İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense İpuçları: Anasayfadaki Adsense Reklamlarınızdan Daha Çok Kazanın

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Adsense İpuçları: Anasayfadaki Adsense Reklamlarınızdan Daha Çok Kazanın!

adsense.jpg

Webmasterlerın sürekli arayış içinde olduğu konuların başında sitelerimizden elde ettiğimiz gelirimizi maksimum seviyeye çıkarmak yer almaktadır.

Daha fazla gelir etmek için yapılması gerek en önemli işlemlerden biride ziyaretçilerin sitemizde geçirdiği süreyi ve gezdikleri sayfa sayısını maksimum seviyeye çıkarmaktır.

Anasayfada 3 adet reklam birimi kullanan sitelerde ziyaretçilerin hemen çıkma oranı (ilk 30sn'de siteyi terkeden ziyaretçiler) %60-80 arasında iken, 1 adet reklam birimi kullanan sitelerde bu oran %50 değerinin altında seyretmektedir.

Bu yüzden anasayfada 1 reklam birimi, ve konu içinde 2 adet reklam birimi webmasterlar tarafından en çok tercih edilen reklam yerleşimi olmaktadır.

Adsense hakkında hemen herkesin bildiği bir gerçek ise, en üstte çıkan reklamların daha çok kazandırdığıdır. Tık başına en çok ödeme yapan adwors yayıncılarının reklamları en üstte yer almaktadır. Biz anasayfamızda sadece bir adet reklam birimi kullandığımız için, bu kuraldan faydalanamıyoruz. Bu yüzden de çöp sitelerinde en üstte çıkması ve bize 0.01$ gibi komik rakamlar kazandırarak, aslında kazançtan çok bizi zarara sokması muhtemeldir.

Şimdi gelelim yazımızın esas can alıcı sorusuna; "Ziyaretçilerimizi rahatsız etmeden gelirimizi nasıl arttırabiliriz?"

Bu sorunun yanıtı birçok webmaster tarafından kullanılmayan (veya bilinmeyen), sadece anasayfada reklam gösterilmesini sağlayan kodlamada gizlidir. Aşağıdaki kodları sitelerinizin index.php dosyasında uygun yere (footer dosyasına eklenmesi daha hedefe uygun olacaktır) eklerseniz, bu reklam birimi sadece anasayfada gözükecektir. Bu sayede altlara ekleyeceğimiz bu yeni kodda daha az kazandıran reklamlar gözükecekken, üstte çıkan ve tıklanma potansiyeli çok daha yüksek olan reklamlarımızdan tık başına gelirimizi arttırmış olacağız. Reklam birimini altlara yerleştireceğimiz içinde ziyaretçilerimizin göz zevkine zarar vermemiş olacağız.

Bu kodu eklemeniz için en uygun yer footer dosyası diyebiliriz. Sitemizde sayfa numaralarının olduğu kısmın hemen altına eklenecek 728*90 boyutlarında bir reklam birimine, sitemizdeki sayfa numaralarına tıklayacak ziyaretçilerin isteyerek ve istemeyerek tıklama ihtimalleri bulunacaktır. Ve bu sayede yeni eklediğimiz reklam birimimiz sadece yukarıdaki reklam biriminde daha çok kazanıran reklamların çıkmasını sağlamayacak, aynı zamanda kendiside başlı başına bir ek gelir sağlayacaktır. (Ziyaretçileriniz sayfa değiştirirken kaza ile tıkladığı adsense reklamlarını hemen kapatacağı için bu bir bann sebebi olabilir. Adsense için önemli kriterlerden biride sitenizde tıklanan reklamlarda geçirilen süredir)

Konu içlerinde ise en çok verim alabileceğiniz, yazı başına iki adet veya bir adet yazının başına ve bir adette sonda olmak üzere yayınladığınız reklam birimlerinizde hiçbir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan, anasayfadaki reklamlarınızdan daha çok kazanmış olacaksınız.

İndex sayfasına sitedeki kodu eklemelisiniz:

<?php if(is_home() && $post==$posts[0] && !is_paged()) { ?>
Yazı ya da reklam kodu buraya
<?php } ?>

Aynı kodu eğer isterseniz "home" yazısı yerine "category" yazarak (sizin sitenizde farklı olabilir), sadece anasayfada değil, kategorilerde de gözükmesini sağlayabilirsiniz. Anasayfa kadar kategorilerde de ziyaretçiler daha eski yazılara ulaşmak için sitelerimizde alt tarafta bulunan sayfa numaralarına tıklamaktadırlar. Bu sayede yeni reklam birimimizide görmelerini sağlamış oluruz kategori sayfalarımızda da.

Yazar: Daniel1336

(Lütfen alıntılarınızda İyinet forumunu veya en azından yazar kullanıcı adını kaynak gösteriniz)

cmetin_88

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Paylaşım İçin Teşekkür Ederim + rep

Edit:Hocam kusura bakmayın rep veremiyorum
rep borcum bolsun :)

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Paylaşım İçin Teşekkür Ederim + rep

Edit:Hocam kusura bakmayın rep veremiyorum
rep borcum bolsun :)

Önemli değil üstadım, okumanız ve beğenmeniz yeterli.

Sitemde yaklaşık bir aydır denediğim ve tık başı gelirlerde önemli artış gördüğüm için paylaşmak istedim forumdaki dostlarımla. (Yalnız biraz fazla uzun yazmışım, okumadan çııyor çoğu kişi sanırım :) )

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Bu sayede altlara ekleyeceğimiz bu yeni kodda daha az kazandıran reklamlar gözükecekken, üstte çıkan ve tıklanma potansiyeli çok daha yüksek olan reklamlarımızdan tık başına gelirimizi arttırmış olacağız.

Nasıl yani sitenin alt tarafında az kazandıran reklamlar varken üst tarafında çok kazandıran reklamlar mı çıkıyor verdiğiniz kod sayesinde?
Makale için sağol +rep verdim...

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Nasıl yani sitenin alt tarafında az kazandıran reklamlar varken üst tarafında çok kazandıran reklamlar mı çıkıyor verdiğiniz kod sayesinde?
Makale için sağol +rep verdim...

Şöyle Özetliyeyim Üstadım Makaleyi.

Sitelerimizdeki reklamlarımızdan üstte olanlar tık başı daha fazla ödeme yapanlardır.

Adwors reklamverenleri arasında en çok tık başı ücret verenin reklamı en üstte çıkar.

Bu yüzden, eğer anasayfada 1 adet, site içinde 2 adet reklam birimi kullanıyorsanız. (En çok kullanılan yerleşimdir) Bu kod ile anasayfanızda footera 2. bir kod ekliyorsunuz ve anasayfadaki reklamlarınızda en üstte olanda tık başı daha fazla kazandıran (başka bir deyişle açık arttırmayı kazanan reklamlar) çıkacaktır. Bu yüzden sizin anasayfada üst tarafta kullandığınız reklam günde 10 tıka 0.7$ kazandırıyorsa örneğin, bu şekilde aynı reklam birimi ile 10 tıka 1$ veya daha fazla kazanma şansınız artacak. (Rakamlar farazidir.)

İşin güzel yanı, yazı içine girdiğinizde sitenizde bozulma olmayacak.

Normalde 4 reklam birimi koyarsanız, bu birimlerden 1 tanesi boş gözükür sitenizde. (Google 3 tane reklama izin verdiğinden).

Bu kod ile anasayfaya 2. bir reklam eklerseniz hem üstte daha çok kazandıran reklamlar çıkmasını sağlayacak hemde yazı içine girildiğinde çirkin bir görüntü oluşturacak bozukluklar olmayacak.

cilginsolist

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Enteresan bir paylasim denemek lazim yalniz anasayfada genellikle dediginiz gibi 728x90 ebatlarindaki reklam kullanliyor 1 tane.Yalniz benimde arastirmalarima göre bu reklam ebatina cok tik alinmiyor,en cok tik alan ve parayi getiren reklam 336x280.Bundan anasayfada 2 tane yan yana koyarak dedginiz kodu eklesek nasil bir sonuc elde edileblir acaba?

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
300*250 yan yana ekledim konu içine, tıklanma oranı %1.20 civarında, daha önce %60 oluyordu maksimum. Temam pek uygun değil sanırım adsenseye, o yüzden yeni halide çok iyi değil ama kademeli olarak arttırıyorum to yu, sakata gelmiyelim :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5