İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

adsense kuralları ve sistemini sorgulamak lazım..

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Herzaman biliriz flash oyun sitesine adsense koyamayız diye.Bunun gibi yargıların oluşmasına forumdaki korku ve şüphe dolu yazıların sebep olduğunuda birçoğumuz belki varkına varmıştır.

topgames.ws şu sitede adsense kullanılıyor ve sahibi dp forumda 5000 tıklamaya 87 dolar almaktan şikayet etmiş.

Google politika ve yasaklarını yeterince biliyormuyuz? yada Google Türkiye çokmu mükemmelliyetçide en ufak şey denetleyip bizlere baskı uyguluyor? yoksa bunun sebepleri piyasadaki spam kopya sitelerin Türkiyede aşırı fazlalılığımı?

Bana sorarsanız 3. sü buna sebeptir.Türkiyede bir oyun sitesi hit alıyor tıklamaya bu kadar veriyor diye bir haber çıksa aynı gün en az 20-30 oyun sitesinin yapımına başlanacağını biliyoruz.

Yani aslında kurallar esnek ama her ülkede değil bizim ülkemizde olmadığı gibi.Aşırılığı ve kalitesizliği önlemek için google ın bu 1-2 aylık geçmişi olup site yapıcam diyen tayfa yüzünden bizlere uyguladığı baskı ve bunların sonuçları olsa gerek.

Kısa bir zaman önce bir kural çıkmıştı ama nedense uygulanmadı.Minimum 6 aylık bir geçmişi olan siteyle başvurabilirsiniz diye bir kural gelmişti Türkiyeye.Bunun sebebide aslında bu sonuçlara örnek teşkil ediyor.Ama haliyle gelen başvuruların yoğun olması ve bu kurala dikkat edilmeden yapılması haliyle oyun sitesimi kes at Türkiyede kraloyun vs.. var başkasına gerek yok demesine sebep oluyor.Ama yukardaki yabancı sitede baktığımızda toplama oyunlarla bir site açmış ve şikayetde etse oturduğu yerden günlük 87 dolar gibi bir rakam kazanıyor.(Üstelik sitesinin adresini çekinmeden forumda yayınlıyor)

2 sene boyunca internette Türkiye'ye karşı yabancı firmaların uyguladığı baskılar ve kurallara bakarsak aslında sansürün sırf telekom tarafından uygulanmadığını görücez.

Bizlerin bu durumda yapması gereken Türk webmasterlığını tam anlamıyla destekleyen burası gibi forumlarda bu tarz durumlara karşı güçlü bir ses olması.

Sizlerin günlerce emek verip özgün bir site yapmanız sonucunda elde ettiğiniz aylık 10k bir site şuanda aylık 20-30 tl bir rakamdan reklam alabiliyor.Bunun sebebi ise aynı hitten spam ve kopya içerikte sitelerin çoğunluğu olmasıdır.İşte bu bağlamda yaşanan olaylar sıkılaşan filtre ve kurallar bizlerin kazancını, aynı zamanda maddi bir güç elde edip daha kaliteli projeler çıkarmamıza engel oluyor.

Bugün kaliteli bir site yapmak ciddi bir ciroya sahip şirket tarafından desteklenmeyi gerektiriyor.

Bu piyasada yıllarca emek verip çalışan gece gündüz ter döken gerçek webmasterların daha fazla ortada olması gerekmektedir.Bizlerinde içinde olduğu bu piyasada yazmak paylaşmak tepki koymak gibi hareketlerimiz sağlam bir geri dönüş elde edecektir(eskiden olduğu gibi).10bin kişilik bir salonda 8bin gerçek webmaster, biz bu piyasaya emek veren gerçek webmasterlarız diye ağır bir tutuma girmesi kalan 2bin kişinin daha çok ses çıkarmasına sebep oluyor.Bu bağlamdada herşey ona göre oluşuyor ve düzenleniyor.Eğer ki az kazanıyoruz veya artık kazanamıyoruz diyorsak piyasanın bu tarz olaylardan dolayı kural ve filtrelerle donatılmasından katılaştırılmasından dolayıdır.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Güzel özetlemişsin...

Yabancı ülkelerdeki interneti takip etmediğimden dolayı bu karşılaştırmanın ne kadar gerçekleri yansıttığı konusunda bilgi sahibi değilim ama bir gerçekte varki ülkemizde bu tarz sitelerin olması.

Peki bunun ( Spam site vs... ) önüne nasıl geçebiliriz ?

Bu noktadan sonra tartışılması gerekenler budur.

Bu tarz sitelerin hangi mantıkla, kimler tarafında, nasıl oluşturulduğunu az da olsa tahmin edebiliriz. Bu sitelerin önüne geçebilmek için bunlardan şikayetçi olmak bir çözüm değil, bu tarz siteleri yapanlara kardeşim sen ne yapıyorsun demek te olmaz. Herkes istediğini yapabilmekte özgürdür. Zaten bu şekilde davranarakta bir çözüm olmaz...

Ben şöyle düşünüyorum.
Bu sitelerin ömrü ne kadar olabilir ?
İşte bu tamamen bizlere bağlı.
Emin olun ki bizler (sizler) ne kadar kaliteli siteler oluşturur ve piyasaya sürersek internet kullanıcısı bir süre sonra gerektiği bilinçlenmeye zaten sahip olacaktır. Zamanla bu tarz projeler üst sıralarda ki yerini güçlendirecek ve kazançları kendileri istemeselerde artacaktır.

Zaten yapacağınız sitelerin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız kaliteli işlere imza atmak zorunda olduğunuzu zamanla farkedeceksinizdir.

Yapacağınız işlerde farkınızı projelerinize yansıttığınızda başarısız olmayı imkansız gibi görüyorum...

Herşeyin zamanla gerçekleştiği de unutulmamalı...

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Para kazanma hırsı oldukça insanda, hata ve hile yapma olasılığı artıyor.Buna dayanarak, aslında google size diyorki, alın size sistem sadece kodları yerleştirin, orama tıkla burama tıkla demeyin, gereksiz sayfalara koymayın, içeriğinizi temiz tutun.. Ya adamlar daha napacak ? Ziyaretçiyi onlar yolluyor bize.. Reklam sistemini onlar sunup, onların ziyaretçilerinden para kazanmamızı sağlıyor.. Bizse işi hemen daha çoğa getirmek istiyoruz.
İşte bence olayın özeti budur.. Oysaki ne yaparsak kendimize yapıyoruz..Bununda farkında değiliz..

Aslında googleden para kazanmak o kadar kolayki.. Öncelikle çok site yargısından vazgeçip, 1-2 siteye yönlenmeli ve sadece onlar üzerine emek göstermeliyiz. İlk bilinmesi gerekende, bebek bile anne karnında 9 ayda gelişyor.. Site içinde aynı özeni verebilmeliyiz..

Gelelim yabancılık olayına.. Yabancılar da en sevdiğim şey, hileyi değilde gerçeği paylaşıyorlar.. Yani başarı yakalamış siteyi yapıyorlar ve gösteriyorlar.Oradaki insanların ilk bildiği şey, imitasyonla yürümez bu işler.. Yani A sitesi hit alıyor diye, iki günde onlarca A sitesini klonu çıkmıyor. aksine gelişiyor, farklılaşıyor ve ondan para kazanıyorlar..

raincu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
arkadaşlar bizim şartlarımızla onların şartları karşılaştırılmayacak kadar farklı, bir kere bizdeki genç nüfusla onlarda bulunan genç nüfus aynı değil, dolayısıyla bizde gençler yoğun olduğu için e bu gençlere iş olanağı sunulmadığı için ne yapsınlar bir şekilde para kazanmak gerek. Malum medya tarafından pompalanan kolay para kazanma hırsı para,kadın,silah üçgeninde yoğrulan gençlik tarafından özümsenip her sektörde farklı şekilde etkileşimler doğruyor. Yani olay sadece tek bir yönden değilde komplike bir şekilde irdelenmesi gerek kanımca. Ama herşeye rağmen işi kurallarına göre oynayan kişiler inançlarını yitirmedikçe bir şekilde su yolunu bulacaktır. herkese kolay gele...

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
arkadaşlar bizim şartlarımızla onların şartları karşılaştırılmayacak kadar farklı, bir kere bizdeki genç nüfusla onlarda bulunan genç nüfus aynı değil, dolayısıyla bizde gençler yoğun olduğu için e bu gençlere iş olanağı sunulmadığı için ne yapsınlar bir şekilde para kazanmak gerek. Malum medya tarafından pompalanan kolay para kazanma hırsı para,kadın,silah üçgeninde yoğrulan gençlik tarafından özümsenip her sektörde farklı şekilde etkileşimler doğruyor. Yani olay sadece tek bir yönden değilde komplike bir şekilde irdelenmesi gerek kanımca. Ama herşeye rağmen işi kurallarına göre oynayan kişiler inançlarını yitirmedikçe bir şekilde su yolunu bulacaktır. herkese kolay gele...

Bir bakıma haklısın ama ben kendimi ve tanıdığım 1-2 kişiyi düşününce bu piyasaya nasıl girdi ve neler yaptıyı düşününce bunun böyle olmadığını görüyorum.Dediğim gibi piyasanın bu kadar kirlenmesine sebep bizleriz.Nasılki Türkiye'de en çok hit alan siteler absürt siteler ise ve bunun sebebi Türkiye'deki internet kullanıcıların çoğunluğunun bunu seçmesinden kaynaklanıyosa aynı bu piyasadada biz ve bizim gibi gerçek webmasterların(kodlama bilen, emek vererek site yapmaya çalışan, proje çıkarmaya çalışan kişilerin..) piyasayı son 2 senedir ciddi anlamda boş bırakması.

Boş bırakmayada gelince benim ilk aklıma gelen forumlar geliyor.iyinete ben ilk başladığımda bir mp3 sitesi açmıştım.Server almıştım.Mp3 sitesi kodlamıştım kod kalıplarını toplayarak 1 haftada yayına geçirmiştim ve hiçbir şekilde spam vs.. yapmadan istek bölümündeki tüm istenilen parçaları değerlendirerek güncellemiştim ve sonuç olarak günlük 40k bir hit almıştım.Çünkü emek veriyordum.Aradığınız mp3 sitenizde yoksa istekde bulunun diye bir bölüm vardı orda hergün 100-200 istek geliyordu ve bunların %90 nını birşekilde bulup siteye ekliyordum buda bir emekti ve ilgi görüyordu sonuçta illegal bir dağıtımda olsa kaliteli bir içeriğe ve siteye sebep oluyordu.

Şimdi ise baktığımızda bu yeni piyasaya girmeyen genç kesimin aylık 40-50 dolar kazanmak için bu piyasayı ne kadar kirlettiğini izliyoruz.Biz yine öğrendiğimiz yetiştiğimiz gibi kaliteli siteler yapmaya çalışırız ama bu kişileride yönlendirmek gerekmektedir.Ben bu piyasaya girdikten 2 sene sonra para kazanma düşüncelerine geçtiysem(bunuda iyinetle tanışarak yaptıysam) burda ne gördüysem ona göre iş yapmak istemişimki yukarda bahsettiğim işle uğraşmışım.Sizce 3 aylık bir geçmişi olup bu piyasaya giren iyinetlemi tanışıyor son 2 senedir? hayır.E sonuç olarakta piyasa kirleniyor.Bunların sonucundada bizim kazanç kapılarımız kapanıyor önyargılar ve baskılar oluşuyor.Google adsense yeni kurallar baskılar getiriyor önüne geçmek için.Googleda listelenmeler katılaşıyor sandbox diye birşey ortaya çıkıyor.Bununla birliktede oyun sitesine flash koyulmaz ön yargısı yanlış bilgisiz kişilerin meydanda olmasından dolayı engelleniyor.İşte tüm sıkıntıların piyasadaki bilgi kirliliğininde başlangıcı burası oluyor.Sonuç olarakda iş yapamaz bir piyasa oluyor.Hepimiz bu bilgilerden etkileniyoruz ve yapacağımız bir proje için isteksiz hale gelmeye başlıyoruz.

Sonuçta bizim yapacağımız ciddi anlamda bir proje itibar göremiyor.Bugün bir oyun sitesi açmak için html kodu bilmek vs.. bilmek gerekmiyor.Bunun devamındada birçok kopya içerik ortaya çıkıyor.Sonra siz ne kadar kaliteli toplama flash oyun sitesi yapsanızda adsense sitenize reklam koydurtmuyor, arama motorunda listelenmiyorsunuz.

Tüm sebeplerden ötürü ön yargıları tartışıp kesin sonuca ulaşmadan bırakmamalıyız.Bunuda burda yapmalıyız.Yapmalıyızki biz yani gerçek webmasterlar yönlendirsin bu piyasayı 2-3 aylık bilgi körelmesine uğramış webmasterlar değil.Eğer bunu tekrar 2 sene öncesinde olduğu gibi tekrar elde etme şansımız olursa inanın raincu oyun sitesi açar kazanır osahin magazin haberleri sitesi açar kazanır ben teknoloji haberleri sitesi açarım kazanırım.Çünkü bizlerin yapacağı iş emek verilerek botla hazır dblerle yapılmadığı için değer kazanıp emeğimizi kazanıcaz.

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
benim sitelerin istatistiğine göre :) 5 bin tık için 500 bin tekil lazım 100 de 1 için. 500 bin kişi ilede 87 dolar kazanırsa doğru diyor. Türk siteside 10k ile 30tl kazanıyosa 500k ile 1500tl kazanır. Adamda diyodur keşke Türk olsam :D yanlış okumadıysam sonuç aşağıdaki gibi olmalı.

500k tekil hit 87$ YABANCI ÜLKE
10k tekil hit 30TL TÜRKİYE

adaletsizlik nerde ben onu anlamadım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5