İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Açtığımız bloglar neden başarılı değil

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Arkadaşlar önemli bir soru geldi,

Bu konuda herkesin bir fikri olmalı ben de düşüncelerimi belirteceğim. Öncelikle neler düşünüyorsunuz, değişik fikirleri bekliyorum.

Blog açmanın, forum açmanın bir zamanlar moda olduğu gibi moda olduğu zamanlardayız. Peki açtığımız blogların bir webrazzi yada aorhan veya bunun gibi siteler olmamasının nedeni nedir? Blog'un bir insana ne gibi yararı vardır. Mesela eskiden foruma açardın millet gelir üye olurdu. Konular açılır tartışma ortamları yaratılırdı. Ama blogta bunlar yok. ( Kısmen yok ) Blog bana göre sadece backlink ve tanıtım yazısı yayınlamak için var olmuş gibi geldi. Bugün google da birşeye ihtiyaç duyup aradığın zaman hala forumlara giriyorsan blog açmanın ne gibi mantığı vardır ?

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Arkadaşlar önemli bir soru geldi,

Bu konuda herkesin bir fikri olmalı ben de düşüncelerimi belirteceğim. Öncelikle neler düşünüyorsunuz, değişik fikirleri bekliyorum.

Aslında soruyu biraz genişletmekte fayda var gibi geliyor bana..

Örneğin;
Neden olimpiyatlarda nal toplayan ülkelerden biri olduk?

Neden bilim dünyasına katkımız yok denecek kadar az?

Neden ocrarlı oyuncularımız veya filmlerimiz yok?

Neden dünya çapında bir web sitesi Türkiyeden çıkmaz?

Sorular çoğaltılabilir ama hepsinin cevabı aynı olsa gerek.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
biz başaramıyoruz çünkü tema yapamıyoruz, tanıdığım bir çok blogçunun tanınmak için yaptığı temalar var, hatta bunları ücretsiz dağıtan var

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bizim başarımız tema yapıp yapmamayla mı alakalı yazdıklarımızla bir yerelere gelemeyiz mi ?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
iki buçuk yıldır yazıyorum...
milletin hoşuna giden şeyleri paylaşırsan tanınırsın
mesela aorhan apress yaptı şuan blog tavan
anarşi popho serisi dizdi şuan blog tavan
bunlar sadece bir örnek
farklı örneklerde var
bloguna yazdığı her şeyi tw ve fb da durumuna yazanlarda var, geniş ktlelere böyle ulaşıyor ve çok başarılı

melancholia

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Başarılı olamıyor; çünkü açılan bütün bloglar copy-paste mantığıyle geliştirilmeye çalışılıyor. Copy yapılan siteler neler; webrazzi, sosyalmedya vs. vs. Paste yapılan siteler neler; açtığımız bloglar. Bu durum da onların neden başarılı olduğunun en gerçel göstergesi.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
sağlam rewrite yaparım hiç kimse de konuyu oradan aldığımı anlayamaz, biz hala bişeyleri bilmiyoruz

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence onların yaptığı başka birşey oturup özgün yazan yada rewrite yapan usta yazarlar var. Anlamadığım nokta teknoloji ile ilgili bilgiyi önce onlardan duymamız ve bizim sonra yayınlamamız oluyor. Ya da başka tür birşeyler. Ya biz çok gerideyiz yada harbiden birşeyleri bilmiyoruz

Ozkan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
27
türkiye'deki blogların sıkıntılarının başında kaynak sıkıntısı vardır.Neredeyse kimse orjinal birşey keşfedip yazmıyor.Örneğin teknoloji bloglarının hepsi chip.com.tr gibi sitelerden okurlar 1-2 yeri değiştirip yeniden yazıyorlar.Güncel bloglara bakarsak aynı konuları farklı başlıklarda her gün görebiliriz. Kimse çıkıp da bugün şunun hakkında bir açıklama yapayım; bir araştırma yapayım veya şu ürünü inceleyim demiyor.

Seo konulu binlerce kişisel blog ortaya çıktı.Neden tutmuyor? Çünkü blogun sahibi kendi sitesini bile tanıtamıyor.Forumlarda gördüğü şeyleri kopyala yapıştır yap tema da weblebi teması vs. kullanıyor e gelde insanların bu blogları takip etmesini bekle.

Tema aslında "devede kulak" yani.Yabancı binlerce blog var neredeyse html site gibi ama müthiş takipçi kitlesi var.

Daha yazcak şey çok da yeter bu kadar :):)

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
zaten webrazziyi çok iyi sanmayın
girişim ofisi konulrı dışında bir çok şeyi techcrunch tan alıyorlar

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Birazda kurulan ekip ile alakalı herhalde ne diyorsunuz .. Forumlarda zamanında böyleydi.

frtn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ekip ne kadar iyi olursa olsun özgün olmazsa bu iş olmaz :)

Tamam özgünlük, özgünlük, özgünlük herkes bunu diyor zaten benim anlamadığım hala google aramalarında bir bilgiye forum ile ulaşırken neden blog daha çok tercih edilen konuma geldi ?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Yorumlarınızı ilgiyle okudum arkadaşlar. Tecrübeye dayalı ve güzel paylaşımlar yapılmaya başlıyor. Bizim iyinetten beklentimiz de budur zaten. Çoku istemiyoruz, o artık tüm forumlarda var, forum aç çocukları topla ve yazsınlar. Çocuk dediğim de yanlış anlaşılmasın iyinetin kullanıcıları zaten 11 - 40 yaş arası (belki daha büyükler de var) kişilerden oluşuyor. Önemli olan boş konuşmalardan çok gerçek deneyimleri, tecrübeleri yazıya dökebilmek. Ve düşünceleri de doğru aktarabilmek.

Bizim bir Mehmet Doğan abimiz vardı o dönemlerde ilgiyle takip ettiğim (altı üstü tasarım) şöyle derdi; "Her mantıklı girişimin bir geri-dönüşümü vardır...Manevi de olabilir geri-dönüşüm... Yani bu isin geri-dönüşümü nedir, bizi böyle bir girişime sürükleyen ne? Eğer cevabiniz "Herkesin bir tane var, benim de olsun!" ise, sizin blogunuz istatistiklerdeki 3 ay omurlu, ortalama 1,2 yazılı bloglardan biri olacaktır ki mantıklı bir yatırım değil. "

Evet kesinlikle bir geri-dönüşüm olmalı ve biz blogumuzdan ne istediğimizi ne beklediğimizi iyi bilmeliyiz. Popülerlik şan-şöhret mi, çevre edinmek mi, para mı?

Nedir bizi bu yola sürükleyen bunu iyi bilmeli ve ona göre davranmalıyız. şahsen başarılı 2 blogumdan da örnek verme amaçlı kısaca şöyle bahsedeyim;

İyinetten geçen sene ayrıldığımda bir blog açtım. Amacım kesinlikle maddi bir beklenti değildi. Konu ile ilgili notlarımı bir arada derli toplu tutabilmek, istediğim heryerden kolay ulaşabilmek, arkadaşlarımla kolaylıkla paylaşabilmek, bunun yanında konu ile ilgilenen kişilere de yardımcı olabilmekti. Kısacası, blogu açtım ve 6 ay boyunca notlarımı düzenli olarak da aktarmayı başardım. 6 ay sonra işlerimin yoğunluğu nedeniyle blogu kapatmak istedim. O dönemde gelen maillerden ve mesajlardan anladım ki aslında blogumun zannettiğimden daha fazla takipçisi varmış. Kapatmama müsaade etmediler. Ayrıca, yoğunluğum nedeniyle yorumlara da yanıt veremediğim dönemde kullanıcıların birbirlerine yardımcı olduklarını ve cevapladıklarını farkettim. Hemen hemen hiç SEO yapmadığım halde blogumun kelimesinde üst sıralarda çıktığını da bir süre sonra farkettim. Tüm bunların yanısıra bonus olarak da e-maille proje teklifleri gelmeye başladı, çoğu da cazip tekliflerdi, şu anda iş değişikliğim nedeniyle kendim yapmıyorum projeleri de arkadaşlarıma yönlendiriyorum. Bu bir blog örneğiydi bana göre en büyük başarısı kullanıcıların birbirlerine faydalı olmaya çalışmalarıydı.

İkinci bir blog örneğim ise tamamen para kazanma amaçlı bir blogdu. 7-10 adet özgün yazı vardı. İyi bir SEO yapılmıştı. Ve açıldıktan sonra 15-20 gün sonra günlük 10 dolar üzeri PPC reklam geliri getirmeye başlamıştı. Bu da maddi bir geri-dönüşümdü.

Şu anda 100 üzeri blogum var. Evet hepsi başarılı değil. İçlerinde amaçsız açılmış bloglar da var. Yukarıdaki iki örneği düşünmeniz için verdim. Mehmet Doğan abimizin dediği gibi "Her mantıklı girişimin bir geri-dönüşümü vardır..."

Gookhan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Webmaster arkadaşların bir çoğu bloğuna yazacak konu bulamıyor. Konular hep teknoloji, seo, wordpress.. Başka bir şey yok. Hal böyle olunca kimsede tarayıcısının yer imlerine siteleri eklemiyor. Ama bir konuya odaklanan bloglar içerik sıkıntısı yaşamıyor, e birazda yabancı dilleri varsa on numara bloglar ortaya çıkabiliyor. Örneğin ben çoğu yazımı yayınlanabilir kıvama getirmek için en az 2 saat uğraşmışımdır. Yazdıktan 1, 2, 3 ay hatta 1 sene sonra bile hit gelmiyor ama basında konuyla ilgili bir haber çıkıyor, içerikle ilgili sosyal medyada paylaşımlar türüyor o zaman hitlerim tavan yapıyor. Şu an bloğumda makale başına ortalama 3 yorum düşüyor. Benim açımdan çok güzel bir sayı bu.

selman_ayas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sorunun asıl kaynağı taklit gibi. Ne başarılıysa aynı yoldan başarılı olmayı deniyoruz. Tabi bir çoğumuzun ki tutmuyor. Yeni bir yol açılmasını bekliyoruz. Bir zamanlar forum şimdi blog...

hudey yazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Seo adına bir blogum var.Yabancı dilde gayette üyesi var.Türkçe blogları ise daha çok kelime bazlı yükselmelerde kullanıyorum.Doğru konuyu , doğru içeriği , doğru yayını bulmak gerek.Örnek vermek gerekirse 1 hafta önce ingilizce yayınladığım seo makaleme 297 entry var.47 kişi yorum yapmış.Artmaya devam ediyor.İngilizce olmasının elbette avantajı vardır ama ben daha çok işi içerik , konu seçiminde buluyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5