İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Adsense neden banlar?

Turgut

0
Yasakli Uye
Reaction score
6
Forumlarda bir çok kişinin adsense’den banlandığına dair konu açtığını görüyorum. Bu banlamalar anlaması çok basit ancak uygulaması zor olan reklamverene potansiyel müşteri göndermemekten kaynaklanıyor.

Potansiyel müşteri gönderebilmek için site içeriği ile reklamlar uyumlu olması gerekiyor. Eğer içerikle uyumlu reklamlar çıkmıyor ise banlanırsınız. Peki hangi sitelerde içerikle uyumlu reklamlar çıkmaz?

Öncelikle şunu bilmeliyiz her konu hakkında google adwords’e reklam verilmiyor. Bu sebeple bir site açıyorsak o konu hakkında reklam veriliyormu, verilmiyormu bilmeliyiz. Siteyi açarız, konuları ekleriz sonra reklam yerleştirdiğimizde alakasız reklamlar çıktığını görürüz. Böyle bir sitede reklamlara tıklama oranı düşük olur ve birgün sitenin geçersiz tıklama potansiyeli oluşturduğu için banlandığını söyleyen bir mail alırız.

Uyumsuz reklam çıkmasını sağlayan ikinci bir neden ise genel içerikli bir site kurmaktır. Bu tür bir sitede her konu ile alakalı içerik bulunacağı için alakasız reklamlar çıkma oranı yüksektir.

Banlanmamak için kendinizi reklamverenin yerine koymalısınız. Bu kimse siteme ürün yada hizmeti alacak kişiler gelsin diye para veriyor. Siz ona herhangi birini gönderirseniz o ürün yada hizmetini satamaz. Boşuna reklam vermiş olur. Banlanmasanız bile ( büyük ihtimalle banlanıyorsunuz ) bu para haram kazanılmış bir para olur.

Türkiyede reklamveren az olduğu için uyumlu reklamların çıkmasıda zordur.

Bu sebeple konuyu çok iyi seçmeliyiz. Örnek vermek gerekirse oyun hakkında

çok reklam veriliyor gönül rahatlığı ile bir oyun sitesi açabilirsiniz ancak oyun siteleri bolca olduğu için siteye ziyaretçi getirmek eskiye nazaran zorlaştı. Eğer uyumlu reklamlar çıkan bir siteniz var ise ziyaretçiyi kandırarak tıklama almaya çalışmamalısınız. Ziyaretçi reklamlara tıkladığının farkında olmalıdır. Google böyle istemeseydi zaten reklamların başına google reklamları diye yazmaz , gideceği site adresinide reklamlara koymazdı.

Uyumlu reklamların çıkması %90 , Ziyaretçinin reklamlara tıkladığının farkında olmasıda % 10 gibi bir önem taşıdığını kabaca söyleyebiliriz.

Uyumlu reklamlar çıkıyor, bir kandırmaca yok ama reklamlara tıklama zorunluluğu getirmişseniz gene banlanırsınız. Örneğin videonun açılması için reklamlara bir kere tıklayın gibi…

Bu şartlara uygun bir site kolay kolay banlanmaz. Google haklıyı ve haksızı ayırabilecek derecede bilgiye sahip. Sizler kurallara uyduğunuz sürece içiniz rahat olsun. Herkesin kazanması ve kazandırması dileği ile.

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
Alakasız reklam çıktığı için bannlanıldığını ilk defa duydum :S

Turgut

0
Yasakli Uye
Reaction score
6
Geçersiz tıklama potansiyeli dedikleri zaman akla birileri tarafından defalarca reklama tıklama düşüncesi geliyor. Çoğunun bildiği aksine geçersiz tıklama potansiyeli oluşturma nedeni alakasız reklamların çıkmasıdır. Belki defalarca tıklama nedeninden dolayıda banlanma oluyor ama nedeni geçersiz tıklama potansiyeli riski oluşturma olan sitelerin %80,90'ı alakasız reklamların çıkmasından dolayı banlanıyor.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
MFA sitelerin banlandığını sık duyar oldum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

cilginsolist

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Bende sunu sorarim o zaman her site acan adsense icinmi site acar?Öyle sacma sey olurmu adi üstünde reklamverenler diyorsunuz bu site sahibinin sucumu uygun reklam vermiyorlarsa.Ben onu bunu bilmem sunu anladim türkce icerikli siteleri artik adsense sevmiyor hile ile dünyanin parasini götürenler var bunlari herkes biliyor ama is tesadüflere kaliyor.Ben video önüne adsense reklamlari koyan,siteye destek icin sponsor reklamlarina tiklayin diye yazan bir cok site gördüm ve hala bu sitelerde reklamlar yayinlaniyor.
Eger dediginiz gibi olsa adsenseya basvuru yaptiginizda adsense siteyi inceleyipte hesabi aciyor,site uygun degilse onaylamiyor öyle degilmi?
Onay aldiktan sonra reklamlari alip siteye koyuyorsun neymis uygun reklam cikmadigi icin hesap kapatilmis ben buna katilmiyorum..

Turgut

0
Yasakli Uye
Reaction score
6
MFA sitelerin banlandığını sık duyar oldum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Organik ziyaretçi ve uyumlu reklamlar olduğu sürece bir problem yaşanacağını zannetmiyorum. Zaten ileride böyle basit sitelere ziyaretçi çekmenin çok zorlaşacağını tahmin ediyorum.
Adsense'den kazanmak için bile adsense için hazırlanmamış ilk amacı hizmet olan siteler kadar vizyon sahibi siteler kurulmak zorunda kalınacağı fikrindeyim. Kendime ve herkese tavsiyem sadece arama motorlarına bağımlı olmayan, bir girenin bir daha girmek isteyeceği siteler üzerine yoğunlaşmamız gerektiğidir.

retrospektif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Eger dediginiz gibi olsa adsenseya basvuru yaptiginizda adsense siteyi inceleyipte hesabi aciyor,site uygun degilse onaylamiyor öyle degilmi?
Onay aldiktan sonra reklamlari alip siteye koyuyorsun neymis uygun reklam cikmadigi icin hesap kapatilmis ben buna katilmiyorum..

Bu açıklamayı destekliyorum.

Turgut

0
Yasakli Uye
Reaction score
6

Banlanmış çoğu sitelerin ingilizce versiyonlarının banlanmadığını görebilirsiniz.
İngilizce sitelere kıyak geçtiğini düşünebilirsiniz. Ancak durum öyle değil.
Türkçe reklamvereni olmayan bir çok konuda google adwords'e ingilizce reklam veriliyor.
Yani türkçe aynı konulu sitede uyumlu reklamlar çıkmazken, ingilizce aynı konulu sitede uyumlu reklamlar çıkabiliyor. Böyle bir ihtimalde var. Tabiki tamamen adsense firması değil ama içerden birilerinin kendi çıkarları için kuralları istedikleri zaman uyguluyor olması ihtimalide var.

mekansız1

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
iki tane aynı içerikli sitem var arama oranları yüksek içeriğe sahip birisinde içerikle alakalı reklamlar çıkıyor ama ne hikmetse diğerinde çıkmıyor

adsense içeriğe bu kadar takılıyorsa yani sizin dediğiniz gibi

sitelerde içerikle alakalı olmayan reklamlar neden çıkıyor? (sadece kendi sitelerim için demiyorum genel olarak bu vardır)

Ekleme:
Kesinlikle :harika:

bunu yapabilmeniz içinde yine arama motoruna bağlısınız :)

mekansız1

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
yazdığımı iyi okumamışsınız yada anlayamamışsınız bilemiyorum

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
sitelerde içerikle alakalı olmayan reklamlar neden çıkıyor? (sadece kendi sitelerim için demiyorum genel olarak bu vardır) diyorsun ben de diyorum bunun bir nedeni reklamverenlerin yetersiz olmasıdır. burda karışık bir durum mu var? sadece bu değil tabii.

bunu yapabilmeniz içinde yine arama motoruna bağlısınız :)

Her zaman değil.

mekansız1

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
buda demek oluyorki içerikle alakasız reklam yayınlanmasının banlamayla bir alakası yok

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Arkadaş dolaylı yoldan bir etkisinin olduğunu anlatmaya çalışmış sanırım. Verimsiz hesapların banlandığını son zamanlarda çok okuyorum. Bu konuda kesin bir şey söyleyemem gerçi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5