İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ajans açmayı planlıyorum ne nedir ? ne değildir?

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
Merhaba arkadaşlar,

şuan proje kararı aldık ve 2 arkadaş şehire hitap edecek şekilde ajans açmaya karar verdik,
şimdi benim fizibilite döneminde kaba taslak olarak merak ettiğim şeyler var sonrasında tabi ki detaylı olarak girişimim olacak ama tam olarak nerelerden başlamalıyım ve bu başlangıç sürecinde önceliği neye vermeliyim bu konuda sizlerin de tavsiyesini almak istiyorum.

ajanstaki hizmetler şu şekilde olacak, kurumsal kimlik (kartvizit, broşür vs..), web tasarım ve reklam danışmanlığı

şimdi herşeyi sıfırdan ele aldığımızda ofis tutmaktan iç dizayn ve muhasebeye kadar nedir ne değildir tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum..

şimdiden teşekkürler.

akdenizinternet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
slmlar eğer yaşadığınız şehir istanbulsa ve web tasarım,yazılım konusunda tecrubeli iseniz, yaşınızda kuçuk değilse size bir önerim olacaktır. cevabınız bekliyorum.
iyi çalışmalar..

akdenizinternet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
slmlar kusura bakmayın detaylı olarak bakmadım hesabınıza. bende akdeniz internet in sahibiyim. 35 yaşındayım. uzun yıllardır sektördeyim. bilgisayar mühendisiyim.
bu soruları sormamın sebebi ilgilenebileceğiniz bir önerim içindir. ajans yada başka bir firma kurmak kolaydır. sorun çok müşteri bularak geniş bir portföy oluşturmanız ve sisteminizin nasıl işlediğidir.bunları yapmak zaman alır ve ancak bu zamandan sonra şirket kendini döndermeye başlar. önerime gelince
GELİŞTİRMİŞ OLDUĞUMUZ KAMU KURULUŞLARI İLE İLGİLİ YAZILIMLARIMIZI BİR ÇOK KAMU KURULUŞUNA SATTIK VE ARTIK TAMAMI İLE KAMU KURULUŞLARI İLE ÇALIŞMAYA BAŞLADIK (hastane ve belediyler ) VE ÖZEL FİRMALARIN İŞLERİNİ YAPMAMAYA KARAR VERDİK. BU BAĞLAMDA ELİMİZDE BULUNAN TÜM ŞİRKETLERİN HOSTİNG HİZMETLERİNİ VE ÜRÜNLERİ DEVRETMEYE KARAR VERDİK.bunuda güvenilir işi bilen vizyon sahibi ve asla müşterileri yarı yolda bırakmayacak birilerine vermek istiyoruz. müşterilimizin bir çoğu sektöründe önde gelen firmalara ve gene bir kısmıda çok samimi dostlarımızın akrabalarımın şirketleridir.
diğer ayrıntılara ise ;
ürünler komple çalışmalardır. Sadece bi kaç değişiklikle satışı gerçekleştirilebilir durumdadır. Yazılımların toplam piyasa değeri 65.000 tl civarındadır. Bir daha extra çalışma yapmanıza gerek yoktur. Sadece paketleri satarak ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Gelelim hosting gelirlerine ; senelik toplam 12.000 TL HOSTİNG GELİRİ VARDIR. BU SİTELERİN BARINDIRMASI SERVER MALİYETİ İSE YILLIK 2400 TL DİR. AYRICA BU SİTELERİN ALAN ADLARI VARDIR BURDANDA DİLERSENİZ GELİR ELDE EDEBİLİRSİNİZ.
nasıl çalıştığımızı ve diğer şartların ne olduğunu size anlatayım.
www.webtasarimweb.com adresine gidin fiyatlar ve ürünler bölümünde sektörel olarak ürünleri görebilirsiniz.bu alanda hem urun fiyatlarını hemde urunleri inceleyebilirsiniz.ürünlerin piyasa fiyatı 65.000 tl civarıdır. bu en alt taban fiyatıdır. burdaki çalışmaların hiç biri template değildir. hepsi dinamiktir. sizinde bildiğiniz gibi tasarım ve yazılım yapmak zor bir iştir. Müşteriye tasarımı beğendirmeye çalılşırsınız beğenmedi bir daha sonra diğer ayrıntılar derken 1 ayı bulmuş olur bir çalışma. bizim burdaki çalışma şeklimiz müşteri o bölümdeki tasarımlardan ve firma yapısına uygun olan ürünlerden birini seçerek (ki burda renk yada birkaç değişiklik isteyebiliyor ) ürünü hemen müşteriye aynı gün teslim etmek ve tahsilatı yapmaktır. bu sayede zahmetsiz bir biçimde işimizi tamamlamış oluyoruz.müşteride ürünlere bakarak kendi bütçesine uygun ürünü alıncada göreceli olan yazılım fiyatlandırma sorunuda ortadan kalkıyor.ayrıca burda bulunan ürün haricindede diğer ürünlerimizde mevcuttur. bu günlerde trend olan ürün yeni ttk için yaptığımız webdefteri üründür.web sitesi olan şirketlerede bu sayede ürün satmış oluyoruz.bunla ilgili bilgiyide sitenin içerisinide bulabilirsiniz.
tüm ürünler bize aittir.windows 2003 win master xeon 5500 sunucumuz vardır.sunucu web sahibi data centerdadır. sunucu kiralıktır ve aylık ödemesi 200 tl dir. butun barındırmalar bu sunucuda gerçekleşmektedir.ayrı ayrı hosting paketleri alıp kullanmıyoruz.
öncelikle alan adlarını sıralayım hangi tescil firmasında ne kadar alan adımız var sonra ise hostingi yazıcam .
natro toplam 47 domain var bunların 8 bize ait
nic.tr toplam 20 domain
İSİM TESCİL.COM toplam 36 domain 7 siz bize ait
serverde toplam 221 kayıtlı hosting alanı vardır.
bunlardan 60 yakını bize ait ve risk içeren müşterilerdir. yani şirket olmayan yenileme yapmayabilecek olan kategori.
geriye 161 kayıtlı sadık firma var.bu firmalardan bir çoğu alanında buyuk firmalardır. bu 161 domainden 32 si sadece bir şirkete aittir. tek ürünlük satış siteleri vardır. bu firmadan ödemeleri aylık olarak alırız. ayda 70 tl ücret öderler.
ürünlerin tamamını tüm kodları ile beraber alacaksınız herhangi bir kapalı kod asla olmayacak.
ürünlerden sadece emlak paketi 1 ve e-ticaret paketi 1 bize ait çalışmalar değildir.diğer hepsi bize ait çalışmalardır.o ürünleri hazır script olarak satın aldık. bunlar haricinde bu görüşmenin yüz yüze olmasında fayda vardır. firmaları urunleri inceleyebilirsiniz hatta tel bile açabilirsiniz butun firmalara tek tek . açmanızda isterim açıkcası bir çoğu çok samimi olduğum insanlardır. zaten kısmet olur anlaşırsak hiç bir müşteriyi mağdur etmemeniz için yapacağımız devir sözleşmesinde bunlarıda yazıcaz. bugüne kadar dürüst çalışmadan taviz vermedim. Herşey gider onurunuz sizle kalır etik kurallar çok önemlidir.
size cebimi yazayım 0506 258 53 72 mail : [email protected]
ilgilenirsenizde diğer bir çok ayrıntıyıda birebir konuşarak anlatırım . hayırlısı olsun iyi çalışmalar diliyorum

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
slmlar kusura bakmayın detaylı olarak bakmadım hesabınıza. bende akdeniz internet in sahibiyim. 35 yaşındayım. uzun yıllardır sektördeyim. bilgisayar mühendisiyim.
bu soruları sormamın sebebi ilgilenebileceğiniz bir önerim içindir. ajans yada başka bir firma kurmak kolaydır. sorun çok müşteri bularak geniş bir portföy oluşturmanız ve sisteminizin nasıl işlediğidir.bunları yapmak zaman alır ve ancak bu zamandan sonra şirket kendini döndermeye başlar. önerime gelince
GELİŞTİRMİŞ OLDUĞUMUZ KAMU KURULUŞLARI İLE İLGİLİ YAZILIMLARIMIZI BİR ÇOK KAMU KURULUŞUNA SATTIK VE ARTIK TAMAMI İLE KAMU KURULUŞLARI İLE ÇALIŞMAYA BAŞLADIK (hastane ve belediyler ) VE ÖZEL FİRMALARIN İŞLERİNİ YAPMAMAYA KARAR VERDİK. BU BAĞLAMDA ELİMİZDE BULUNAN TÜM ŞİRKETLERİN HOSTİNG HİZMETLERİNİ VE ÜRÜNLERİ DEVRETMEYE KARAR VERDİK.bunuda güvenilir işi bilen vizyon sahibi ve asla müşterileri yarı yolda bırakmayacak birilerine vermek istiyoruz. müşterilimizin bir çoğu sektöründe önde gelen firmalara ve gene bir kısmıda çok samimi dostlarımızın akrabalarımın şirketleridir.
diğer ayrıntılara ise ;
ürünler komple çalışmalardır. Sadece bi kaç değişiklikle satışı gerçekleştirilebilir durumdadır. Yazılımların toplam piyasa değeri 65.000 tl civarındadır. Bir daha extra çalışma yapmanıza gerek yoktur. Sadece paketleri satarak ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Gelelim hosting gelirlerine ; senelik toplam 12.000 TL HOSTİNG GELİRİ VARDIR. BU SİTELERİN BARINDIRMASI SERVER MALİYETİ İSE YILLIK 2400 TL DİR. AYRICA BU SİTELERİN ALAN ADLARI VARDIR BURDANDA DİLERSENİZ GELİR ELDE EDEBİLİRSİNİZ.
nasıl çalıştığımızı ve diğer şartların ne olduğunu size anlatayım.
www.webtasarimweb.com adresine gidin fiyatlar ve ürünler bölümünde sektörel olarak ürünleri görebilirsiniz.bu alanda hem urun fiyatlarını hemde urunleri inceleyebilirsiniz.ürünlerin piyasa fiyatı 65.000 tl civarıdır. bu en alt taban fiyatıdır. burdaki çalışmaların hiç biri template değildir. hepsi dinamiktir. sizinde bildiğiniz gibi tasarım ve yazılım yapmak zor bir iştir. Müşteriye tasarımı beğendirmeye çalılşırsınız beğenmedi bir daha sonra diğer ayrıntılar derken 1 ayı bulmuş olur bir çalışma. bizim burdaki çalışma şeklimiz müşteri o bölümdeki tasarımlardan ve firma yapısına uygun olan ürünlerden birini seçerek (ki burda renk yada birkaç değişiklik isteyebiliyor ) ürünü hemen müşteriye aynı gün teslim etmek ve tahsilatı yapmaktır. bu sayede zahmetsiz bir biçimde işimizi tamamlamış oluyoruz.müşteride ürünlere bakarak kendi bütçesine uygun ürünü alıncada göreceli olan yazılım fiyatlandırma sorunuda ortadan kalkıyor.ayrıca burda bulunan ürün haricindede diğer ürünlerimizde mevcuttur. bu günlerde trend olan ürün yeni ttk için yaptığımız webdefteri üründür.web sitesi olan şirketlerede bu sayede ürün satmış oluyoruz.bunla ilgili bilgiyide sitenin içerisinide bulabilirsiniz.
tüm ürünler bize aittir.windows 2003 win master xeon 5500 sunucumuz vardır.sunucu web sahibi data centerdadır. sunucu kiralıktır ve aylık ödemesi 200 tl dir. butun barındırmalar bu sunucuda gerçekleşmektedir.ayrı ayrı hosting paketleri alıp kullanmıyoruz.
öncelikle alan adlarını sıralayım hangi tescil firmasında ne kadar alan adımız var sonra ise hostingi yazıcam .
natro toplam 47 domain var bunların 8 bize ait
nic.tr toplam 20 domain
İSİM TESCİL.COM toplam 36 domain 7 siz bize ait
serverde toplam 221 kayıtlı hosting alanı vardır.
bunlardan 60 yakını bize ait ve risk içeren müşterilerdir. yani şirket olmayan yenileme yapmayabilecek olan kategori.
geriye 161 kayıtlı sadık firma var.bu firmalardan bir çoğu alanında buyuk firmalardır. bu 161 domainden 32 si sadece bir şirkete aittir. tek ürünlük satış siteleri vardır. bu firmadan ödemeleri aylık olarak alırız. ayda 70 tl ücret öderler.
ürünlerin tamamını tüm kodları ile beraber alacaksınız herhangi bir kapalı kod asla olmayacak.
ürünlerden sadece emlak paketi 1 ve e-ticaret paketi 1 bize ait çalışmalar değildir.diğer hepsi bize ait çalışmalardır.o ürünleri hazır script olarak satın aldık. bunlar haricinde bu görüşmenin yüz yüze olmasında fayda vardır. firmaları urunleri inceleyebilirsiniz hatta tel bile açabilirsiniz butun firmalara tek tek . açmanızda isterim açıkcası bir çoğu çok samimi olduğum insanlardır. zaten kısmet olur anlaşırsak hiç bir müşteriyi mağdur etmemeniz için yapacağımız devir sözleşmesinde bunlarıda yazıcaz. bugüne kadar dürüst çalışmadan taviz vermedim. Herşey gider onurunuz sizle kalır etik kurallar çok önemlidir.
size cebimi yazayım 0506 258 53 72 mail : [email protected]
ilgilenirsenizde diğer bir çok ayrıntıyıda birebir konuşarak anlatırım . hayırlısı olsun iyi çalışmalar diliyorum

anladığım kadarıyla siz devir yapmak istiyorsunuz ve ajansınızdaki faliyeletleri kısaca özetlemişsiniz emeğinize sağlık da ben sıfırdan kurup biryerlere gelmeyi hedefliyorum ayrıca şehir istanbul değil.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
İç dizaynın önemi yok zamanla yaparsınız. Fakat önemsiz dediksede bomboş odada masalar şeklinde de olmaz. Mağaza açar gibi dekora gerek yok demek istiyorum. Müşteri iç dizayna önem vermez. Onun için önemli olan fiyat, işin kalitesi ve zamanlamadır. Bunları karşılamadığınız takdirde villada italyan parke döşenmiş odalarda olsanızda işe yaramaz kapatır gidersiniz. Ofis olmaz. Daire kiralamalısınız. Müşteri ile çalışanlar önünde konuşmanız olmaz. Toplantı odanız, mutfağınız ve yönetici odalarınız olması gerekli. Ofis mantığıyla değersiz olur emlakçı gibi görünürsünüz. Muhasbe kısmınıda yakınlardaki bir mali müşavire danışmanız yeterli. Açılış için 300 TL civarı bir ücret, resmi evraklar ve noter için belirlenen belli harcamalar ve aylıkta 150 tl gibi muhasebeciye ayırmalısınız. Adınıza şahış kuruluşu açar, arkadaşınızıda noter evrakıyla kendinize ortak edersiniz. Ltd kurabilirsiniz ancak bunun aylık masrafı 1500TL ler civarında.

Kısaca bu. Mali bilgileri en güzel şekilde mali müşavirden alın.

bilo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hımm... anladım, siz birinin algoritmayı kurmasını istiyorsunuz... aklıma geldikçe sıralayım;

1- Elinize kağıt kalem alın (ekip olursanız daha iyi olur)
2- Firma ismini bulun
3- Firma konseptini belirleyin (tarzımız ne olacak, rengimiz ne olacak, hangi hedef kitleye hitap edeceğiz vb.)
4- Hedef kitle belirleme: Bu madde önemli, alt orta ve üst kitleye... bunlardan hangisine hitap edeceksiniz. Alt ve ortayı siz düşünün. Ben üst için örneklendireyim.
a- Prestij bir yerde daire (fiyat / performans göz önünde bulundurulmalı): Sadece marka bir semtten daire kiralamakla bitmez tabiki... İnsanların size ulaşabileceği bir uzaklıkta olması ve özellikle park sorunu olup olmaması çok önemlidir. Bunlar ileride size vakit ve nakit kaybı olarak geri döner.
b- Daire içi döşenecek (3 numaralı madde göz önünde bulundurularak)
c- Tanıtım1 : Hedef kitleniz için (üst belirlemiştik) Kurumsal kimlik oluşturulmuş ve bunlardan tanıtım materyalleriniz hazırlanmış olmalı. Bu tanıtım malzemelerinin ilk önce kendi yakın çevrenize dağılması lazım. (Posta ile veya tek tek elle veya vb.).Yakın çevrenize dedim çünkü ilk önce kendi çevreniz ile tanışmalısınız (alt mahalle üst mahalle vs.). Çünkü yakın çevredeki tanıtım sıfır maliyet getirir.
d- Tanıtım2 : Stratejinize bağlı olarak kamu kurumlarına ve/veya benzeri yerlere daha klas olan diğer tanıtım malzemeleriniz (katalog vs.) dağıtımı... Bu maliyet getirecektir.
e- Tanıtım3 : İnternet üzerinden tanıtım... bu bayağı dallı budaklı... spam mailler, google reklam, hedef kitlenizin yer aldığı sitelerde direk banner reklam vs.vs.vs.
5- Personel ihtiyacı : Tavsiyem kariyer net üzerindendir. Ama maliyet getirir. Yıllık en az 1500 Tl civarında... ama daha doğru eleman bulunur... ben ordan eleman bulmak üzerine ödüllü biriyim, o yüzden söyledim... Gazete vs. lerden bulursunuz, ama çok fazla vasıfsız gelecektir ilk başta... Yanlış anlaşılmasın, aşağılamadım, sadece bilezik sahibi olan insanlar genelde gazeteden iş aramazlar (sizin girmeyi düşündüğünüz sektör için konuşuyorum : ajans)
a- kalifiye personel : Bu sizin belirleyeceğiniz stratejiye göre değişir. Normalde çok elemanlada az elemanlada yürür.
b-
şimdilik bu kadar, daha sonra bir ara girdiğimde devamını yazarım
kal sağlıcakla.
.

Ingenious

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Güzel yorumlar gelmiş, en azından temel bir fikir edinmek için işe yarar mesajlar yazılmış...

bilo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tüh inanki yazdığıma üzüldüm... belki karşılık bekleyerek yazmadım ama, tutupta hiç bir yerde olmayan bir bilgiyi çıkıpta bana tüm çıplaklığı ile algoritmasını atsaydı, ben o kişiye "temel fikir edinmek" için dersem, büyük hakaret etmiş olurdum... Neyse, hata bizde diycem ama demiyorum... umarım anlayan birileri faydasını görür.
.

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,

şimdi herşeyi sıfırdan ele aldığımızda ofis tutmaktan iç dizayn ve muhasebeye kadar nedir ne değildir tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum..

şimdiden teşekkürler.
ajansı açarsanız mutlaka reklamcılar vakfı ve reklamcılar derneğine üye olun.
iki kurumda istanbulda istiklal caddesinde.
RD odakulede.
size yararı dokunur.
hemde RD'nin belirlediği fiyatlar üzerinde çalışabilirsiniz.
2009 fiyatlarına bakarsanız ne anlatmak istediğimi tam olarak anlayabilirsiniz.

Afiş poster, dönkart (P.O.P)
Tasarım 3.600.- TL
Her farklı boyut için uyarlama 400.- TL
Ajanda
Tasarım 7.100.- TL
Uygulama (sayfa) 50.- TL
Ajans seçimi için açılan konkur hazırlığı 8.600.- TL
Stratejik kavram oluşturma ve rapor hazırlama 5.100.- TL
Yaratıcı çalışma 5.100.- TL
Ambalaj, poşet
Tasarım (3 boyut) 5.600.- TL
Uygulama 1.900.- TL

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
İç dizaynın önemi yok zamanla yaparsınız. Fakat önemsiz dediksede bomboş odada masalar şeklinde de olmaz. Mağaza açar gibi dekora gerek yok demek istiyorum. Müşteri iç dizayna önem vermez. Onun için önemli olan fiyat, işin kalitesi ve zamanlamadır. Bunları karşılamadığınız takdirde villada italyan parke döşenmiş odalarda olsanızda işe yaramaz kapatır gidersiniz. Ofis olmaz. Daire kiralamalısınız. Müşteri ile çalışanlar önünde konuşmanız olmaz. Toplantı odanız, mutfağınız ve yönetici odalarınız olması gerekli. Ofis mantığıyla değersiz olur emlakçı gibi görünürsünüz. Muhasbe kısmınıda yakınlardaki bir mali müşavire danışmanız yeterli. Açılış için 300 TL civarı bir ücret, resmi evraklar ve noter için belirlenen belli harcamalar ve aylıkta 150 tl gibi muhasebeciye ayırmalısınız. Adınıza şahış kuruluşu açar, arkadaşınızıda noter evrakıyla kendinize ortak edersiniz. Ltd kurabilirsiniz ancak bunun aylık masrafı 1500TL ler civarında.

Kısaca bu. Mali bilgileri en güzel şekilde mali müşavirden alın.

kaba taslak olarak aslında bende bunları planladım fakat müşterilerin park sorunu gibi ofis kiralarken dikkat edilecek şeyler aklıma gelmemişti bunu da notlarıma yazdım, noter tanıtığım bir arkadaşım da var onunla da bu konuda oturup konuşurum, çok teşekkürler.

hımm... anladım, siz birinin algoritmayı kurmasını istiyorsunuz... aklıma geldikçe sıralayım;

1- Elinize kağıt kalem alın (ekip olursanız daha iyi olur)
2- Firma ismini bulun
3- Firma konseptini belirleyin (tarzımız ne olacak, rengimiz ne olacak, hangi hedef kitleye hitap edeceğiz vb.)
4- Hedef kitle belirleme: Bu madde önemli, alt orta ve üst kitleye... bunlardan hangisine hitap edeceksiniz. Alt ve ortayı siz düşünün. Ben üst için örneklendireyim.
a- Prestij bir yerde daire (fiyat / performans göz önünde bulundurulmalı): Sadece marka bir semtten daire kiralamakla bitmez tabiki... İnsanların size ulaşabileceği bir uzaklıkta olması ve özellikle park sorunu olup olmaması çok önemlidir. Bunlar ileride size vakit ve nakit kaybı olarak geri döner.
b- Daire içi döşenecek (3 numaralı madde göz önünde bulundurularak)
c- Tanıtım1 : Hedef kitleniz için (üst belirlemiştik) Kurumsal kimlik oluşturulmuş ve bunlardan tanıtım materyalleriniz hazırlanmış olmalı. Bu tanıtım malzemelerinin ilk önce kendi yakın çevrenize dağılması lazım. (Posta ile veya tek tek elle veya vb.).Yakın çevrenize dedim çünkü ilk önce kendi çevreniz ile tanışmalısınız (alt mahalle üst mahalle vs.). Çünkü yakın çevredeki tanıtım sıfır maliyet getirir.
d- Tanıtım2 : Stratejinize bağlı olarak kamu kurumlarına ve/veya benzeri yerlere daha klas olan diğer tanıtım malzemeleriniz (katalog vs.) dağıtımı... Bu maliyet getirecektir.
e- Tanıtım3 : İnternet üzerinden tanıtım... bu bayağı dallı budaklı... spam mailler, google reklam, hedef kitlenizin yer aldığı sitelerde direk banner reklam vs.vs.vs.
5- Personel ihtiyacı : Tavsiyem kariyer net üzerindendir. Ama maliyet getirir. Yıllık en az 1500 Tl civarında... ama daha doğru eleman bulunur... ben ordan eleman bulmak üzerine ödüllü biriyim, o yüzden söyledim... Gazete vs. lerden bulursunuz, ama çok fazla vasıfsız gelecektir ilk başta... Yanlış anlaşılmasın, aşağılamadım, sadece bilezik sahibi olan insanlar genelde gazeteden iş aramazlar (sizin girmeyi düşündüğünüz sektör için konuşuyorum : ajans)
a- kalifiye personel : Bu sizin belirleyeceğiniz stratejiye göre değişir. Normalde çok elemanlada az elemanlada yürür.
b-
şimdilik bu kadar, daha sonra bir ara girdiğimde devamını yazarım
kal sağlıcakla.
.

başlangıç aşamasında tabiki öncelikle yerel firmalar ve şirketlere yönelik çalışma yapıcaz, büyümeye gittiğimiz taktirde pano ve model gibi işlere de el atmayı düşünüyoruz ama bu uzun vadede olacak şeyler.
ofisi daire içine taşıma benimde aklımda olan birşey, dediğiniz gibi müşterilerle ilişkide farklı odalar bekleme, görüşme ve çalışma şeklinde çok önemli olacaktır.

internet tanıtımı konusunda zaten hali hazırda kitleye hitap eden bir sitem var, personel konusunda ise zaten ben yıllardır web ve grafik işleri yapıyorum belki başlangıç aşamasında asgari ücretle orta düzey işeleri bilen birisini çalıştırabilirim. ilginize çok çok teşekkür ediyorum.

ajansı açarsanız mutlaka reklamcılar vakfı ve reklamcılar derneğine üye olun.
iki kurumda istanbulda istiklal caddesinde.
RD odakulede.
size yararı dokunur.
hemde RD'nin belirlediği fiyatlar üzerinde çalışabilirsiniz.
2009 fiyatlarına bakarsanız ne anlatmak istediğimi tam olarak anlayabilirsiniz.

Afiş poster, dönkart (P.O.P)
Tasarım 3.600.- TL
Her farklı boyut için uyarlama 400.- TL
Ajanda
Tasarım 7.100.- TL
Uygulama (sayfa) 50.- TL
Ajans seçimi için açılan konkur hazırlığı 8.600.- TL
Stratejik kavram oluşturma ve rapor hazırlama 5.100.- TL
Yaratıcı çalışma 5.100.- TL
Ambalaj, poşet
Tasarım (3 boyut) 5.600.- TL
Uygulama 1.900.- TL

bahsettiğiniz reklamcılar vakfı ve reklamcılar derneğinin bize ne gibi artısı ve eksisi olur ayrıca sadece bu vakıflar istanbulda mı faliyet göstermektedir bu konuyu biraz daha açarsanız çok sevinirim, ilginize teşekkürler.

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
bahsettiğiniz reklamcılar vakfı ve reklamcılar derneğinin bize ne gibi artısı ve eksisi olur ayrıca sadece bu vakıflar istanbulda mı faliyet göstermektedir bu konuyu biraz daha açarsanız çok sevinirim, ilginize teşekkürler.
artısı olur eksisi olmaz.
reklamcılar derneğine üye olduğunuzda.
size yakın çevreden müşteri yönlendirebilirler.
ayrıca dernek üyesi ajanslarla iletişim içine girersiniz. bu ajanslar yoğun oldukları dönemlerde size işlerini yönlendirebilirler.
2 tane abim var istanbulda ikiside 10 yıldan fazladır reklam sektöründe art director'lük yapıyorlar.
masaüstü yayıncılık ve reklamcılık cidden zor iş ilgili bölümü bitirirsiniz,yıllarca grafik tasarımcı olarak çalışırsınız,sonra junior art director olursunuz
yıllarca devam eder ardından başarılı olursanız art director yani sanat yönetmenliğine ajansın en üst kademesine yükselirsiniz...
ekip çok önemli bir ajans için...ikiside güzel sanatlar mezunu ve yüksek lisanslarını tamamlamış durumdalar.
biri londrada middle saks üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı. ikiside derneğe üye.
herneyse...abimlerin reklamlarını yapmıyorum,ihtiyaçlarıda yok aslında. ikiside piyasanın en iyileri arasında.
burda sadece anlatmak istediğim prestijle alakalı bir durum. birazda alkol var.. artık uzattıysam kusura bakmayın..
birinin home office tarzı reklam ajansı var sinan çetinle falan bir dönem çalıştı.,polisan,tatilya,opet gibi firmaların işlerini yaptı.
hala opetle çalışıyor yanılmıyorsam..
kayınpederi bir ilden akp'den birinci sıra milletvekili olarak seçildi.
ankarada bir reklam ajansı açmayı düşünüyor.....
diğeride türkiyenin en iyi ajanslarından bir tanesinde art director.
bende istanbulda uzun süre türkiyenin en iyi reklam ajanslarından iki tanesiyle çalıştım.
şu an ankarada bir arkadaşımla yazılım şirketi işletiyoruz.
türkiyenin en büyük reklam ajanslarına bakarsanız"mccann-ericson, medina turgul,10.köy,cen ajans grey nail keçili,atcws "ali tarhan creative workshop" yetenek sizsinizden tanınıyor..,karamaustafa design,"sadık karamusftafa ve kızı ayşe karamustafa "yapıkredi ve yapı kredi kültür sanatın işlerini yapıyorlar,serdar erener, "sertap erenerin kardeşi" ünlü bir reklamcı" hepsi reklamcılar derneğine üyedirler.
reklamcılar derneğine üye olmak başlıbaşına yeterlidir.
yani üye olmanız size başlıbaşına bir ayrıcalık tanır.
ankarada ankara reklamcılar derneği var.
rd.org.tr ile bir alakası yok...

bu arada hatırlatmamda yarar var.
2012 yılı Derneğe giriş ödentisi 7.500 TL., yıllık üye ödentisi ise 2.850 TL.dir.
yani 10.000 TL + her yıl 2.850 TL'yi gözden çıkarmanız gerekir .)

bilo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
gerçekçi olun... adam daha yeni açıyor.. derneğe girmek için (2012 için söylüyorum) 7500 TL vermesi lazım, birde yıllık aidatı 3000 TL civarında... daha maça başlamadan kol gibi para dökmüş olacak... heee, birde öyle zart diye giremez, bir sürü istekleri var...
.

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
bu söylediğiniz vakıflar ve üyelikler başlangıç olarak bizi fazlasıyla kasar, ne olur örneğin ajansı açtığımızda alır yürür aylık sabit iyi bir kazanç sağlamaya başlarız o zaman neden olmasın.
bir de şu aklıma takıldı şimdi bu bahsettiğiniz yere üye olup o kadar para döktüğümüz zaman bana ayda belli sayıda müşteri gönderebileceklerinin garantisini veriyorlarmı? sonuç itibariyle bu insanlara para vereceğiz.!
kesinlikle acemice hareket etmek istemiyorum emeklemeden depar atmaya çalışmanın hiçbir mantığı yok.

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
bu söylediğiniz vakıflar ve üyelikler başlangıç olarak bizi fazlasıyla kasar, ne olur örneğin ajansı açtığımızda alır yürür aylık sabit iyi bir kazanç sağlamaya başlarız o zaman neden olmasın.
bir de şu aklıma takıldı şimdi bu bahsettiğiniz yere üye olup o kadar para döktüğümüz zaman bana ayda belli sayıda müşteri gönderebileceklerinin garantisini veriyorlarmı? sonuç itibariyle bu insanlara para vereceğiz.!
kesinlikle acemice hareket etmek istemiyorum emeklemeden depar atmaya çalışmanın hiçbir mantığı yok.
hayır herhangi bir garanti vermiyorlar.
yani müşteri göndereceklerine dairde bir garanti vermiyorlar.
maddi durumunuz el vermiyorsa yani üye olmanızın şuanlık bir anlamı yok..
ilerde durumunuz olunca üye olabilirsiniz, geri dönüşü olur.
yani sırf etiket için üye olunuyor aslında.
parmakla gösterilen ajansların arasında yer almak için bu tür dernek ve vakıflara üye olmak gerekiyor...
birde ajansın iç dekor,tasarım ,bilgisayar ve donanımlarını iyi seçin.
insanlar dış görünüşe çok önem verirler.
yaratıcılığınızı kullanarak ucuza çok iyi bir dekor çıkarabilirsiniz.
nişantaşı vali konağı caddesinde rana abi'nin more and more adlı bir ajansı var.
ufak bir ajans ama iyi işler yapıyor.
ajansa girdiğiniz zaman iç ofis duvarları delik ve yıkık ,karşı odalar görünüyor.
zemin camla kaplı camların altında yanıp sönen elektronik parçalar falan var,sanki o elektronik parçaların üzerine düşecekmişsiniz gibi hisediyorsunuz.
yürümekte zorluk çekiyorsunuz..
çok değişik bir tasarımı var ofisin.
sizde farklı bir çizgi yakalayın işte...
ofis dekorunuz ofise görüşmeye gelen insanlara ne kadar yaratıcı olduğunuzu gösterir.
ajansta pc'de bulundurun fakat mac'lere ağırlık verin ve göz önünde bulunsunlar...
ajansın ismide çok önemli,seçimi iyi yapın...
en yaratıcı bulduğum ajans ismi 10.Köy
yalan söyleyeni 9 Köyden Kovarlar ama 10.köy'den değil..
başarılı bir reklamcı yalancıdır, başarılı reklamcılar yalan söyler....
gerisi gelir...

Ingenious

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tüh inanki yazdığıma üzüldüm... belki karşılık bekleyerek yazmadım ama, tutupta hiç bir yerde olmayan bir bilgiyi çıkıpta bana tüm çıplaklığı ile algoritmasını atsaydı, ben o kişiye "temel fikir edinmek" için dersem, büyük hakaret etmiş olurdum... Neyse, hata bizde diycem ama demiyorum... umarım anlayan birileri faydasını görür.
.

Niye yahu?!
Bi şekilde takdir ettik işte vakit ayırıp yazanları.

Ha pardon, aksini yapıp standart ezik Türk kafasıyla "bilmediğiniz konularda konuşmayın beyler, -rep" yazmalıydım haklısın.

bilo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

hımm... güzel soru, cevaplayım;

üye olduğunuzda ne olacak; Eğer pısırık bir yapınız ve belli bir çevreniz varsa, elinizdeki müşterileride kaybedeceksiniz... Çünkü stratejik olarak tepenize çaktırmadan çökecekler ve "güle güle elinizdeki müşteriler"...
Ama yok eğer, çilingir sofralarının adamıysanız + ağzınız laf yapıyorsa + işin raconlarını biliyor ve ayak uydurabiliyorsanız veeee cebinizde birazda harcayacak paranız varsa (tek sofrada 500-600 liradan bahsediyorum en az)... hayal bile edemeyeceğiniz kadar iş alır, müthiş bir çevre yaparsınız kısa zamanda kendinize...

Bunların hiçbiri yoksa, paranızı hiç edersiniz, başka bir şey olmaz.... e peki nerden biliyorum? oda bende kalsın... şu ortamda kim kimdir kim bilir ;)
.

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
bu konuyu iyiki iyinete açmışım öyle birşey ki yıllar önce burada gözümü açtım ve bugünlere gelmemi az çok iyinete borçluyum hepinize ilginizden dolayı çok teşekkür ediyorum.

arkadaşlar şuanda muhasebe, noter ve emlak konusunda yol kat ettim. hafta içerisinde de ofis dizaynı ve masrafları ile ilgili piyasa araştırması yapmayı planlıyorum inanın daha ajansın ismi ve logosu gibi işleri de yavaş yavaş yapmaya başlayacağım, inşallah nasip olursa ofisin fotoğrafları da çekip bu konu altında yayınlamayı istiyorum ve yine buradaki arkadaşları da ofise davet etmeyi çok isterim.

sizce atladığım ve bu konuya da dikkat et diyebileceğiniz şeyler varmıdır?

gail

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
sizce atladığım ve bu konuya da dikkat et diyebileceğiniz şeyler varmıdır?

ajans kira öder,çalışanlarının sigortasını öder,vergi öder vs...
herifin biri benim firmamında logosu olsun der, bir ajansa gider küçük ölçekli firması için logo yaptırmak ister
ajans en kötü ihtimal 1000 1500 tl fiyat çeker..
bu fiyat pahalı gelir,gider r10.net veya iyinet.com'a 300 tl ödüllü logo yarışması şeklinde bir konu açar.
en az 3 tasarımla katılınabileceği şeklinde bir madde koyar.
bu konuyu gören 10 tane "işsiz" grafiker logo hazırlamaya başlarlar.
çünkü işsizdirler,kiralarını ödemek isterler vs..
bu arada bu grafikerler arasında gittiği ajansın grafikeride vardır, çünkü 1500 tl maaş alıyordur,maaşı yetmiyordur,akşamları evde interner üzerinden freelance'de çalışıyordur...
herneyse konuyu açan herif "ajansın tasarlayacağı 6 logo yerine" 30 logo arasından en çok hoşuna giden 1 tanesini seçer. 1500 tl ödemek yerine 300 tl öder.
diğer bir firmada logo yaptırmak ister, ve bunun bilincindedir fakat gider en iyi ajansın birine 9000 tl'ye logo yaptırır..

başka bir örnekte ekleyeyim...

yaklaşık 4 yıl oluyor
bir arkadaşımın çalıştığı ajans ünlü bir reklam yönetmenine bir reklam çekimi için teklif sunuyyor.
adam 45.000 tl fiyat çekiyor..
adam sadece kamera arkasında duracak..
fiyat çok pahalı geliyor doğal olarak.
fiyat pazarlığına giriyorlar.
adam başka bir kaç yönetmenin ismini veriyor..
bu adamlara gidin,arkadaşız, kendi alanlarında iyiler, benim yarı fiyatıma benim yaptığım işin aynısını yaparlar diyor.
ve 45000 tl'ye adamla anlaşılıyor.
reklam çekimide çırağan sarayında gerçekleşiyor..
medicat'te falan yer aldı..

yani kendinizi pazarlamasını bilin...
işlerinizle ve markanızla biz buyuz dedirtin insanlara...
tabi zamanla..
bir bebek doğar,sürünür,emekler,yürür ve koşmaya başlar....

takip edebileceğiniz ve bilgi alabileceğiniz diğer mecralar..
http://www.mediacatonline.com/ "dergi"
http://www.grafikerler.net "forum"

KaRaKTeR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
36
peki bir ajans için home office tarzı yerleri mi tavsiye edersiniz yoksa bir iş hanında yer kiralamayı mı? bugün birkaç yer dolaştım ama kafamdaki gibi birşey bulamadı. ayrıca paket halinde office malzemelerini alabileceğim doğru düzgün ama uçuk olmayan biryer varmıdır ?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5