İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

2011 ÖSS Tercihleri

RyShTu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bildiğiniz üzere bugün tercihler başladı. Herkesin kafası gibi benim kafam da çok karışık.

Yeni mezun oldum. Liseyi elektrik-elektronik olarak bitirdim. Bölüm dışı tercih yapıcam.
Bilgisayara olan ilgim elektrik-elektroniğe olan ilgimden daha fazla. Bu yüzden bilgisayar programcılığı okumak istiyorum.
Size de danışmak istiyorum. Bilgisayar programcılığı hakkında araştırmalar yaptım fakat 1e1 olan görüşlerin daha faydalı olucağını düşünüyorum.

Aramızda programcılık okuyan ve beğendiği-beğenmediği yönlerini yazarsa ben ve benim gibi arkadaşlarıma yardımcı olucaktır.
Şimdiden teşekkürler.

roymand

0
İyinet Üyesi
Reaction score
21
senin puan kaç bilgisayar programcılığının 2 yıllık taban puanları 400 üstü sağlam bir üniversite 4 yıllık gitmen gerek gerçekten başarılı olmak için

RyShTu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Puanım 240 diploma notu dahil :) Balıkesir'in ilçesinde ikamet ediyorum. Balıkesir yazmayı düşünüyorum. Balıkesir Meslek Yüksekokulu içerden alım yapıyor. Yani öncelik Balıkesir ve ilçeleri. Kılavuzda böyle yazıyor.

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Merhaba. Bende bilgisayar programcılığı okuyorum. Bölümün amacı malum. Eğer bu bölümü okumaya karar verdiysen öencelikle şunu bilmeni isterim ki hevesin yoksa hiç girme. Boşu boşuna üniversiteye gitmenin mantığı yok. Bölüm zor değil aslında. Her türlü geçersin ama dediğim gibi eğer hevesin varsa programcı olmak için o zaman bi başlangıç olabilir senin için.

Soru-cevap şeklinde gidersek daha yardımcı olurum heralde. Sen merak ettiğin şeyleri sorarsan ben cevap veriyim.

RyShTu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhaba. Bende bilgisayar programcılığı okuyorum. Bölümün amacı malum. Eğer bu bölümü okumaya karar verdiysen öencelikle şunu bilmeni isterim ki hevesin yoksa hiç girme. Boşu boşuna üniversiteye gitmenin mantığı yok. Bölüm zor değil aslında. Her türlü geçersin ama dediğim gibi eğer hevesin varsa programcı olmak için o zaman bi başlangıç olabilir senin için.

Soru-cevap şeklinde gidersek daha yardımcı olurum heralde. Sen merak ettiğin şeyleri sorarsan ben cevap veriyim.

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Hevesim buraya sığmayacak kadar. Ama her işe başlamadan önceki heves mi yoksa programcılık hevesi mi anlayamadım :) Şunu sorayım. Okula hazırlıklı gideyim diyorum. Malüm elektrik çıkışlıyım. İlk öğretilen programram dilleri hangileri acaba?

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Programcılık hevesinden bahsediyorum aslında. İlk olarak Algoritma dersi var ve onda Pascal diliyle başlıyosun. İlk dönem pascal'da ufak tefek şeyler yapıyosun. Mesela klavyeden girilen sayıların toplamı tarzı ufak kodlamalarla başlıyosunuz. Yine ilk dönemki dersler arasında grafik dersi var. Üstten şöyle bi photoshop gösteriyorlar. Okuldan okula farklılık gösteriyor ama bizde cs3 gösteriyolardı.

2. dönem yavaş yavaş Pascal'ı ilerletiyosun. Pascal'da dosyalama mantığını felan kavrıyosun. Ayrıca SQL başlıyor. SQL'den pek korkun olmasın. Zaten basit dillerden bitanesi. Ama bu dönem Algoritma'dan biraz korkabilirsin. Dosyalama olayı biraz karıştırıyor insanın kafasını. Ama ben hariç sınıfta 100 alan olmuştu :)

3. dönem c# felan öğretceklermiş. Tabi daha 3. döneme gitmedğim için bilmiyorum. Ama dediğim gibi derslerden yana pek sıkıntı olmuyor. Diğer dersleri geçecek şekilde öğrenmen yeterli gelir. Ama Algoritma dersine çok çok önem göstermelisin. Pascal zaten bi nevi alt basamak. Ne kadar doğru bilmiyorum ( c# hiç bilmediğimden ) Pascal'ın bi nevi diğer dillerin alt yapısı olduğunu söylüyorlar. Bu arada unutmadan Grafik derslerinde Photoshop'u bitirdikten sonrada Flash gösteriliyo.

RyShTu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Bilgiler için teşekkürler tekrar :) aklıma takılan bi durum olduğu zaman tekrar rahatsız edebilirim :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5