İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ABD temelli şirket ile ortak iş imkanı

ggulser

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben 1996 yılından beri ABD'de yaşamakta olan bir Türk mühendisiyim. Asıl işim Telekomünikasyon alanında dijital devre tasarımı üzerine olup, 14 yıldır aynı zamanda webmaster'lık ve web tasarımı ile de ilgileniyorum. Daha çok hobi mahiyetinde ilgilendiğim web işini 1.5 yıl önce kurduğum bir şirketle aynı zamanda gerçek bir iş girişimi haline getirdim. Fakat bu işi bir süre sonra tek başıma yapamaz hale geldim.

Tek başıma ilgilendiğim ve kendilerine sayfalar hazırladığım müşterilerimin çoğunu son birkaç aydır elden çıkarmaya başladım, çünkü hem günlük işim, hem de bu müşterilerle ilgilenemedim. Bir kısmı Türk, bir kısmı Amerikalı olan müşterilerimi tanıdığım bazı tasarımcılara devrettim. Şu anda sadece kendime ait olan bazı siteleri işletiyorum, doğrudan müşteriler için tasarım yapmıyorum. Fakat müşterilerimi devretme sürecinde yaşananlar sayesinde ortaya yeni bir iş modeli çıktı, ki bunu burada sizlerle de paylaşıp, ilgilenenlerle belki ortak iş yapabileceğimizi düşündüm.

Buradan ve Türkiye'den tanıdığım ve web işinden anlayan bazı gençlere elimdeki müşterileri devrederken, ortaya bir komisyon bazlı iş modeli çıktı. Bulduğum bu webmaster'lar, kendilerine bulduğum bu müşteriler ve yeni bulacağım müşteriler için bana komisyon ödemeye razı olduklarını söylediler. Yeni web tasarım işlerinin %50'sini, tasarlanmış sayfaların bakımı ve işletilmesi için müşteriden alınan aylık ücretin ise %30'unu bana komisyon olarak ödemeye razı oldular.

Biraz düşündükten sonra, bu modeli Türkiye'deki web tasarımcıları ile ortak iş imkanı için kullanabileceğimi farkettim. Öyle ki, ABD'de iş gücü genel olarak Türkiye'ye göre çok daha pahalı olduğu için, benzer işlerle ilgili buradaki şirketlerin müşterilerden aldığı ücretler, Türkiye'deki standartlara göre fahiş kalıyor. Bu durumda, Türkiye'den aynı işi müşteri için yapabilecek bir tasarımcı ve/veya programcı bulduğum takdirde, müşteriye burada normalde ödeyeceği ücrete nazaran daha düşük ve dolayısıyla çekici bir teklif getirmek mümkün hale geliyor. İşin güzel tarafı, buna rağmen hem bana komisyon, hem de Türkiye'deki tasarımcı arkadaşa alıştığı ve adil bulduğu miktarlarda ücret düşebiliyor.

Dolayısıyla, bu tür bir model ile çalışabileceğim Türk web tasarımcı ve programcıları arıyorum.

Herkesi mutlu eden bir model bu. Hem müşteri memnun, hem ben, hem de Türkiye'den iş yapan arkadaş.

Bunu şimdiden yaptık bir arkadaşla. İlgilenen başka kişiler bulursam, kendilerine ABD'den yeni müşteriler de bulabileceğime inanıyorum.

Fakat ilgilenen kişilerin hem web tasarım ve programlamasından iyi anlayan, hem de ingilizce iletişim kurabilecek kişiler olması gerekiyor tabi. Sözlü iletişim çok önemli olmasa da, en azından müşterilerle ingilizce olarak yazılı iletişim kurabilmeliler.

Bu şekilde bazı arkadaşlarla çalışmaya başlar ve en az birkaç yıl sürecek verimli bir iş tecrübesi yaşarsak, bu elimdeki şirket büyüdüğü takdirde, bu arkadaşlardan bazılarını H-1B vizesi ile ABD'ye getirme gibi bazı fikirlerim bile var. Tabi işin bu kısmı biraz uzak birşey şu aşamada.

İlgilenenler olursa, ayrıntıları kendileri ile özelden yazışabilirim.

Genel sorularınızı ise burada cevaplayabilirim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi