ADSL internet ile Fiber internet arasındaki farklar nelerdir?

ADM_iyi

0
Onaylı Üye
Katılım
26 Şubat 2003
Mesajlar
122
Reaction score
39
ADSL, VDSL ve Fiber arasındaki farklar nelerdir? Öncelikle ifadelerin ne anlama geldiğini açıklayalım.

ADSL Nedir ?: Asimetrik Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı hattıdır. İletişim bakır kablolar aracılığıyla sağlanmaktadır.Hızı kablonun kalitesiyle doğru orantılıdır.Ping yani servis sağlayıcısı ile iletişimi çok performanslı değildir. Bazen veri gidiş-dönüşleri uzun süreler alabilir. Ayrıca manyetik alandan etkilenebilir. ADSL bağlantıyı destekleyen modemlerde çalışır. ADSL genellikle merkez ofisten 4 kilometreden uzakta olmayan mesafelere dağıtılabilir

VDSL-HiperNet Nedir ? : VDSL , ADSL 'le benzerlik gösterse de daha performanslıdır. VDSL'de her sokak , mahalle başında olan bağlantı noktalarını veri sağlayıcı olarak düşünebilirsiniz. İletişim yine bakır kablolarla gerçekleşir. Hızlı gerçekleştiği için yanıt süresi yani ping olarak daha iyi performans sağlarsınız.

Fiber Nedir ? : Fiber aralarından en hızlı ve performanslı olanıdır. Bu bağlantıda kablo direkt evinizin önüne kadar gelir. Fiber bağlantıda veri iletimi elektrikle değil ışık hızıyladır. Gecikme olarak en performanslı alt yapı Fiber'dir. Sinyallerde kayıp çok azken iletişim kuvvetli olduğu için ping performansı da yüksektir.

Tablo olarak ifade etmek gerekirse ;
adsl-fiber.jpg

Türkiye'de çoğu yerde Fiber alt yapısı bulunmamaktadır. Yıllar geçtikçe yayılmasını ve sizlerin daha iyi bir internet keyfi sürmesini diliyoruz.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst