İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Acil ! Menü ya da treeview sql bağlantısı

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Programda bir yerde takıldım.Açıkçası baya bir aradım fakat kaynak bulamıyorum.Programda ki durum şöyle;

Sql veritabanımda 4 adet tablo var.Bu tablolardaki veriler bir biri ile bağlantılı yani Fakülte-Bölüm-Sınıf-Öğrenci gibi.Yapmak istediğim sql veritabanındaki istediğim bölümleri alarak,menü ya da treeview içersinde görüntülemek.Ardından bu menü veya treeview de sınıflara tıklandığında bunları gridview ile görüntülemek.

Şuan menü veya treeview'i veritabanına bağlayamıyorum.Çünkü sitemap/Xml istiyor.Sql veritabanını sitemap veya Xml nasıl çevireceğim konusunda problemler var.Bu konuda yapılmış elinizde örnek program vs. varsa çok yardımcı olur.Şimdiden teşekkürler.

ekdnsnet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Öncelikle TreeView'ın için bir DataSource ayarlamalısın. Eğer bir SiteMap'le çalışacaksan DataSource'un SiteMapDataSource olmalı. http://www.15seconds.com/issue/030827.htm adresinde göreceğin makale oldukça işine yarayacaktır.

Tablolardaki verilerin birbiriyle bağlantılı olduğunu yazmışsın. Örnektede göreceğin üzere, alta eklediğim kodlarda bu yapılıyor.

objDS.Relations.Add("SuppToProd", _
objDS.Tables("dtSuppliers").Columns("SupplierID"), _
objDS.Tables("dtProducts").Columns("SupplierID"))

Dim nodeSupp, nodeProd As TreeNode
Dim rowSupp, rowProd As DataRow

For Each rowSupp In objDS.Tables("dtSuppliers").Rows
nodeSupp = New TreeNode
nodeSupp.Text = rowSupp("CompanyName")
nodeSupp.ID = rowSupp("SupplierID")
TreeView1.Nodes.Add(nodeSupp)
For Each rowProd In rowSupp.GetChildRows("SuppToProd")
nodeProd = New TreeNode
nodeProd.Text = rowProd("ProductName")
nodeProd.ID = rowProd("ProductID")
nodeSupp.Nodes.Add(nodeProd)
Next
Next

İnternetten araştırmak için "populate treeview from database" cümlesini kullanabilirsin.

Sevgiler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5