içinde 24 bin öğretmen ataması daha yapacaklarını bildirdi.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğince (TÇMB) Küçükbakkalköy'de yaptırılacak TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesinin temel atma töreninde konuşan Çelik, Türkiye'de ilk kez kurulacak çimento yapı lisesini yaptıran birlik yöneticilerine teşekkür etti.

Çelik, 20 milyon öğrencinin bulunduğu Türkiye'de, 0-14 yaş grubunun toplam nüfusun yüzde 28'ini, 34 yaş altı nüfusun da genel nüfusun yüzde 63'ünü oluşturduğunu ifade etti.

''İnsan kaynağımız, en büyük zenginliğimiz ve sermayemizdir'' diyen Çelik, genç nüfusun iyi eğitilmesi durumunda ''21'inci yüzyılın Türkiye'nin yüzyılı'' olacağını kaydetti.

Hükümetin, eğitimi, en öncelikli mesele olarak ele aldığını kaydeden Bakan Çelik, son 5-6 yıldır bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığını, ancak nüfusun fazlalığı nedeniyle arzulanan payın eğitime ulaşmadığını, bu nedenle ''Eğitime Destek Kampanyası'' düzenlediklerini anlattı.

Çelik, ''Mayıs ayı içinde 9 tane daha devlet üniversitesi, peşinden de 10 tane vakıf üniversitesi olmak üzere, Türkiye'de 2008 sonuna kadar üniversite sayısı 135-140 üniversite olabilir'' diye konuştu.

Geçmişte ilkokul mezunlarının bile öğretmenlik yapabildiğini, şimdi ise üniversite bitirmeyenlerin öğretmenliğe kabul edilmediğini ifade eden Çelik, ''2008 yılı içinde 24 bin öğretmen ataması daha yapacağız'' dedi.

Devlette iş imkanının artık daraldığını ve gençlerin meslek liselerine yönelmeleri gerektiğini vurgulayan Çelik, herkesin ''beyaz yakalı'' olmak istediğini, ancak işleri de birilerinin yapması gerektiğini dile getirdi.

Bakanlığı için mesleki ve teknik eğitimin öncelikli konu olduğuna da işaret eden Çelik, son dönemde mesleki eğitimde okullaşma oranının yüzde 27'den 37'ye çıktığını kaydetti.

Bakan Çelik, ''Üniversiteye girişte katsayıda yapılan haksızlığa rağmen mesleki eğitim her geçen gün iyiye gidiyor'' dedi.

Kaynak: haber aktüel

quartz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir öğretmen adayı olarak sevindim ama zaten emekli olanlar zaten 20-30 bin
ve onbinlerce eğitim fakültesi mezunu beklemede, gelde kpss den yüksek puan al, hayat zor.

mydeli025

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bizim gençlerde oturmuş bu.. Ben okudum öğretmen oldum..

Ben hala bu konuda cok kızıyorum bizim milletimize.. Bizim ülkemizde işsizlikmi var allah aşkına adamlar işçi bulamıyorlar neden meslek yok yarısından çoğundan..

Bizim arkadaş gitmiş 4 yıllık üniversiteyi okumus öğrtmen olmus ne oldun öğretmen oldum ilk okul öğretmeni.. bunu herkez oluyor be adam farklı bir meslek üzerine okusaydında hemen işe başlasaydın..

devlet diyorki arkadaş öğretmenmisin al sana xx yer veya şu kasabanın ilçesi yok ben oraya gitmem orası iyi değil.. Ozaman sen bu mesleği sadece para kazanmak için mi okudun vatana hayırlı bir evlat yetiştirmek içinmi..

Sonra devlet beni atamıyor nereye atasın allah askında 100 tane okul var kucuk 1 ilde.. 500 tane ilk okul dersliği var.. O ilde 3000 tane ilk okul öğretmeni bekliyor. iyide 500 öğretmen ya hamile kalacak , ya sakat kalacak , ya emekli olacak ki sana öyle sıra gelsin.
Sonra devlet bana iş vermiyor okudum. İyi de arkadaş gitsene başka ile doğuya git köye git. Yada git güzelce başka bir işte çalış.

Etraf iş kaynar adam işçi bulamaz bizimkisi derki ben okudum çalımam orda öğretmen ozaman sabaha kadar beklersin..

Ben lise mezunuyum calısmam markette , ben lise okudum , calısmam magazada bu kafayla biz cok işsiz veririz.. Artık devir değişti artık lise mezununun yüzüne bakmıyorlar. Bizimkiler halen aynı havasında..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5