İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Açık Database Bağlantıları

sempativet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyi geceler,

Sitenin kodlarında bir sürü açık veritabanı bağlantısı var. zamanında bunlar dikkatli yazılmadığı için de kapatılmamış çoğu.

set rs = set kume = set vt = ... ... vs..

bu yüzden de çok fazla bağlantı açık kalınca, sistem kilitleniyor. MsAccess kullanıldığı için de bu sınır çok düşük.

bir sürü sayfa ve çok karışık kodlar var. bu nedenle bir sayfadaki database bağlantılarının tam olarak kapanıp kapanmadığından emin olamıyorum.

Bir sayfadaki açık database bağlantısını sayfanın sonunda yadırabileceğim bir kod var mıdır ? Local de sayfayı çalıştırınca sayfada kaç tane bağlantının açık olduğunu bana söyleyebilecek bir kod arıyorum, tabiki varsa. Bu sayede gözümden kaçan açık bağlantı kalıp kalmadığını bileceğim ve onu da bulup kapatacağım.

Bir de eğer yukarda rica ettiğim gibi bir kod yoksa, ne kadar bağlantı açık olursa olsun, tüm bağlantıları bir kerede kapatabilen bir kod olabilir mi acaba ? yani kodların en sonuna bir kod koyarak, sayfada o ana kadar açılan tüm db bağlantılarını kapatabilir miyiz ?

Not : MsAcceess kullanıyorum. rs.close set rs = Nothing kodunu biliyorum ama her bağlantıyı tek tek bu şekilde bulup kapatamıyorum, gözümden kaçanlar oluyor.

Yardımlarınız için teşekkürler. iyi geceler

Ahbap

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşım en basitinden şöyle diyeyim:
Kullandığın programın arama özelliğini kullanarak "Set" sözcüklerini arat ve bi yere not al. Daha sonra "close" ifadelerini arat ve not aldıklarınla karşılaştır. Böylece hangilerini kapatmadığın ortaya çıkar. Şu anda pratik olarak bu geldi aklıma. Umarım işini görür.
iyi çalışmalar

sempativet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İlgin için teşekkürler. Ancak çok fazla asp sayfam var ve bu dediğini yapmak da gerçekten çok zor olacak.

Ancak mesela tüm sayfalara include ettiğim bir footer.asp sayfam var. Bu sayfaya bu şekilde bir kod koyabilsem, siteyi gezerken kolayca açık bağlantı sayısını görebilirim. Zaman içinde de hepsini kapatmış olurum.

Bu şekilde bir kod bilen bir arkadaş yokmu ?

Mp3Powers.Com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
fso ve karakter fonksiyonlarıyla bu işi yapabilirsin.

Dizindeki dosyaların listesini alırsın
döngü içinde hepsini tek tek açarak karakter fonksiyonlarıyla açılan rs ve kapanan rsleri kontrol edersin, ekrana yazdırırsın, bu şekilde hangi satırda, hangi rs kapatılmamış öğrenebilirsin.

edit : ayrıca rs açmak ve kapamak için fonksiyon kullanırsan işin daha kolay olur.

sempativet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

Bunu biraz daha açıklayabilir misin ?

Örnek bir kod verebilir misin bana ?

teşekkürler

Mp3Powers.Com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
örnek kod derken, neresini anlamadın, yapmaya başladınmı ve takıldığın bi yer mi var ? Komple örnek kod vermeye kalksam oturup yazmam gerekir. Mantığa gelince biraz daha açıyım :

Öncelikle FSO ( File System Object ) kullanarak dizin içindeki bütün dosyaları döngü içinde açıp, karakter fonksiyonlarını kullanarak ( örneğin InStr fonksiyonu belittiğin bir stringin kaçıncı satırda olduğunu sana döndürür) açılmış rs leri ve kapanmış rsleri ayıklatabilirsin. karakter fonksiyonlarını kullanarak açılmış rsleri bulmanı sağlıyacak örnek bi kod yazdım:

TMP=InStr(bas,kaynak , "= Server.Createobject"
TMP1=InStr(TMP-30, kaynak , "Set")
uzun=TMP-TMP1
RS=Mid(kaynak, TMP, uzun)

fso ve karakter fonksiyonlarını araştırarak istediğin scripti kolaylıkla yapabilirsin.

Kolay gelsin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi