İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Akıllı Pazar Olur mu? Birlikte Düşünelim...

firazsu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Arkadaşlar,

Elimde AKILLIPAZAR [Com + Net] olmak üzere iki domain var. Ben söz konusu domainleri satışa koydum ve bu domain için düşündüğüm satış konseptini de açıkladım. Akıllı Pazar Satılık Ancak bir arkadaşım domainleri görünce farklı bir fikir sundu. Domaini satma (Zaten burada 50 TL desem zor satılır. :( ) şöyle bir şey yapılsın dedi...

Arkadaşımın fikri özetle şu; Akıllı bir pazar oluşturalım. Bu proje sitesi, bir çok sitenin üyesi olsun. Akıllı Pazar'a gelip ürün araması yapan kişinin önüne bu sitelerden fiyatı en uygun olan ürün alıma hazır olarak gelsin. Biliyorsunuz cimri*com gibi sitelerde arama yaptığınızda önünüze sade ürüne ait bir çok sitenin linki gelir. Buna tıklayıp, siteye üye olacak sepete ekleyecek ve alıma geçeceksiniz.

Akıllı Pazar'da bu tür aşamalar olmayacak. Tek siteden tüm sitelerin en uygun fiyatlı ürünü alıma hazır şekilde sergilenmiş olacak. Müşteri ödemeyi yapınca o siteler üzerinden ürünü alıcıya dropshipping şeklinde gönderelim...

Bana güzel ama zor bir proje gibi geldi.

Sizden ricam; bu düşünceyi geliştirip sadeleştirelim. Sizce olur mu? Böyle bir projenin benzerine rastladınız mı? Sizce olması için ne tür problemleri aşmak gerek? Olmaz diyorsanız neden?

Kimbilir belki de bir çok beyin bir araya gelerek harika bir proje geliştirilir ve sonrada geliştirdiğimiz bu projeyi 20 - 30 ortaklı birgirişim olarak hayata geçiririz. Bakarsınız bizde bir takım ve ekip çalışması başarırız...

Bu poje için olası probremleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Bu konuda yapacağımız beyin fırtınasında tüm arkadaşlar bu şablonu kullanabilirse inanıyorum ki kendi içinde tutarlı bir yapı geliştirebiliriz.

Benim eklediğim 9 soruya dileyen yeni sorular ekleyebilir, aklına çözüm önerisi gelen soru başlığı altında kendi çözüm önerisini yazabilir. İlk uygulamayı ben başlatıyorum.

1- Yüzlerce sitedeki ürünü nasıl çekeceğiz ki, Akıllı Pazar oluşsun?
Her site için bir modül yazıp, o sitenin tüm ürünlerinin XML'i çıkarılabilir. Bu XML tek merkezde birleştirilir. Akıllı Pazarımız tarafından bu birleşik XML yapısı kullanılır. Alıcı arama yaptığı anda sözkonusu ürün bilgisi en ucuz satıldığı görülen sitenin bilgileriyle güncellenir.

Veya her sitenin xml aldığı diğer tüm tedarikçilerin XML'leri Akıllı Pazar'a entegre edilir. Alıcı sorgulama yapınca sistem aynı ürünün en ucuz satıldığı üyesi olduğumuz siteden fiyatı çekerek gösterir.

2- SanalPOS konusu ne olacak?
Api kullanıcıları şeklinde üyesi olduğumuz sitelerin ürünlerini yine üyesi olduğumuz sitelere ait sanalposların üzerinden satmak harika olurdu ama bu yeni bir problem demek çünkü "a" firmasından telefon "b" firmasından ayakkabı alan müşterinin parasını tek sepetten nasıl tahsil edeceğiz. Bu problem çözülebilirmi bilmiyorum ama çözülemez ise tek sanalpos kullanıp tahsil edilen parayı alımını yaptığımız sitenin hesabına aktarmamız gerekir.

3- Bu siteler nasıl ikna edilecek?
Site kendi ürününü kendi sitesinden satmaya devam edebilecek. Akıllı Pazar'ı kullanması ona yeni bir satış kanalı sunmuş olacak. Kendi sitesinde 100TL'ye satmayı göze aldığı bir ürünü yine aynı fiyatla müşteriye satılması anlaşmalı olduğumuz firmaya hiç zarar vermeyecektir. Ben küçük ve orta ölçekli firmaların sisteme entegre olma konusunda sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Bu proje 1-2 yıl istikrarlı bir şekilde yürüyebilirse, büyüklerin de yavaş yavaş katılmaktan başka çareleri olmayacaktır. Çünkü Akıllı Pazara gelip alım yapacak müşteri en ucuz fiyata her ürünü bulabileceğini hemde hiç arama yapmadan bu hizmete ulaşacağını biliyor olacak. Neredeyse internetten yapılan alış verişin merkezi olacak... Tabi başarabilirsek.

4- Projenin kazancı ne olacak?
Bu maddeyi iktisatçı ve pazarlamacı yönü ağır basan arkadaşlar yanıtlarsa daha isabetli olur kanaatindeyim. Benim fikrim üyesi olduğumuz sitede bulunan ürünün üzerine %0,5 ilave edilebileceği yada üye olan işletmelerden ürün başına yada ciroya göre komisyon alınabileceği. vs. Kazanç şekline karar verilmesi tahmini kazanç miktarını da anlamamızı sağlayacaktır.

5- Kullanıcı siteye nasıl çekilecek?
Akıllı Pazara gelip alım yapacak müşteri piyasada bulacağı en ucuz fiyata, her ürünü bulabileceğini hemde hiç arama yapmadan bu hizmete ulaşacağını biliyor olacak. Hepsiburada bile Akıllı Pazarın yanında çok küçük kalacaktır. Bu benzersiz bir proje, ufak bir reklam bütçesi dışında en etkili reklam olan kulaktan kulağa yayılması etkisi oluşacaktır diye düşünüyorum. Bu projenin bence en zor kısmı kesinlikle tanıtım olmayacaktır.

6- Bu projeyi yapacak ekip kurulabilir mi?
Projeye inanan yazılımcı arkadaşlardan oluşacak seçme bir ekip bu işin altından kalkabilir. Bir çok moderatör bir araya gelip bir forum sitesi işletiyor. 20-30 kişilik bir ekip bu proje için bir araya gelip kazanamaz mı. Birileri 5 milyon verse bu proje zaten yapılır. Projenin içinde de 50 -100 kişi çalışıyor olur. Ancak grafikerinden yazılımcısına kadar hepsi sadece personel olur. Bizler bir araya gelip kendimize çalışacak bir ekibe dönüşebiliriz.

7- Proje giderleri nasıl karşılanacak?
Ekibe katılan herkes kendi gücünü ve emeğini koyacak. Reklam aşamasına gelene kadar hemen hemen pek bir harcama gerekmez gibi...

8- Gelir dağılımı nasıl olacak?
Öncelikle oluşturulacak ekibin kurulması ve her ekibin hisse oranlarının belirlenmesi taraftarıyım. a) Yazılım %20 b)Grafik %12 c)Reklam ve Pazarlama%35 d)Yönetim %5 gibi her ekip için bir hisse miktarı ayrılır. O ekibe giren gelirden hissesine düşeni alır.

9- Güvenlik politikaları...

Bu problemin cevabını bir başka arkadaş cevaplar diye umuyorum.

Evet arkadaşlar. Bu proje için ister kendi yeni sorunuzu ve cevabınızı ekleyin. İsterseniz daha önce cevabı verilmiş bir soru başlığını alıp geliştirin.

Projenin gelişmesi aşamasına katkı veren tüm arkadaşlara teşekkür ederiyorum.

Proje İş Modeli: Akıllı Pazar oluşturma
Projenin Geliştirilme Biçimi: Ortak akıl
Proje Grubunun Yapısı: Çok ortaklı

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Direk satış pek mümkün görünmüyor. Ana sorun sanal post. Hadi bunu aştınız birde işin kargo olayı var. Biri 3 lira diğeri bedelsiz bir başkası 9 lira. 50-70 tl üzeri klasik kargo bedava mantığının uyarlanmasıda zor. 3 ayrı siteden 25 liraya 3 ürün alan biri için 75 lira barajında kargo bedava. Ama bunu gönderecek tedarikçler için satış 25 lira olduğundan kargo bedeli olacak. Birde 3 siteden çıkınca 3 ürün için ayrı kargo ödenecek :)...
Çok sorunu olan bir sistem. Kaldı ki e-ticaret sitelerinin pek çoğu aynı tedarikçilerle çalışıyor. O tedarikçilerden ürün alıp satılsa zaten piyasadaki %70 ni elde etmiş oluyorsunuz.

firazsu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Direk satış pek mümkün görünmüyor. Ana sorun sanal post. Hadi bunu aştınız birde işin kargo olayı var. Biri 3 lira diğeri bedelsiz bir başkası 9 lira. 50-70 tl üzeri klasik kargo bedava mantığının uyarlanmasıda zor. 3 ayrı siteden 25 liraya 3 ürün alan biri için 75 lira barajında kargo bedava. Ama bunu gönderecek tedarikçler için satış 25 lira olduğundan kargo bedeli olacak. Birde 3 siteden çıkınca 3 ürün için ayrı kargo ödenecek :)...
Çok sorunu olan bir sistem. Kaldı ki e-ticaret sitelerinin pek çoğu aynı tedarikçilerle çalışıyor. O tedarikçilerden ürün alıp satılsa zaten piyasadaki %70 ni elde etmiş oluyorsunuz.

Direkt satış kısmı teknik bir konu, ortak XML yapısı kurulduktan sonra sıkıntı yok.

SanalPOS kısmını yazıda açıklamıştım. En kötü ihtimalle tek SanalPOS kullanılacak.

Kargo Olayı: Bizim sistem her sitenin üyesi olduğundan o sitenin ürününü gösterirken zaten kargo parametreleri ile çalışıyor olacak. Ürünün bulunduğu arka plandaki sitede kargo şartları neyse müşteri Akıllı Pazarda aynısını görüyor olacak. Söz konusu ürün alınınca DropShipping yoluyla son kullanıcıya gönderilecek. Kargo kısmı rahat çözülecek bir konu... Çünkü ürün tek siteden alıcıya tek kargo şeklinde yapılacak. Bu konuda sizin işaret ettiğiniz üç farklı siteden gönderilecek üç ayrı ürüne üç kargo bedelinin yansıma ihtimali; Evet güzel bir noktaya temas etmişsiniz. Proje geliştirme aşamasında olduğundan size ve diğer okuyan arkadaşlara soralım. En iyi öneriyi getirenin düşüncesini projenin ilgili kısmına uygularız. :) Benim aklıma ilgili ürünler büyük tedarikçilerden birine aitse o siteden değil de en düşük gösterilen fiyattan olmak üzere direkt ana tedarikçiden drop yapılmasıdır. Bu şekilde %70 oranda problem çözülmüş olur zaten. Bu konu projenin 1. maddesinde dile getirilmiş durumda. Kaldı ki, alıcı bu üç farklı ürünü Akıllı Pazar olmasa üç farklı siteden almak zorunda kalacağı açıktır. Üstelik hepsininde en ucuzunu bulamama ihtimali var. Bu durumda zaten üç ayrı kargo fiyatı ödeyecekti...

Birlikte geliştirmeye devam... Olası problemler ve tüm arkadaşların çözüm önerilerini bekliyoruz. Teşekkür ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5