İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense İçin Site Açarken

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Maalesef adsense için site açmak, büyük hayal kırıklıkları getirir.Ama bir çok arkadaşımız ( bende dahil ) bu hataya düşdüğümüz için bir kaç şey yazmak istiyorum.Yazacaklarımın hepsi aslında bu forumda mevcut ve defalarca konuşuldu.Ama hepsi ayrı başlıkta olduğu için yada link değişimi konuları ön plana çıktığı için altta eriyip gitti.Sizlerden ricam, sizlerde bu işi yapan webmasterler olarak bilgilerinizi ve deneyimlerinizi bu başlık altında toplayarak, yeni kullanıcılara bir rehber oluşturmamızdır.

Adsense için ( para kazanmak için ) site yapmaya başlamadan önce, bu işin zaman, emek istediğini unutmamak lazım.Sadece site yapdım ve google beni bulur mantığıyla gitmek size sadece zaman kaybını getirir.Her şeyden önce bilginizin olduğu, elinizde orjinal döküman olan bir konuya karar vermeniz gerekiyor.Bu konuya karar verirken, copy-paste içerik yapmamaya özen göstermelisiniz.Arama motorları duplicate içerikli sitelere - puan vermektedir.

Google arama motoru, yeni bir siteye PR değeri verirken 3 PR ile başlamaktadır.Buda demektirki, google için 3 yeni açılmış bir sitedir.3 pr nin altında iseniz sizi googlenin sevmediğini, içeriğinize değer vermediğini görebilirsiniz.PR sistemi 10 üzerinden olduğuna göre, PR değerinizi 5 ' e getirmeniz sizi 1 adım öne taşıyacaktır.Bunun için seçeceğiniz konunun önemini çok iyi anlamanız gerekir.

Örnek olarak ingilizce travel konusunu seçdiniz.İlk olarak rakiplerinizi analiz etmenizde fayda var..Benim önereceğim ilk iş, kelime analizi yapmaktır.
http://zirve100.net/incele.php bu adresden travel aratarak, arama motorlarında kaç kez arandığını görebilirsiniz..
Aranma Kelime

871787 travel
108891 travel accident insurance
75594 yahoo travel
52651 travel nurse
50247 travel medical insurance
37074 travel reward credit card
36885 international travel health insurance

Şeklinde aşşağıya doğru inmektedir.travel kelimesi 871787 kez aranmıştır.Hemen çok iyi diyip, bu şekilde bir site yaparsanız, yıllarca beklemeniz gerekmekte yada çok büyük yatırımlar yapmaktasınız.Çünkü travel kelimesini arattığınızda çıkacak siteler, köklü ve Pr değeri, domain değeri, tasarım, reklam, link değişimi v.s. gibi konulardan sizden çok fazla öndedirler.Bu sebeple boş hayaller kurmayı bırakıp çıkan sonuçlardan altlara doğru inerek size az rakip sunacak kelimelere yönelmelisiniz..

BEnim hızlı bir bakışta seçdiğim kelime ;
5494 kez aranan quebec travel ' dir.Ana domain olarak rakibinizin olmaması, sıralamadaki sitelerin çok yüksek prlere sahip olmaması size bir avantaj sağlamaktadır.Baştata söylediğim gibi, Pr değerinizdeki hedefiniz 5 olduğu zaman, bu kelimede rekabet etmeniz ve ziyaretçi çekmeniz çok kolaydır.Bu işlemi bitirmeden önce, bu konuda reklamveren sayısını, tıklama başına ödenen para değerinide öğrenmeniz gerekir.Aksi takdirde, çok reklamveren, az reklam başı para gibi sonuçlar size hüsranla ödüllendirebilir.Site konumuzu, elimizdeki dökümanlara ve dil bilgimize seçdiğimize göre sırada, domain seçimi vardır.Google gözünde, geçmişi temiz olan domainler daha değerlidir.Domain yaşı denen bu olayı geçebilmek için, register fiyatından daha pahalıya domainler seçebilirsiniz.Ancak, google bir veri bankasıdır.Sitelerin içerieklerini almakta ve bir datada tutmaktadır.Daha önce absürt olan bir siteye travel kurmanız durumunda google için pekte cazip olmayacaktır.Bence bunu yapmaktansa sıfır bir domainle başlamak daha mantıklıdır.
Domain seçiminde dikkat etmeniz gereken, aranan kelimenin domainde olmasını sağlamaktır.Eğer tek kelimeye yöneldiyseniz bu sizin için bir artıdır.
quebectravel.com/net/org dolu olduğu için, farklı olan uzantılarına yönlenebilirsiniz. ( biz ) gibi..
Yada, quebec-travel.net ayraçlı bir domain alabilrsiniz.Eğer siteniz, tek kelime hedefli olmayacak ve geniş kelimelere (10-20-100 gibi ) hitap edecekse, travel.com gibi, aranan kelimenin içinde geçtiği bir domain almalı ve http://quebec.travel.com gibi subdomainler yaratmalısınız.

Domain alımınıda tamamladıktan sonra, ilk olarak sitenizin tasarım şablonuna karar vermelisniz.Giren kullanıcılara hoş görünümü sunarken, alt yapınızı ihmal etmemelisiniz.Arama motorları, hızlı açılan siteleri sevmektedir.Time out olan siteler, arama motorlarının gözünde değersiz sitelerdir. ( ucuz etin yahnisi olmaz misali ) Tahmini olarak benim bildiğim 30 saniyede açılmayan site, timeout anlamına gelmektedir.Size hit yollamazmı ? Tabiki yollar.Sitenize giriş çok uzunda sürse, botlar sitenize girer ve sizi indexler.Ama yavaş bir alt yapı sizi bir adım geriden başlatır.Sitenizde çok fazla load olan imageler, flashlar kullanmamaya özen gösterin.Ama asla görselliğide ihmal etmeyin.Mümkünse sitenizde, div kullanarak, arama motorlarını indexlerken yardımcı olun.

<div id="content" class="widecolumn">
<div class="post" id="post-506">
<div class="entry">
<p class="postmetadata alt">

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, eklenen yazının içeriği,metni, başlığı herşeyi divler sayesinde arama motorlarına bildirlmiştir.Buda sizin için bir artıdır.Wordpress gibi sistemler bunları size hazır sunmaktadır.

Ana sayfanızı hazırlarken, Aşırı metinden kaçının.Hedef kelimelerinizi yazarak, onlara alt sayfadaki linklerinizi verin.Uunutmayın, ne kadar çok ana sayfada konuyu dağıtırsanız, o kadar zararlı çıkarsınız.Tüm bilgileri tek sayfada vermektense, ana sayfada sadece linklerine yer verin.Mümkünse link vereceğiniz kelimeleri bold yapın.
Klasörlendirmede kullandığım yöntemse, quebectravel.com/quebec/hotel/hotelname.htm Şeklindedir.Buradada arama motorlarına hotelname nin hangi kategoride olduğunu gösterirsiniz.Domainde hedef kelime, klasörde hedef kelime geçmesi size yarar sağlar.Site içeriğniizin özgün içerik olmasıda sizi üst sırada çıkaracaktır.

Spam sayfalar yapmak size asla yarar sağlamaz.BElki kısa süreli hitler yollasada uzun sürede sizin sandboxa girmenize, kalitesiz siteler bölümüne düşmenize neden olur.Bu sebeple, hit çekmek için kelime oyunlarından kaçının.Sitenize eklediğiniz bilgilerin özgün olması kadar, sürekli güncellenmeside çok önemlidir.Sürekli güncelleme yapmak, arama botlarını sitenize çekmeyi sağlar.Bunun hileli olmayan bir yöntemide, include ile konunuzla alakalı rss lerden veri çekerek, sitenizde haberler yayınlamınızdır.Bu botlar tarafından sanki sürekli sitenize bir şeyler ekleniyor izlenimi yaratır.

Konumuz belli, sitemiz hazırlandı.Artık google kodlarımızı ekleyebiliriz diyenler için tavsiyem acele etmemektedir.Adsense öncesinde olan sitelerin sayısı, adsense sonrasında 4 ' e katlamıştır.Bunların hepsi, büyük paralar kazanmak umuduyla açılan sitelerdir.Bir teoriye göre, belirli hiti olmayan, özgün olmayan sitelere konan adsense reklamları yarar değil, zarar sağlamaktadır.Botlara, adsense için açılmış sitedir sinyali vermektedir.Zaten hiti olmayan site adsense kodu koymanında bir anlamı yoktur.

İlk olarak extreme gibi, sitenize gelen ziyaretçilerin nereden, hangi kelimeyle, hangi arama motorundan geldiğini tespit edebileceğiniz bir tracker koyarak işe başlamalısınız.Ardından, sitenize hit çekebilmek için, dizinleri, toplistleri kullanabilirsiniz.Link değişimi yapıp, hedef kelimeyle link almak size yarar sağlar.Ancak bir anda aşırı link değişimi yapmak zararlıdır.Forumda araştırma yaparak, çok düşük prlerden bir çok link almaktansa yüksek prlerden link almanın daha yararlı olduğunu arkadaşlarımız deneyimleri ile anlatmıştır.Ayrıca forumda bir çok karşılıksız backlink alabileceğiniz adresler belirtilmiştir.

Tahmini olarak sıkı bir çalışma ile, 1-2 ay içerisinde sitenize ufak çaplı hitler çekmeye başlamışsınızdır.Artık adsense kodlarını sitenize koyma zamanı gelmiştir.

--- Üzgünüm burada bırakmak zorunda kaldım devam edeceğim---

TuGRuL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ellerine sağlık güzel bir makale olmuş devamını bekleriz ...

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google arama motoru, yeni bir siteye PR değeri verirken 3 PR ile başlamaktadır.Buda demektirki, google için 3 yeni açılmış bir sitedir.3 pr nin altında iseniz sizi googlenin sevmediğini, içeriğinize değer vermediğini görebilirsiniz.PR sistemi 10 üzerinden olduğuna göre, PR değerinizi 5 ' e getirmeniz sizi 1 adım öne taşıyacaktır.Bunun için seçeceğiniz konunun önemini çok iyi anlamanız gerekir.

Yeni açılan bir sitenin 3 değer aldığını nasıl tespit ettiniz? Hiçbir backlinki olmayan bir yeni sitem nasıl 3 olabilir sizce?

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Öncelik olarak bir karar vermeniz gerekmektedir.Ya seçdiğiniz konu ile ilgili doyurucu bilgiler verecek, ziyaretçiyi adsense reklamlarına tıklarken, hedef olarak yollayacaksınız, yada siz sadece ön bilgiyi verecek ziyaretçi bilgilerin tamamnını okumak için reklamlara tıklamak zorunda kalacaktır.Evet hedefimiz zaten budur.Bir ziyaretçiye doyuracak kadar bilgi vermek size çok fazla yarar sağlamaz.İnterneti kullanan kişilerin bir çoğu, bir web sayfası açdıkdan sonra, onu kapamadan sitelerde gezinmeye devam etmektedir.

Örnek olarak bir otel tanıtıyorsunuz.Buradaki karar sizindir.

2500 Legends Circle
Prattville, Alabama 36066 USA
Phone: 1-334-290-1235
Fax: 1-334-290-2222
Sales: 1-334-290-2102
Sales fax: 1-334-290-2111
Toll-free: 1-800-593-6429
A dramatic departure from ordinary Montgomery hotels, this extraordinary Prattville, AL hotel presents the ultimate retreat, designed to provide the perfect balance of business and pleasure. Located just outside Alabama s capital city, the Montgomery Marriott Prattville Hotel & Conference Center is set on 1,600 lushly wooded acres and has a sophisticated design of stacked stone and wooden timbers, creating the feel of a private lodge.

Gibi bir kısım bilgi verip, hemen altında adsense reklamlarını yerleştirebilirsiniz.Bu durumda yukarıdaki metinde geçen konuyla alakalı reklam çıkacağı için, kullanıcı yazıyı okuduktan sonra, daha detaylı bilgi alabilmek adına ( bilmeyerek yada bilerek ) reklamlara tıklayacaktır.Bu kesinlikle hile değildir.Bu sadece kullanıcıyı doyurmayan bir sistemdir.Zaten kullanıcı, alabama hotel kelimesini aratarak sitenize geldiği için, çıkan reklamlar ziyaretçinizin hedef reklamlarıdır.Dilerseniz, daha çok bilgi vererek, daha çok ziyaretçi çekme yöntemini kullanabilirsiniz.Ama bu durumda tıklamalarda değişiklik yaşayabilirsiniz.Eğer siteniz, çok kategorili ise, kanallar oluştururak sitenizin kazancını takip edebilir, iyi kazandıran kategorilere yoğunluk verebilirsiniz..

Belli bir şeyler kazanmaya başladığınızda tracekerinizden gelen ziyaretçilerin ülkesini kontrol ederek, sitenizi geliştirebilirsiniz.Tek dilde hizmet vermek yerine dil sayısını arttırmak, Prli sitelerden link satın almak gibi. ( alacağınız backlinklerin sitenizin konusuyla alakalı olması size yarar sağlar ).. Adsense yerleşimlerine daha sonra fazlasıyla ve örneklerle yer vereceğiz.O yüzden bu konuyu hızla geçiyorum..

Yapdığınız tasarımda RSS özelliğini mutlaka kullanmaya özen gösterin.Arama motorları rss veren siteleri sevmektedir.Ayrıca rss okuyucu sayısıda gün geçtikçe artmakta, sadece rss hizmeti veren binlerce site açılmaktadır.Artık adsenseden azda olsa kazanmaya başlamışsınızdır.Bundan sonra yapmanız gereken hit çekebilmek ve reklam yerleşimlerini ayarlamaktır.Her zaman söylediğimiz konu, sitenizin hedefini belirlemektir.Çok sevdiğim bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum..

Amerikadaki bir firmada çalışan coder, patronu tarafından defalarca uyarılır.Patronu elemena, şu sitenin boyutunu büyüt.17 inc ekranda ufacık kalıyor der, coder ses etmez.Bu günlerce sürer ama coder asla değiştirmez.En sonunda patron bir kez daha çağırır ve seni kovuyorum, dediğimi yapmadın der.Coder eşyalarını toplarken patron gelir ve neden yapmadın der.Coder de bunu bana kovduktan sonramı soruyorsun der ve pcnin başına geçer.Trackeri açar ve gösterir.Siteye giren kullanıcıların %90 ' ı taylandan gelmektedir.O yıllarda taylandaki monitörler ortalama 14 inchdir ve site ona göre tasarlanmıştır. Kısacası, site tasarımcısı hedefini iyi belirlemiş ve ona göre yön vermiştir.

Sitenizde, karman çorman bir düzen olursa çıkacak reklamlar kullanıcıyı pek etkilemiyecektir.Oysaki media bot url yi ve titleyide kullandığı için quebectravel.com/quebec/hotel/hotelname.htm gibi bir optimizasyon, verilerin url ye çekilmesi yöntemleri sizi hedefe yaklaştırır.Konunuz eğer, 10-16 yaş arası ise, bu yaştaki çocuklardan yardım alarak ( oturtun pc başına 5-10 siteye sokun ve hareketlerini gözlemleyin ) sitenize renk katın.Çocukların pembe ve mor renkleri sevdiği, arka tona uymayan, çok sıratan reklamlara tıkladığı tespit edilmiştir.Bilinçli kullanıcı geliyorsa sitenize ( u.s.a hiti gibi ) yapmanız gereken konuyla bire bir alakalı reklamlar çıkartmanın yollarını aramaktır.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Yeni açılan bir sitenin 3 değer aldığını nasıl tespit ettiniz? Hiçbir backlinki olmayan bir yeni sitem nasıl 3 olabilir sizce?

Bunu deneyerekte görebilirsiniz.Ortalama olarak yeni açılıpta 4-5 pagerank alan site çok azdır.Birden yüksek pr almanın nedenleri olarakta, konusuyla alakalı yada yüksek yerlerden güncellemenin çok öncesinde backlink almış siteler gelir.Örnek olarak 1 ocakta güncelleme olmuştur, sitede 3 ocakta açılmıştır ve 1 nisan güncellemesine kadar yüksek pr lerden backlink almıştır.Bu durumda 3 ile başlamaz, 4 yada 5 ile başlar.Ama bu durumda çok azdır.İlk güncellemede yeni domaine verilen normal değer, PR 3 ' dür.Tabiki bu benim düşüncem.Farklı bir algoritmanız varsa paylaşırsanız tartışarak doğruya ulaşabiliriz.

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Özgün içerikli, kaliteli bir proje çıkarttım. Hiçbir backlink almadım henüz, hiçbir yere eklemedim, ama ilk güncellemede PR 1 oldu. Teorinize göre PR 3 altında kaldığıma göre, Google projemi beğenmedi, içeriğimi sevmedi, gereksiz gördü.

Tam tersi olarakda yeni bir projem olmuş olsun. İçeriği başka sitelerden alıntı olsun. 2 PR 5, 1 PR 6 'dan link aldığımda ilk güncelleme muhtemelen PR 3 veya 4 olabilir.

Bu durumda içeriğimin kalitesine gerek kalmamış oldu :x

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Özgün içerikli, kaliteli bir proje çıkarttım. Hiçbir backlink almadım henüz, hiçbir yere eklemedim, ama ilk güncellemede PR 1 oldu. Teorinize göre PR 3 altında kaldığıma göre, Google projemi beğenmedi, içeriğimi sevmedi, gereksiz gördü.

Tam tersi olarakda yeni bir projem olmuş olsun. İçeriği başka sitelerden alıntı olsun. 2 PR 5, 1 PR 6 'dan link aldığımda ilk güncelleme muhtemelen PR 3 veya 4 olabilir.

Bu durumda içeriğimin kalitesine gerek kalmamış oldu :x

Hayır verdiği değer 3 dür.3 olarak seni ekler, sonrasında içeriğine, wd3 üne bakar ve değerlendirir.Kopya içerikle çok yüksek prler almakta mümkündür.Kopya içerik yapdın, pr değerin düşük olacak yada özgün içeriğin var pr değerin yüksek olacak demiyorum.Zaten bunu demek dizinlere hakaret olur.Google PR mantığında, fazla dışarıya backlink verirseniz, bu sizin PR değerinizi olumsuz etkiler.Ama bir çok dizin binlerce dış backlink vermesine rağmen, yüksek Pr lere sahiptir.Bir sitenin site sayılması için ( googlenin dilinden yazıyorum ) en az 1 yaşını doldurması gerekir.Buradaki yılın nedeni PR Güncellemeleridir. BEnim tezime göre siten otomatik 3 pr alır.BElki 200 tane site açdım hepsi 3 pr ile başladı( backlink alsamda, almasamda ) . Ama daha sonra değerine ulaştı.Eğer 3 ün altına düşmüşse, google gözünde bence değersizdir.Hit çekeceğim arama motorlarından diyorsak PR değerimizin 5 olması gerektiğini düşünüyorum.Tabiki toolbar pr dışındaki sürekli değişen (gerçek ) pagerank algoritmasını tam bilemediğimiz için bu konuda sadece tezimiz olarak kalacaktır.

Yüksek prsi olan, kopya içerikli siteler çok hit çekerken, düşük prsi olan kopya içeriğe sahip siteler az hit çekmektedir.Ama bunun nedeni sadece prmidir? Yani arama motorları sadece PR faktörüne göremi hit yollamaktadır?

apostle

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunu deneyerekte görebilirsiniz.Ortalama olarak yeni açılıpta 4-5 pagerank alan site çok azdır.Birden yüksek pr almanın nedenleri olarakta, konusuyla alakalı yada yüksek yerlerden güncellemenin çok öncesinde backlink almış siteler gelir.Örnek olarak 1 ocakta güncelleme olmuştur, sitede 3 ocakta açılmıştır ve 1 nisan güncellemesine kadar yüksek pr lerden backlink almıştır.Bu durumda 3 ile başlamaz, 4 yada 5 ile başlar.Ama bu durumda çok azdır.İlk güncellemede yeni domaine verilen normal değer, PR 3 ' dür.Tabiki bu benim düşüncem.Farklı bir algoritmanız varsa paylaşırsanız tartışarak doğruya ulaşabiliriz.

ben pr4 aldım ilk değişimden 10 gün sonra flan açtım siteyi ama pr4 aldım...

bu arada bilgilern içinde ayrıca teşekkür ediyor

+rep veriyorum

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim ilk güncelleme PR değerim PR 1 ama, arama sonuclarından iyi hit çekiyorum tam tersi bir durum yani :p

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yüksek prsi olan, kopya içerikli siteler çok hit çekerken, düşük prsi olan kopya içeriğe sahip siteler az hit çekmektedir.Ama bunun nedeni sadece prmidir? Yani arama motorları sadece PR faktörüne göremi hit yollamaktadır?

Sizde iyi bilirsiniz ki sadece Google için demiyorum.
Hayatta hiçbir sonucun, tek bir nedeni yoktur.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
benim deneyimlerime göre (fazla yok ama idare edin:D) . Bütün kelimelerde ilk 50 ye girilebiliyor ama bunu yapmak içi sabır ilk etmen. Yani bizimkiler açıyo siteyi basıyo alakasız heryerden link azcık hit gelincede daha fazla yapmaya başlıyor , kopya içerik ekliyolar , ilgisiz konularda içerik ekliyoalr sonra ne oluyor batıyolar. Ama ilgisiz siteler yerine konuyla alakalı gerçekten iyi sitelerden makale altı alınan linkelr kısa vadede değil ama uzun vadede çok etki ediyor. Asıl önemli olan beklemek , siteniz oturduktan sonrada yavaş yavaş link almak aaa ilk sayfadayım diyin sonra:)

Developer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Programlama :)
Bugüne kadar hiçbir projemde rekabet oranı olan bir kelime seçmedim. Yapılmayanı yapmak veya az yapılanı yapmak daha mantıklı gelir bana

NeVarKi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google AdSense'deki Bandan Bahsediyorsan, Google Search'ı Etkileyecegini Sanmıyorum...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5